Každé léto si někde dávám langoš. Na pouti, festivalu nebo výletu – nechce se mi totiž s nimi většinou dělat doma. Jenže letos jsem si dala langoš na jednom z výletů a pěkně dlouho jsem toho litovala. Tvrdé a přesmažené nenadýchané cosi, co pak letělo do koše. Tak mi bylo jasné, že jakmile mě přejde pachuť z tohohle zážitku, budu je přece jenom muset udělat doma.
Receptů na langoše najdete nespočet. Jednou je to úplně obyčejné těsto z mouky, vody a soli, jindy přidáváte vejce, jinde zase místo vody mléko a někdy zase třeba uvidíte recept se zakysanou smetanou nebo jogurtem anebo třeba bramborou. Já jsem už receptů na langoše vyzkoušela celkem dost a tak jsem se rozhodla je tak trochu zkombinovat. Výsledkem je nadýchané těsto plné chuti, které si můžete nechat v pohodě 2-3 dny odležet v lednici.
A to odležení v lednici, to teda velmi doporučuji! Pokud to dokážete naplánovat a vydržet, zadělejte si těsto den dopředu, druhý den je totiž daleko chutnější. Nebo si samozřejmě část můžete nechat vykynout a zbytek schovat do lednice – prostě podle vaší chuti :)
Langoše z (pomalu) kynutého těsta se zakysanou smetanou a bramborami
Course: Bezmasá, Hlavní jídla15
ks1
hour1
hour30
minutes2
hours30
minutesSuroviny
- Těsto:
600 ml mléka
20 g krupicového cukru
30 g čerstvého droždí
1000 g hladké mouky
200 g zakysané smetany
300 g brambor vařených ve slupce
2 lžičky soli
- Na dokončení
česnek
sůl
zakysaná smetana
tvrdý sýr (Eidam, Gouda)
pažitka
kečup
další dle vašich vlastních chutí
Postup
- Těsto:
- Do vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte cukr a 200 g hladké mouky. Rozmíchejte dohladka a nechte vzejít (napěnit) kvásek.
- Přidejte zbytek mouky, zakysanou smetanu, nastrouhané brambory a sůl.
- Vyhněťte měkké, hladké těsto, které přendejte do olejem vymazané uzavíratelné mísy a dejte ho kynout do druhého dne do lednice. Nebo ho nechte kynout 1-2 hodiny při pokojové teplotě.
- Vykynuté těsto musí minimálně zdvojnásobit svou velikost.
- Rozdělte ho na 12 – 15 kousků, nebo si je můžete odvážit po cca 130-150 gramech.
- Z každého kousku udělejte kuličku, kterou dejte na olejem potřený tác. Lehce potřete olejem i každý kousek těsta a pak vše přikryjte potravinovou fólií a nechte nakynout.
- V případě těsta kynutého v teple to bude trvat půl hodiny až hodinu, v případě těsta z lednice klidně hodinu až dvě.
- Rozehřejte si větší množství oleje (aby langoše mohly plavat) v hrnci nebo vysoké pánvi. Ideální je, aby teplota oleje byla kolem 170°C. Olejem si potřete i ruce a každý bochánek těsta opatrně v rukách roztáhněte tak, aby na okraji bylo těsto o něco silnější.
- V oleji smažte z každé strany 2-3 minuty dozlatova.
- Každý langoš osušte z obou stran na papírových utěrkách a nechte lehce zchladnout, pak obložte dle chuti.
- Dokončení
- Pro klasický langoš s česnekem si česnek prolisujte, přidejte špetku soli a trošku vody a rozmíchejte. Touto česnekovou vodou pak langoše potřete.
- Na česnek přidejte kečup nebo zakysanou smetanu a strouhaný sýr. K variantě se zakysanou smetanou já ještě ráda přidávám pažitku. Dobrou chuť!
Poznámky
- Těsta je z kila mouky hodně, pokud potřebujete menší porci, klidně ho radši udělejte jen z poloviční dávky.
- Vyhnětené těsto můžete rozdělit, část nechat vykynout a část dát na druhý (třetí) den do lednice. Pokud ho necháte vykynout celé, odeberete si na smažení a zbytek dáte do lednice, vraťte se k němu za jednu až dvě hodiny a těsto v míse v lednici přeložte, abyste z něj neměli hrnečku vař.
- Pamatujte, že aby byly langoše krásně nadýchané, je potřeba těstu dopřát dostatek času k nakynutí. Jinak byste z nich mohli mít tvrdé placky.