Před časem mi do kuchyně přistál nový přístroj na otestování – Tefal Easy Soup. Jak už z názvu vypovída, je to pomocník, který má v popisu práce hlavně polévky, ale poradí si s mixováním skoro všeho druhu. (Píšu skoro, protože jsem s ním ještě nestihla vyzkoušet všechno, co mě napadlo). Má čtyři programy – krémová polévka, polévka s kousky, kompot a míchání (mixování). Musím se přiznat, že samozřejmě nejvíc využívám krémovou polévku, protože tento typ polévek prostě zbožňuju.
Přístroj se dá samozřejmě použít na všechny krémové polévky, které máte rádi – brokolicovou, dýňovou, pórkovou, … Já vám ale tentokrát spolu s Tefalem Easy Soup přináším recept na polévku z pečených paprik a k tomu na tymiánovou focacciu.
Přístroj má ve vrchním díle zabudované nože, které dokáží polévky rozmixovat úplně dohladka.
Nejlepší na něm je to, že dovnitř vložíte všechny suroviny, pohlídáte si, aby nepřekročily maximální množství, zapnete ho a pak už si ho nevšímáte. Ke konci vaření se spustí mixovací cyklus a nakonec přístroj zapípá, že je vše hotovo. S klidem pak ale jídlo udržuje teplé asi 40 minut, takže můžete dodělat, co potřebujete a pak se pustit do jídla. A až všechnu polévku sníte, do přístroje nalijete vodu a spustíte režim čištění. Nádobu i nože pak bude stačit lehce opláchnout a vše bude čisté.
Tymiánová focaccia
Focaccia je druh italského chleba, který je často dochucován olivovým olejem a bylinkami. Bývá posypaná rozmarýnem, ale může se na ni použít v podstatě cokoliv. Já jsem tentokrát použila tymián. Kromě bylinek se také často používají i olivy, sušená nebo čerstvá rajčata, nebo také i cibule či maso. K polévce jsem se ale rozhodla podávat co nejjednodušší verzi.
Suroviny:
na těsto:
- 200 ml vody
- 20 g čerstvého droždí
- lžička cukru
- 320 g hladké mouky
- lžička soli
- 50 g olivového oleje
- tymiánové lístky (lžička)
na dokončení:
- olivový olej (na vymazání formy plus potření těsta)
- tymiánové lístky na posypání
- hrubá sůl na posypání
Postup:
Vlažnou vodu nalijeme do mísy, přidáme cukr a rozdrobíme do ní také droždí. Rozmícháme metličkou a necháme asi pět minut v klidu – droždí se zaktivuje a začne lehce pěnit.
Do mísy přidáme hladkou mouku, sůl, olivový olej a tymiánové lístky. Vypracujeme hladké těsto.
Hladké těsto přesuneme do mísy, kterou jsme vymazali olivový olejem a těsto v ní ze všech stran oválíme, aby se olejem obalilo. Mísu přikryjeme utěrkou nebo potraivnovou fólií a necháme na teplém místě asi hodinu kynout, až zdvojnásobí svůj objem.
Připraváme si plech nebo dortovou formu (ta moje měla průměr 28 cm) a těsto do ní vyklopíme. Roztáhneme ho po celé ploše a prsty do celého těsta uděláme důlky. Formu opět přikryjeme a těsto necháme další půlhodinu až hodinu kynout.
Až těsto opět povyroste na objemu, pokapeme ho olivovým olejem, posypeme tymiánem a hrubou solí.
Focacciu pečeme v troubě předehřáté na 220°C asi 25 minut (podle trouby). Necháme ji lehce zchladnout, pak ji vyklopíme z formy a necháme vychladnout na mřížce.
Polévka z pečených paprik
Pečené papriky mají skvělou chuť, kterou podpoří i trochu rajčat a česneku. A pokud chcete, polévka může být i pikantní, díky chilli papričkám. S nimi ale opatrně, podle vlastní snášenlivosti pálivého!
Suroviny:
- 6 silnostěnných paprik (já měla 4 červené a 2 žluté)
- chilli papričky dle chuti (1 do polévky pro většinu lidí bohatě stačí, spíše méně)
- cherry rajčata (cca 250 g)
- 3 stroužky česneku (ve slupce)
- sůl, pepř
- volitelně smetana ke šlehání
- mozzarella
- olivový olej
Postup:
Papriky omyjeme, rozkrojíme a vyndáme z nich semínka. Rajčata a chilli papričky omyjeme. Papriky, rajčata, chilli papričky i česnek ve slupce naskládáme na plech a dáme ho trouby, ve které jsme zapnuli gril (220°C).
Zeleninu ugrilujeme do takové podoby, kdy začnou slupky černat a oddělovat se.
Papriky naskládáme do sáčku nebo mísy a dobře je uvážeme, aby se zapařily. Rajčata dáme do mísy (aby dobře chytala šťávu z nich) a přetáhneme fólií.
Zapařenou zeleninu (asi po dvaceti minutách) zbavíme slupek.
Dvě půlky žluté papriky si nakrájíme na tenké nudličky, to samé se třemi až čtyřmi půlkami červené papriky, případně s kouskem chilli papričky. Dáme stranou.
Zbytek paprik pokrájíme na větší kusy a dáme je do přístroje Easy Soup. To samé s chilli papričkou (ale dbejte na vlastní zkušenosti s chilli papričkami!).
K paprikám přidáme i rajčata – jednoduše je vymáčkeme ze slupky.
Do přístroje přidáme šťávu z rajčat z misky, ze slupky vymáčknuté stroužky česneku a vše zalijeme vodou po rysku MAX. Lehce osolíme a opepříme a Easy Soup uzavřeme.
Na přístroji zmáčkneme tlačítko “creamed soup”, čili krémová polévka a můžeme si ho necelou půlhodinku nevšímat :)
Do misky k nakrájeným paprikám přidáme trochu olivového oleje a lehce je osolíme a opepříme. Natrháme k nim mozzarellu.
Jakmile přístroj zapípá, že má hotovo, můžeme se na polévku podívat a ochutnat ji.
Dosolíme a opepříme podle chuti, můžeme také přidat sladkou smetanu (zmírní i případnou pálivost polévky). Na přístroji pak můžeme zapnout program “blend, už jen na promíchání polévky.
Do talíře nalijeme polévku a přidáme do ní směs paprik a mozarelly. Podáváme s tymiánovou focacciou.