Obvykle bývá tento recept ve spojitosti s krásným kusem hovězího masa, nejlépe pokud se naskytne svíčková (Pfeffer steak). Když není žádný takový pěkný kousek k dispozici, poslouží i vepřové maso, panenka, či váleček z kýty (netuším o jaký kousek se přesně jedná, řezník nám ho schovává, je pěkné, libové a ne tak drahé :) ).
I když potřebný nakládaný zelený pepř asi nebývá běžnou součástí každé domácnosti, není tak drahý a dá se koupit snad v každém supermarketu. Navíc už se nemůžu dočkat letního (bude stačit i jarní) počasí, až s jeho pomocí ovoníme nějaké báječné maso na grilování.
Suroviny:
- vepřová panenka (nic nebrání použít původní hovězí svíčkovou)
- nakládaný zelený pepř
- hořčice
- sůl, pepř
- smetana
- olivový olej
Postup:
Nejméně dvě hodiny předem maso nakrájíme na jednotlivé steaky, pokud je třeba, trochu svážeme provázkem, abychom jim dodali lepší tvar. Pokapeme olivovým olejem, potřeme rozdrceným nakládaným zeleným pepřem nebo čerstvě namletým pepřem z mlýnku. Dáme odležet.
Rozpálíme si silnostěnnou pánev s trochou oleje (stačí pár kapek od masa). Z obou stran maso necháme zatáhnout (asi 3 min po každé straně). Maso jsem měla celkem vysoké a chtěla jsem ho mít spíš medium a více, takže putovalo ještě na chvíli do zapékací mísy do trouby.
Do pánve po smažení steaků nalijeme smetanu, přidáme nakládaný pepř dle chuti (dvě až tři lžičky) a lžičku nebo dvě hořčice. Můžeme přidat kapku brandy nebo portského vína pro lepší aroma, u mě se ale bohužel nic podobného zrovna nevyskytovalo, ale i bez toho je steak jedlý :P . Podle chuti osolíme, můžeme přidat trochu nastrouhaného muškátového oříšku. Necháme trochu svařit a steaky na talíři omáčkou přelijeme.
Pak už jen zbývá popřát dobrou chuť. Nakládaný zelený pepř je aromatický a mírně pálí, je na každém strávníkovi, zda se rozhodne ho zbaštit spolu se steakem, nebo ho vynechá :)
13 comments
tak toto bude určitě výborné,už se teším,jen nemam ten zelený pepř sned bude stačit 8druhu barevného pepře
Já mohu jen doporučit ten nakládaný pepř zkusit najít v nejbližším supermarketu :) je úžasně voňavý a hodí se i na naložení masa na grilování, mám ho doma skoro pořád :)
Nový design stránek? Jinak koukám, používáme doma stejné talíře! Budu na nich muset nafotit něco tak chutně vypadajícího jako zde!
Dobře napsané, zkusím to prubnout manželce k večeři, akotá tam jako úplnej laik postrádán množství té smetany na omáčku, ale jinak super :-)
Koupil jsem si u řezníka vysoký roštěnec a hledal spoustu receptů na netu,aby pohostil rodinu Pfeffer steakem. Tento recept se mi zdá nejlepší,zkusím ho. Vím,že stek se podává přímo z pánve,žádné dopékání,ale upřímě,kdo má doma litinovou pánev a umí steak takto připravit? Není to nic jednoduchého,proto lehké dopékání beru.
Díky, povedlo se? Já právě zase tak často steaky nedělám a doma je mají nejraději docela propečené, tak proto je nutná ta trouba :)
hmmm…nakládaný pepř v každém supermarketu?Tak tedy ve Zlíně rozhodně ne.
Ve Zlíně se nedá sehnat? Samozřejmě, že já jsem tam nebyla, ale koukám, že máte Tesco a Kaufland? V obou jsem je u nás byla schopná sehnat – ale je fakt, že to chce někdy vědět kde hledat. V Kauflandu bývá někdy na polici nad mrazáky. A Tesco takové ty suroviny pro cizokrajnou kuchyni… :)
Do té smetanové omáčky bych příště už rozhodně nedával portské, jak je v receptu variantně doporučeno …kdyby ho autorka bývala měla doma a přidala, sama by zjistila, že je to kravina, která ze sice lehce ochuzené, ale jinak ne vyloženě špatné omajdy udělá podivnou narůžovělou tekutinu s “přeplácanými”, navzájem se třískajícími chutěmi… :-(
Kupodivu, já klidně ano (odzkoušeno). Alkoholu je tam psaná totiž kapka, na vůni a lehký akcent, takže se růžová omáčka nekoná, a dokonce existuje i portské v bílé variantě, které už omáčku opravdu neohrozí… A autorka si nemyslí, že smetana, pepř a kapka portského by se mohla někdy třískat ;)
výborný!nejlepší co jsem kdy jedla.Doma steaky děláme pořád.jednoduchý recept.
Díky moc! :)
Já osobně pečuje panenku prudce ze všech stran vcelku a pak ji nechám dojít při 120° V troubě. Je nutné měřit teplotu, aby uvnitř panenky dosáhla alespoň 60° a pak ji nechat ještě aspoň deset minut odležet. Nafilírovaná je pak úplně vynikající.