Novinky u nás pokračují aneb dnes je na řadě polenta. Když jsem to oznámila doma, zase jsem se dočkala obvyklých podezřívavých pohledů ala “zase ta nějaká zdravá výživa”, ale myslím, že výsledek je potom příjemně překvapil.
Polenta je v podstatě kaše z kukuřičné mouky. Může se podávat v podobě kaše, osmažená nebo upečená, já ji pro tento oběd nakrájela a osmažila. Co se týče popisu receptu, neuvádím žádné konkrétní množství, protože jsem prostě vařila od oka a co mi přišlo pod ruku, to se zpracovalo :). Výsledkem bylo maso měkké jako dort, s lahodnou vypečenou šťávou a křupavá polenta.
Suroviny:
- vepřové maso
- cibule
- červené víno
- sůl, pepř, popřípadě jiné koření
- máslo, olej
- polenta
Postup:
Nejprve jsem si připravila polentu podle návodu na obalu – ke 250 g kukuřičné krupice se přidá jeden litr vody, jedna lžička mořské soli a 20 g másla. Vše se přivede k varu a vaří 10 minut do zhoustnutí. Výsledkem je celkem hutná kaše, která se může podávat k jídlu už takto hotová (dá se dochutit ještě přidáním sýra, osmahnuté cibulky, … – těch kombinací je mnoho), ale já jsem s ní měla další plány…
Takže jsem si vzala plech na pečení (jakožto první nejrychlejší nápad) a vyložila jsem ho pečícím papírem. Kaši jsem na něj natřela a nechala vychladnout. Polenta zatuhla a dala se pak jednoduše nakrájet na požadované kousky. (Přímo se nabízí použití vykrajovátek, ale tentokrát jsem odolala :) . )
Poté jsem si připravila maso – nakrájela jsem ho na jednotlivé porce, osolila a opepřila. K dispozici jsem měla směs nazvanou Pařížský pepř s více druhy pepře a paprikou, ale je na každém, co má po ruce a co použije. Co se týče druhu masa, taky lze použít téměř cokoli, nabízí se krkovice i kotleta, protože přípravou v pečícím sáčku maso krásně změkne a nevysuší se.
Do sáčku jsem k masu přidala menší a překrojené cibulky, kousek másla a červené víno. Na obou stranách jsem sáček uzavřela přiloženými klipsy (dají se nahradit provázkem) a vrchní stranu několikrát propíchla. Vše jsem pekla při 200°C něco lehce přes hodinu. Při použití pečících sáčku je ale třeba podívat se na návod k použití, protože bývají omezené teplotou, do které se mohou používat.
Pak už jsem jen čekala, než se maso krásně doměkka upeče a osmažila jsem při tom polentu. Teď tu provedu něco jako Babicův teleshopping – máme novou pánev, keramickou od Tescomy a zatím si ji nemůžeme vynachválit. Vše na ní se dá udělat s minimem tuku, nic se nám nepřichytilo a proces mytí spočíval v otření papírovým ubrouskem. Právě na ní jsem smažila polentu dozlatava (no, uznávám, oproti původní barvě to u polenty není zas takový rozdíl).
Pak už jsem jen vše dala na talíř a oběd byl hotov :) . Dobrou chuť!
11 comments
Určitě chutnalo! U nás se polenta podávala k opilé vepř. pečeni od M.Hazan http://hafjentak.blog.cz/1103/marcella-hazan-a-jeji-opila-veprova-pecene .
A nový kabátek blogu úžasně sekne!
Díky, chtěla jsem změnu a tenhle vzhled se mi moc líbí :) Jak tak koukám na ten recept, maso a alkohol, to je ideální kombinace :)
Bezvadná kombinace: alkohol k úpravě masa je to nejlepší, co pro něj můžeme udělat :-D Líbí se mi zlatavá polenta, mám ji moc ráda. Konečně začíná (možná a pomalu) přibývat lidí, kteří nejsou přesvědčeni, že k vepřovému masu patří jen knedlík.
Moc hezky to vypadá :-)
P.
No, mně poslední dobou došla trpělivost se stále stejnými přílohami, tak zkouším skoro vše, co mi padne pod ruku :) Polenta chutnala v téhle podobě i mému dědovi, takže jsme byli všichni spokojení. Díky za milý komentář :)
Bolí to pouze vidět… :-D
Až tak špatné to je? :D
Vyzkoušela jsem a bylo to naprosto báječné. Už dlouho jsem neviděla svého muže jak si tak nahlas pomlaskává na novém jídle. Děkuji!
Za tohle jsem moc rada. Diky!!!
No jo, ale kde sehnat ty pytlíky na pečení…
Už je mám :)
Super :) Nestihla jsem odpovedet – bud v papirnictvi, nebo v oddeleni supermarketu u pecicich papiru a spol – myslim, ze my je mame z Tesca :)