S dnešním receptem znovu zabrnkám na bezlepkovou notu. S bezlepkovou dietou jsem začala mít reálné zkušenosti poté, co jsem se seznámila s rodinou mého přítele. Také u nich jsem poprvé ochutnala tyto sýrové bochánky původem z Brazílie. Při prvním kousnutí jsem byla strukturou tohoto pečiva trošku zaskočena, narozdíl od toho našeho je pao tahavé, až želatinové, gumovité (kolega to okomentoval slovy: jako eidam, když ho necháš na sluníčku v autě :D ). Pak ale člověk ucítí chuť parmazánu a (alespoň v mém případě) je očarován.
Pão de queijo se vyrábí z bezlepkové mouky, resp. škrobu z hlízy manioku jedlého. Tento škrob a sýr obsažený v těstě zajistí tu unikátní strukturu, kterou si nejen děti hrozně rychle zamilují. Ale drobné upozornění předem: těsto je patlavé, takže se obrnit trpělivostí a při tvarování kuliček i miskou vody :)
Suroviny:
- 500 g maniokové / tapiokové škrobové mouky
- 100 ml vody
- 100 ml oleje (řepkový, slunečnicový)
- 200 ml mléka
- lžička soli
- 3 vejce
- 200 g sýra – nejlépe parmazánu
Postup:
Vodu s mlékem, olejem a solí dáme do kastrůlku a přivedeme k varu.
Tuto směs nalijeme do mísy ke škrobové mouce a vypracujeme těsto.
Toto těsto necháme zchladnout, abychom s ním mohli dále pracovat.
Přidáme k němu vejce.
A také nastrouhaný sýr.
Vypracujeme hladší, ale lepivé těsto. (V robotu to jde poměrně špatně, ruce pomohou nejlépe, ale budou se také ke všemu lepit. Začala jsem v robotu a nakonec těsto promíchala ručně).
Ruce si navlhčíme a vytvarujeme kuličky o velikosti cca pinpongového míčku, nebo jaké se nám zrovna hodí. Já jich měla z téhle dávky asi 30.
Kuličky dáme na plech vyložený pečícím papírem a troubu rozehřejeme na 180°C.
Pao se hodně dobře uchovává i mražené, takže můžeme kuličky zamrazit na tácku na pečícím papíře a poté je sesunout do sáčku. Když přijde návštěva, zajímavé občerstvení je hotové během chvilky.
Pao vložíme do rozhřáté trouby a teplotu ztlumíme na 150°C. Pečeme 15 minut.
Hotové pao je na povrchu světlé, zespodu už ale zlátne.
Sýrové kuličky necháme trochu zchladnout a ještě vlažné je podáváme.
Nejlepší je si kousek pečiva vždycky odtrhnout a sledovat, jak se pomalu natahuje…
… a pak si tuhle žvýkavou sýrovou dobrotu vychutnat.
P.S.: Zdrojem receptu je firma Brazilské PAO, která prodávala mouku i zamražené pečivo. Bohužel už ale ukončila svůj provoz. Mouka by měla být k sehnání ve zdravých výživách (v Pardubicích jsem ji momentálně nesehnala, maximálně na objednávku), nakonec jsem ji ale našla ve vietnamské večerce.
7 comments
Díky moc za recept !!! Tyhle bochánky jsem si dávala pravidelně v Brně, v jedné bezva kavárně pod Špilasem, odkud jsme vyráželi na shakespearovské slavnosti! Teď si je můžu dát i doma.
Není zač :-) já už se zase těším, až je vytáhnu z mrazáku :-)
Tapioková mouka má podobnou strukturu jako jemná rýžová mouka, nezkoušla jste náhodou bochánky z rýžové mouky? Zkusím a dám vědět, hezký blog, dnes objevený díky hledání co je croque monsieur
Díky za tip, ale nezkoušela jsem – podle mě je tapioková mouka ještě lepivější než rýžová. Pokud to zkusíte, dejte vědět :)
Zdravim, takze se bochanky muzou uchovavat i v mrazaku, nejsou pak moc suche nebo drobive? Dekuji za info ?
Nejsou, nedávno jsem je vytáhla z mrazáku (asi po půl roce od tvorby) a upekly se naprosto v pohodě :)
Můžu se zeptat, ve které večerce v Pardubicích se vám podařila mouka sehnat? Děkuji za odpověď. :)