Když se řekne slovo vdolky, lidé z různých koutů republiky si představí různá jídla. Pro nás jsou vdolky klasické pečené bochánky, většinou sypané mákem, které se podávají k polévkám. K těm hutnějším, jako je hrachová, dršťková nebo třeba gulášová. Spolu s nimi pak tvoří naprosto plnohodnotné jídlo. Jinde si lidé ihned představí vdolky bavorské, jinde moravské, někde prý i frgály. A někde tyto naše klasické vdolky ani neznají.
Uvařila jsem domácí gulášovou polévku a k ní upekla tyhle vdolky – a lehce jsem jimi manžela zaskočila, protože v nich na první pohled viděl spíš makovky (loupáky). Podoba tu na první pohled je a i když je těsto lehce nasládlé, tak tolik sladké jako loupáky nejsou. Ale když od oběda ještě zbydou, namazané máslem jsou v doprovodu medu nebo marmelády ke kávě naprosto fantastické.
Suroviny:
makové vdolky:
- 250 ml vlažného mléka
- 30 g krupicového cukru
- 20 g čerstvého droždí
- 1 lžíce hladké mouky
- 250 g hladké mouky
- 250 g polohrubé mouky
- 1 žloutek
- 50 g změklého másla
- 1 lžička soli
- bílek nebo celé vajíčko na potření
- mák na posypání
gulášová polévka:
- 2 cibule
- cca 250 g předního hovězího masa
- sádlo
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- 1/2 lžíce mleté pálivé papriky
- hovězí vývar (nebo voda)
- 2 brambory
- 1 stroužek česneku (nebo dle chuti)
- majoránka dle chuti
- sůl, pepř
- jíška nebo mouka rozmíchaná ve vodě na případné zahuštění
Postup:
Začneme přípravou vdolků – do vlažného mléka rozdrobíme čerstvé droždí, přidáme cukr a lžíci mouky a dobře společně rozmícháme. Necháme vzejít kvásek (5 – 10 minut).
K napěněnému kvásku přidáme oba druhy mouky, žloutek, změklé máslo a sůl. Pomocí robota nebo ručně vypracujeme hladké těsto.
Mísu s bochánkem těsta překryjeme čistou utěrkou nebo potravinovou fólií a necháme na teplém místě vykynout, až zdvojnásobí svůj objem (45 – 60 minut).
Mezitím můžeme začít připravovat polévku. Na sádlo dáme smažit cibulku a občas ji promícháváme.
Cílem je, aby začala hezky hnědnout. Pak k ní přidáme hovězí maso nakrájené na malé kostky.
Jakmile je maso ze všech stran zatáhnuté, přidáme k němu sladkou i pálivou papriku a společně vše chvíli zasmažíme (30 – 60 vteřin). Pak směs zalijeme vodou nebo vývarem, přiklopíme a na středním plameni necháme zvolna vařit, aby se maso uvařilo do měkka.
Jakmile je těsto vykynuté, začneme z něj tvořit vdolky.
Lžící ukrajujeme kousky těsta, tvarujeme z nich kulaté bochánky a ty klademe na plech vyložený pečícím papírem. Z této várky jsem jich udělala 16. Bochánky přikryjeme utěrkou a necháme ještě asi půl hodiny kynout.
Když je maso v polévce měkké, přidáme do ní brambory nakrájené na kostičky.
Přidáme také prolisovaný stroužek česneku.
A majoránku. Polévku vaříme, až budou brambory měkké. Ochutnáme ji a dle potřeby přidáme sůl, pepř, majoránku nebo česnek. Pokud ji chceme zahustit, přidáme buď jíšku nebo mouku rozmíchanou v trošce vody. Já jsem na toto množství použila dvě menší lžíce mouky. (Pamatujte na to, že po zahuštění moukou je potřeba polévku ještě nejméně 10 minut vařit.)
Troubu rozpálíme na 200°C. Vykynuté vdolky potřeme rozšlehaným bílkem nebo celým vajíčkem a posypeme makem.
Vdolky dáme do trouby a teplotu stáhneme na 180°C. Pečeme asi 15 – 20 minut, dozlatova.
Správně upečené pečivo je zlatavé i zespodu.
Ještě vlažné vdolky můžeme podávat s gulášovou polévkou.
A pokud nám vdolky zbydou, dáme si je kávě s máslem a medem nebo dobrou marmeládou :)
18 comments
Tak pro nás jsou vdolky vdyzcky na sladko! Ty bavorské, Mňam :D jinak hezký recept. Je zajímavé jak ta česká kuchyně rozmanitá :D
Díky, taky se mi to líbí, je vždycky co objevovat :))
Obdivuji, že si někdo dává s vařením a pečením takovou práci. :) Já si na podobné lahůdky raději zajdu do restaurace z důvodu lenosti. :D
Nemůžu si pomoct, prostě mě to baví a občas to potřebuji jako odpočinek od práce u počítače :)
Na obrázku to vypadá tak lákavě. Dnes jsem uvařila a upekla. Je to výborné. Kombinaci gulášové polévky a sladkého mám moc ráda.
Díky :)) Mně zase až tak sladké nepřijdou :))
Meg, skvělý recept a krásné fotky. Hospodyňky na makové vdolky už zapomněly, přitom je dělaly o sobotách naše babičky právě s nějakou sytou polévkou. Já sáhla po “frankfurtské” či lépe řečeno přesnídávkové s párkem. Maková panenka
Děkuji :)) Tak tak, mívali jsme je doma celkem často :)
[…] jak mletou papriku, tak smetanu. A máme ji tak nejradši :) Když ji ještě doplní klasické polévkové vdolky, vydá i za oběd. Do polévky jsme tentokrát pro web Jak na velké věci použili klobásu na […]
Ahoj Meg, recept naprosto je dokonalý! Zkoušela jsem oboje a naprostá báseň! :-) chtěla bych se zeptat, jestli by šly vdolky použít jako hamburgerové housky… Viděla jsem u tebe recept přímo na hamburgerové housky ale dělají se den předem, tak jsem si říkala, jestli by nešly použít i tyto :-)
Děkuju! Recept na tyhle vdolky už dlouho hledám! Dělala je babička k čočce s vejcem a řikali jsme jim bandůry :-D (Šumava)
Jé, to jsem ráda, že jsem mohla pomoct!
Dneska jsem dělala podle vašeho receptu vdolky a byly excelentní 🤩. Moc děkuji za recept.
To mě moc těší!
Manžel mě po 6ti letech požádal, jestli bych udělala jeho dětské jídlo a to jest vdolky s gulášovou polévkou. Já samozřejmě myslela bavorské, ale dnes mě vyvedl z omylu. Děkuji za Vaši stránku hned zítra vařím. Jsme také z Pardubic
To mám velkou radost, snad vám budou chutnat :)
Zkusila jsem poprvé a velká dobrota. Moc jsme si všichni pochutnali!!. Super recept.
Bezvadné, děkuji :)