Ještě než propuknou ty správně jarno-letní dny, k večeru bývá chladno. A to je chvíle, kdy já mám největší chuť na talíř (nebo dva) nějaké dobré, horké polévky. I když mám pořád tendence zkoušet nové a nové recepty, nemůžu zapomínat ani na ty klasické pokrmy, jakým je třeba právě zelňačka.
U nás doma se většinou dělala, když zbylo uvařené zelí a připravit z něj polévku bylo dílem okamžiku. Ale i bez této přípravy není polévka vůbec náročná. U nás se tato polévka navíc nedělá ani v klasické “bílé” ani “červené” variantě – přidáváme do ní totiž jak mletou papriku, tak smetanu. A máme ji tak nejradši :) Když ji ještě doplní klasické polévkové vdolky, vydá i za oběd. Do polévky jsme tentokrát pro web Jak na velké věci použili klobásu na vaření od značky Schneider a byla to vážně dobrá volba.
Suroviny:
- 500 – 700 g kysaného zelí
- 2 klobásy na vaření (Klobása na vaření značky Schneider)
- 3 – 4 brambory
- 1 větší cibule
- 1 lžíce červené sladké papriky
- bobkový list, černý pepř, nové koření
- 200 – 250 ml smetany ke šlehání
- 1 – 3 lžíce hladké mouky
- sůl
- sádlo nebo olej na smažení
Postup:
Kysané zelí lehce propláchneme, zalijeme vodou a dáme ho do hrnce uvařit doměkka.
Brambory oškrábeme a nakrájíme na kostičky, dáme je vařit do lehce osolené vody. Musíme je vařit zvlášť od zelí, jinak by jim trvalo velmi dlouho, než by změkly.
Na sádle nebo na oleji zpěníme cibuli nakrájenou na kostičky.
Jakmile začne měknout a lehce zlátnout, přidáme klobásu nakrájenou na kolečka.
Opečenou klobásu zasypeme mletou sladkou paprikou, přidáme 2 – 3 bobkové listy a několik kuliček černého pepře a nového koření. Vše společně zasmahneme, aby se koření opeklo.
Pak do hrnce přilijeme uvařené brambory i s vodou, ve které se vařily.
Přidáme zelí – pokud chceme polévku kyselejší, tak i s vodou, ve které se vařilo. Jinak ho scedíme a vodu do hrnce přilijeme novou.
Vše společně promícháme a do polévky přilijeme smetanu, ve které jsme rozmíchali hladkou mouku. Množství mouky záleží na tom, jak chceme mít polévku hustou – my obvykle přidáváme cca 2 lžíce.
Polévku za občasného promíchání vaříme na mírném plameni 10 – 15 minut, aby se mouka stihla dobře provařit. Ochutnáme a podle chuti dosolíme. Podáváme ideálně s kouskem dobrého pečiva :)
4 comments
Takze me napadlo, ze z toho vzniknul takovy skoro “segedinsky burtgulas”. Nic ve zlem, mam chut rict nejaky vtip, aby se lip vegetilo pod tim bourkovym mrakem, tady v Jizerkach..
Hodne stesti a vagon zdravicka, do dnu nadchazejich!
A buřtguláš já zrovna nerada! :D Takhle se u nás ta polévka prostě dělá od jaktěživa ;)
Teda to vypadá jako opravdu TOP zelňačka! Zítra si ji v práci připravíme.
Díky, chutnala?