Recenze kuchyňského robota Kenwood Major Titanium

by Meg

Když jsem letos dostala nabídku testovat kuchyňského robota Major Titanium od Kenwoodu, neváhala jsem snad ani chvilku. Doma už jsem v té době měla dobře sloužícího robota Kenwood kMix a tak jsem si říkala, že budu mít aspoň dobré porovnání s dalším pomocníkem. Pokaždé, co to za tu dobu šlo, jsem dočasného pomocníka v kuchyni využila k běžnému vaření a robot se tak za celou dobu skoro neuklidil z kuchyňské linky (a to je co říct, protože na ní moc prostoru nemáme).

Robot k nám přišel s následujícím příslušenstvím: mísa o objemu 6,7 litru, šlehací balonová metla, K metla, hnětací hák, flexibilní metla, ochranný kryt proti rozstřiku, stěrka, klíč na přizpůsobení metel a ThermoResist mixér. Rozepíšu se podrobněji o jednotlivých částech, ale nejprve o robotu obecně.

Je celokovový a působí velmi robustním dojmem, což je dobře, protože si zkuste dvoukilové kynuté těsto hníst v robotu, který na něj prostě nemá. Nějaké místo robot na lince zabere, jinak to ani nejde, ale není to zas extrémní. Konkrétní rozměry jsou u tohoto modelu cca 34,4 v x 23,8 h x 40,8 š a váha 9,7 kg.

Kenwood Major Titanium

Tou snad největší předností Kenwood Major Titanium robota je na první pohled viditelná veliká mísa. Jak už jsem psala, její objem je 6,7 litru a můžu přiznat, že já jsem ho už několikrát využila na maximum. Robot v ní ušlehá najednou klidně i 16 bílků, připravíte s ním přes 4 kg koláčového těsta a hlavně přes 2 kg tuhého (kynutého apod.) těsta. Maximum použité mouky by ale pro jednu dávku takového těsta mělo být cca 900 g.

Kenwood Major Titanium

Pro srovnání jsem Major Titanium vyfotila vedle našeho kMixe. Ačkoliv jsem do té doby měla pocit, že Major Titanium je výrazně větší, na té fotce to zase tolik vidět není. Ono to tak také není doopravdy, co se týče samotných rozměrů, je kMix na jedné straně asi od 4 cm kratší. Hlavní rozdíl je ve velikosti mísy – 6,7 litru vs 5 litrů a ve výkonu – Major Titanium je třikrát výkonnější (1500 W vs 500 W). Díky velikosti mísy a výkonu také kMix utáhne méně těsta. A pak se mi divte, že jsem kMix za posledního půl roku vůbec nevytáhla :)

Kenwood Major Titanium vs Kenwood kMix

K robotu Major Titanium patří už jmenované 4 šlehací / míchací / hnětací nástavce.

Příslušenství robota Kenwood Major Titanium

Prvním je hnětací hák. Tento nerezový hnětací hák na tuhá těsta je stejně jako robot velmi robustní a vypadá, že zvládne cokoliv, co mu předložíte. Dokáže uhníst těsta dvoukilová, ale také těsta z malých dávek (až jsem se divila). Na jeho použití se můžete např. podívat v receptu na moravské vdolky anebo v receptu na kynuté knedlíky.

Dalším nástavcem je balónová metla. Tato šlehací metla dokáže perfektně vyšlehat smetanu nebo bílky a to i v celkem malém množství – dokonce vyšleháte i jeden samotný bílek. Na její použití se můžete mrknout např. v receptu na žloutkové věnečky s bílkovou polevou.

Často použijete i nerezovou K metlu. Hodí se na koláčová těsta, na propracování mletého masa, různých krémů… Má poměrně univerzální použití a já si bez její pomoci už skoro nedovedu představit přípravu vánočního cukroví. Používám ji hodně často, můžete se podívat např. na zázvorky, už jmenované žloutkové věnečky, nebo třeba bábovku.

Posledním nástavcem je flexibilní metla. Její okraje skvěle kopírují mísu a hodí se všude tam, kde chcete opravdu dobře promíchat suroviny. Je skvělá na krémy a na lehká těsta. Já s ni vždy dokončuji přípravu piškotového těsta – mrknout se na to můžete třeba na tomhle instagramovém videu.

Součástí robota je také mixér. Abych byla přesná, skleněný ThermoResist mixér. Jmenuje se tak proto, že je navržený, aby odolával teplotním šokům a mohly se v něm mixovat horké polévky a vzápětí drtit led. U mnoha mixérů toto bohužel není samozřejmostí, i v mém kMix mixéru by se např. horké potraviny neměly mixovat (nemá odolné sklo). Proto jsem u robota Major Titanium tento mixér ocenila a náležitě si ho užívala. Mixovala jsem v něm rajskou polévku, různé zálivky do salátů a také polévky anebo např. vanilkové lusky s cukrem na vánoční pečení.

Kenwood Major Titanium

Suma sumárum – co k tomuto robotu dodat? Možná mě budete chtít obvinit z přílišného nadšení, ale já jsem do něj prostě po tom půl roce v kuchyni zamilovaná. Je to můj miláček a je součástí skoro každé přípravy jídla. Kde ho mohu využít, tak si díky němu ulehčím práci a ušetřím i nějaký čas, který mohu věnovat dalším věcem.

Největší výhodou je veliká mísa, která zvládne nejen velké, ale i malé množství surovin. Pokud má metla problém dosáhnout ke dnu mísy, její výška jde upravit přiloženým klíčem. Samotnou mísu i její míchací nástavce lze mít v myčce, což, přiznejme si, ušetří další čas a námahu.

Mixér je díky možnosti ledového i horkého použití univerzální a zatím si u nás v kuchyni poradil se vším. Skleněná nádoba i víčko jdou také mýt v myčce a usnadní tím kuchyňský úklid.

K robotu jde dokoupit velké množství dalšího příslušenství – ať už jde o mlýnek na maso, food processor, lis na citrusy, mini chopper/mlýnek, bubínkové struhadlo, lis na bobuloviny, kráječ kostiček, mlýnek na obilí, nástavce na různé druhy těstovin, odstředivý odšťavnovač, zmrzlinovač… Rozhodně se s ním v kuchyni prostě nemůžete nudit :) Pokud hledáte nového parťáka do kuchyně, tohoto robota se vůbec nebojím doporučit! :)

You may also like

6 comments

Sádláčky (Sádlové cukroví) - Meg v kuchyni 16. 12. 2016 - 10.27

[…] k tomu, že mi s veškerým cukrovím pomáhá skvělý Kenwood Major Titanium, pomohl mi i tentokrát. Na toto měkké těsto na sádláčky se perfektně hodila flexibilní […]

Reply
Katka 31. 01. 2017 - 16.00

Dobrý den, musím jen souhlasit. Tento stroj je super. Už ho mám 4 roky a ještě mi nezklamal a to stále peču, šlehám, mixuju, prostě jede furt. Děkuji za Vaší recenzi. Katka

Reply
Meg 02. 02. 2017 - 8.58

Já děkuji :) Jsem ráda, že mé zkušenosti jsou podpořené i dalšími :)

Reply
DonaLabuznikova 28. 05. 2018 - 16.42

Jsem ráda, že jsme vybrali stejný stroj, nedávno se mi můj starý robot rozbil, takže jsem hledala nějakou náhradu, po přečtení recenze na https://www.arecenze.cz/test-kuchynskych-robotu/ jsem dala přednost právě tomuto modelu Kenwood a nemůžu si ho vynachválit, nejčastěji ho používám k hnětání těsta na pizzu, tu totiž miluji.

Reply
Robot 08. 03. 2021 - 14.18

On je Kenwood obecně hodnocený velmi dobře co koukám. Také moc děkuji za pěknou a inspirativní recenzi.

Reply
Meg 28. 04. 2021 - 12.29

Je skvělý! Jsem ráda, že máte stejné dojmy :)

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc