Receptů, jak si udělat křupavý bůček – tedy pečený vepřový bůček s křupavou kůží, lze najít poměrně hodně. Taky už jsem několik postupů, receptů a rad s větším či menším úspěchem vyzkoušela. Aktuálně u mě rozhodně vítězí tenhle. Pokud se člověk zbytečně nezdržuje, maso je do dvou hodin od začátku přípravy hotové. Masová část měkká, kůže extrémně křupavá a celé to voní po koření pěti vůní.
Ještě než ale přejdu k samotnému receptu, chtěla bych poděkovat vyhledávači nábytku a bytových dekorací FAVI.cz. Díky nim tenhle recept konečně vznikl – bůček je totiž nafocený na talířích, které jsem si tam vybrala. Pokud by se vám taky tak líbily jako mně, mrkněte se třeba přímo na FAVI.cz do kategorie talířů. Tyhle najdete jako Gaya Night Sky.
Krásných talířů, misek, táců, příborů, prostírání, sklenic a prostě úplně všeho ke stolování tam ale najdete mraky, takže se nebojte brouzdat (a vyhraďte si na to ideálně celý večer :D). Já vlastně můžu být ráda, že máme docela malou kuchyň, protože jinak bych nevěděla, co vybírat dřív. A ještě jsem k těmhle krásným talířům vybrala látkové ubrousky s příměsí lnu, ty tam případně najdete jako Really Nice Things Blue Gradient.
Teď už zpět k samotnému bůčku. Maso je ochucené směsí, která obsahuje již zmíněné koření pěti vůní. To je samo o sobě hodně výrazné, proto jsem ho doplnila i dalším kořením tak, aby byl pro nás výsledek co nejlepší. Díky způsobu přípravy se také vypeče velká část tuku a bůček je ve výsledku o něco snesitelnější pro ty, co ho normálně nejedí.
Pokud máte rádi voňavé asijské bylinky, naložte si jich k tomuhle bůčku dle libosti! Mně právě na terase v květináčích parádně roste perila, thajská bazalka a koriandr, tak jsem si je na talíř přidala místo salátu. Pokud je moc nemusíte, klidně si přidejte salát podle chuti – maso jako je bůček salát dobře doplní. No a rýže, ideálně z rýžovaru, je už pro nás samozřejmost :)
Křupavý vepřový bůček
Course: Nezařazené6
porcí20
minutes1
hour40
minutes2
hoursSuroviny
- Kořenící směs
2 lžičky soli
1 lžička sušeného česneku
1 lžička sušené cibule
1 lžička koření pěti vůní
1 lžička uzené papriky
1 lžička oregana
1 lžíce hnědého cukru
- Na bůček
1 kg vepřového bůčku bez kosti, s kůží
1 – 2 lžíce bílého vinného octa
1 – 2 lžičky soli
2 lžíce oleje (např. řepkový)
- K podávání
jasmínová rýže
jarní cibulka
salát, bylinky (koriandr, perila, thajská bazalka…)
Postup
- Troubu rozehřejte na 110°C (horkovzduch). V misce smíchejte dvě lžičky soli, lžičku sušeného česneku, lžičku sušené cibule, lžičku uzené papriky, lžičku oregana, lžičku koření pěti vůní a lžíci hnědého cukru.
- Bůček ze spodní, masové strany nakrojte zhruba do poloviny až tří čtvrtin. Nejdříve nakrojte cca 1 – 1,5 cm široké proužky a pak ještě udělejte 2 – 3 zářezy napříč.
- Všechny zářezy a strany bůčku rovnoměrně okořeňte připravenou směsí.
- Připravte si dvě vrstvy alobalu (nebo jednu extra silného) a bůček na alobal položte kůží nahoru. Kůži otřete papírovou utěrkou, aby na ní nebylo koření. Z alobalu udělejte bůčku misku na míru. Nakonec kůži potřete vinným octem, osolte, a prsty sůl po bůčku rozetřete.
- Bůček dejte do trouby rozehřáté na 110 °C (horkovzduch) a hodinu pečte. Pak potřete kůži olejem a teplotu zvedněte na 210 °C (horkovzduch).
- Pečte přibližně 30 – 40 minut – až kůže zezlátne a vytvoří se na ní křupavé nafouknuté bubliny.
- Upečený bůček rozkrájejte ostrým nožem podle připravených zářezů, případně ještě překrojte dle potřeby. Podávejte s jasmínovou rýží, jarní cibulkou, salátem a bylinkami. Můžete si k němu dát i omáčku dle chuti – např. hoisin nebo sladkou chilli.