Křupavé cukeťáky

by Meg

Možná máte zahrádku a pěstujete cukety. Snažíte se vždycky odebírat menší cuketky, které použijete na grilování, ale občas se prostě stane, že nějaká přeroste. Anebo je taky necháte přerůst zcela záměrně a máte pak cuket, že skoro nevíte, co s nimi. Můžete je zavařit, přidat do leča, do směsí na topinky a podobně, ale u nás doma vždycky vítězily cukeťáky. Pokud to slovo slyšíte prvně (ale o tom spíše pochybuju), jedná se o placky jako jsou bramboráky, jenže z cuket. A já je odjakživa milovala.

Někdo je nemá rád, protože mu oproti bramborákům přišly měkké, skoro až rozblemcané. Jenže to jim prostě akorát nevěnoval dostatečnou péči. Moje cukeťáky jsou parádně křupavé, nemají  v sobě nasáklý olej a nebývá mi po nich ani těžko. Klíč je v tom, že nechávám cuketu vypotit a zbavím ji nadbytečné vody, takže pak nemusím ani přidávat tunu mouky (nebo brambory pro větší křupavost). Taky k ní přidávám jen škrob, který pomůže jak křupavosti, tak bezlepkovosti placek. Smažím je na vyšší vrstvě sádla, což jim přidá na chuti a pomůže ho nenasáknout tolik, a taky je pak vymačkávám na papírových utěrkách. Můj manžel prý cuketu nemá rád… ale nějak mě při téhle večeři nepřesvědčil, protože to vypadalo, že by si i přidal :)

Jediná nevýhoda této metody je ta, že díky vymačkávání vody a nepřidávání velkého množství mouky je pak těsta relativně málo (hlavně, když to srovnáte). Na menší večeři pro dva nám vystačila jedna cuketa střední až větší velikosti. Ale zase těch cuket můžete zpracovat víc :)

Suroviny:

na cukeťáky:

  • jedna větší cuketa
  • kukuřičný nebo bramborový škrob
  • 1 vejce
  • 1 stroužek česneku
  • majoránka (sušená nebo čerstvá)
  • sůl, pepř
  • sádlo na smažení

k podávání:

  • jarní cibulka, chilli papričky
  • pivo :)

Postup:

Cuketu dobře omyjeme.

Cuketa

Rozkrojíme ji a vykrojíme z ní semínka.
Vykrájená cuketa

Nastrouháme ji na hrubém struhadle.

Cuketu nastrouháme

Nastrouhanou cuketu lehce osolíme a necháme asi půl hodiny odstát.

Cuketu osolíme

Cuketa pustí vodu a ještě víc, když ji zmáčkneme.

Cuketa pustí vodu

Dáme ji na cedník nebo síto a co nejvíc vody z ní vymačkáme.

Cuketu vymačkámeCuketu vrátíme do mísy a přidáme k ní vajíčko, 4 lžíce škrobu, 2 lžičky (sušené) majoránky (nebo podle chuti!), pepř a jeden prolisovaný stroužek česneku.

Přidáme vejce, škrob a koření

Na pánvi rozehřejeme větší kousek sádla.

Rozehřejeme sádlo

Směs dobře promícháme a na pánev ji trochu naneseme pomocí lžíce, rozetřeme na tenčí placku. Uděláme zatím jen jednu, kvůli ochutnávce.

Usmažíme zkušební vzorek

Usmažíme ji dozlatova a pořádně osušíme (až skoro vymačkáme) na papírových utěrkách.

Osušíme tuk

Cukeťák ochutnáme a podle potřeby přidáme sůl, majoránku nebo i pepř. Pokud směs hodně zeřídla, ještě můžeme přidat trochu škrobu. Já ji ale nikdy nedělám moc hustou, takže ji pak při nanášení směsi na pánev ještě vždycky předem promíchávám. Kdybychom si nebyli jistí, ještě můžeme kolo s ochutnávkou zopakovat.

Přidáme trochu škrobu

Na pánev už potom vytvoříme tolik placek, kolik se vejde.

Cukeťáky osmažíme

A usmažíme je všechny dozlatova a dobře osušíme na papírových utěrkách.

Osmažíme je dozlatova

Cukeťáky jsou pak připravené k podávání – tenké a křupavé.

Křupavé cukeťáky

Můžeme k nim přidat podle chuti nasekanou jarní cibulku a chillli papričku.

Křupavé cukeťáky

A samozřejmě taky pivo :)

Křupavé cukeťáky

Protože co si budeme povídat, pivo se prostě ke smaženým jídlům hodí. Napomůže trávení a někteří dokonce říkají, že pokud jim smažené (anebo česnek) trochu potrápí žlučník, pivo pomůže od obtíží. Takže je to přeci prevence ;)

Křupavé cukeťáky

You may also like

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc