A je tady Silvestr. Jedno z nejočekávanějších období roku. Doba, kdy mnohde probíhají bujaré večírky s pitím, dobrým jídlem a skvělou zábavou, doplněné o půlnoční ohňostroje… Ne, večírky to nemusí být zase tak bujaré. Ono stačí někdy i jen tak v klidu posedět, v dobré společnosti a s dobrým jídlem, případně s nějakou hrou… Ale co vám budu povídat, to jídlo, to je klíčové.
Na českých oslavách je podle mě klasikou pan chlebíček. A vlastně taky paní jednohubka. Ale ten chlebíček, ten je důležitý. Má u nás mnoho podob a může být obložen vším možným – od velikého kusu vejce, takže se chlebíček skoro nedá jíst bez poptlání, přes různé menší důmyslné ozdoby. Já jsem si před Vánoci koupila v antikvariátu knížku Studená kuchyně od Viléma Vrabce a rozhodla jsem se, že z ní prostě něco musím vyzkoušet.
Listovala jsem kuchařkou v oddělení chlebíčků i salátů, ale také pečiva. A oko mi padlo na “Veky pro obložené chlebíčky”. Tak jsem nelenila, připravila jsem miláčka Kenwood Major Titanium, který při mé nemoci chudák jen týden smutně stál na lince, a šlo se zadělávat.
A aby toho nebylo málo, tak jsem se ke chlebíčkům pustila do Vlašského (italského) salátu z téže kuchařky.
Suroviny:
Na tři malé večky nebo bagetky:
- 250 ml mléka
- 30 g čerstvého droždí
- 1 lžička cukru
- 500 g polohrubé mouky
- 80 g rozpuštěného másla
- 5 g soli (cca kávová lžička)
- 1 vejce na potření
Na vlašský (italský) salát:
- 250 g uvařených brambor
- 250 g šunky
- 200 g kyselých okurek
- 100 g jablek
- 80 g cibule
- cca 400 – 450 g majonézy
- sůl, pepř, Worcestr a ocet dle chuti
Na dokončení:
- Obloha dle chuti – salámy, šunky, zelenina, …
Postup:
Tyto upečené veky mají tu výhodu, že zůstanou déle vláčné. Hodí se proto velmi dobře k přípravě obložených chlebíčků. Nakrájených na plátky jich využijeme jako přílohy ke všem pokrmům, připraveným s majonézou.
Z tohoto množství si nemůžeme představovat tři dlouhé, velké veky, které jsou běžně k dostání. Jsou to spíše malé bochníčky nebo tři menší bagetky – uvidíte na obrázku sami.
Mléko zahřejeme, aby bylo vlažné, dáme ho do mísy robotu a rozdrobíme do něj droždí.
Přidáme lžičku cukru, asi lžíci mouky a vše dobře, dohladka promícháme. Povrch lehce posypeme moukou a necháme kynout.
Po zhruba deseti minutách by měl vzejít takovýto kvásek.
Přidáme k němu zbytek mouky, zchladlé rozpuštěné máslo a sůl a pomocí hnětacího háku vypracujeme tužší těsto.
Těsto v míse vytvarujeme do bochánku, mísu překryjeme potravinovou fólií a necháme hodinu až dvě kynout, až zdvojnásobí svůj objem.
Těsto pak rozdělíme na tři díly, které vytvarujeme dle potřeby.
Vytvarované těsto dáme na plech s pečícím papírem, přikryjeme a necháme znovu kynout (půl hodiny až hodinu).
Troubu si rozehřejeme na 175°C a večky potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme je 20 – 30 minut (dle velikosti a trouby), dozlatova.
Upečené je vyndáme z trouby a necháme vychladnout.
Můžeme jít připravovat salát. Z kuchařky: Brambory, šunku, cibuli a jablka nakrájíme na jemné, ne příliš dlouhé nudličky. Přidáme k nim na nudličky nakrájené, lehce v dlaních vymačkané kyselé okurky.
Jak vidíte, moje krájení má meze trpělivosti a tak moje nudličky kolikrát ale vůbec nebyly jemné :D i tak se ale salát povedl. Cibuli jsem nakrájela radši na drobné kostičky (na jemno).
Do mísy k nakrájeným surovinám přidáme majonézu, sůl, pepř, Worcester. Dobře vše promícháme a ochutnáme. Dochutíme dle potřeby – solí, pepřem, Worcesterem nebo octem. Pokud máme dostatečně sladká jablka, není třeba vůbec myslet na cukr, a pokud dobře pikantní kyselé okurky, ocet by také vůbec neměl být potřeba. Dobře promíchaný salát vložíme do lednice a necháme alespoň chvíli uležet.
Salát natřeme na plátky veky – nejlépe se mi tyto typy salátů nanáší vidličkou.
A ozdobíme dle chuti.
Já jsem tentokrát použila sušenou šunku, tenké plátky pečené červené řepy, kousek sladké hrušky a slaného balkánského sýra. Silvestrovským oslavám a chlebíčkům zdar!