Nedávno jsem dostala dvě krásné dýně/tykve a tak jsem hned přemýšlela, jak je co nejlépe zpracovat. Také jsem zvažovala, jestli jim říkat dýně, protože s těmi mám zažité trochu jiné druhy a tvary. A tak jsou pro mě tykvemi – v angličtině se jim totiž říká yellow summer squash. Právě anglickými a americkými recepty jsem se také nechala inspirovat, protože tam se tahle zelenina využívá daleko častěji než u nás.
Jedním z typických receptů, ke kterým se tyto tykve používají (a do kterého lze hlavně použít tyto velké), je relish. Nejbližší české slovo, které tyto zavařované pochoutky vystihuje, je asi čalamáda. Tak jsem se pustila do sladkokyselé tykvové čalamády z jedné tykve. A můžu vám říct, že mi tak zachutnala, že jsem hned z druhé dělala další dávku. Ideální je, pokud ke žluté tykvi přidáte i zelenou cuketu, ale jde to bez problému i bez ní. Anebo naopak jen z cuket – prostě prakticky z jakéhokoliv druhu tykve.
Suroviny:
- 1 větší žlutá letní tykev
- 1 větší cuketa
- 4 červené cibule
- 2 červené papriky
- 3 lžíce soli
- 500 ml jablečného octa
- 650 g krupicového cukru
- 1 lžička kurkumy
- 2 lžičky hořčičného semínka
- 1 lžička mletého koriandru
- 1/2 lžičky mletého muškátového květu
Postup:
Tykev umyjeme a ze slupky vykrojíme případné šeredné části. Rozkrájíme ji na kousky a vydlabeme dužinu se semínky.
To samé uděláme s cuketou.
Tykev i cuketu nastrouháme na hrubo (ještě to za mě udělá robot!).
Cibule oloupeme a rozkrájíme na čtvrtkolečka. Přidáme je do velké mísy k tykvi a cuketě a posypeme solí. Všechno spolu dobře promícháme a necháme hodinu až dvě odležet, aby zelenina pustila vodu.
Před koncem nasolení zeleniny si nakrájíme papriky na menší kostičky a připravíme nálev. Do velkého hrnce (já použila velký litinový z Ikey) dáme cukr, ocet a koření. Přivedeme k varu.
Z nasolené zeleniny vymačkáme vodu.
Zeleninu zbavenou přebytečné vody nasypeme do hrnce s vařícím nálevem, přidáme i kostičky papriky.
Všechno spolu dobře promícháme a opět přivedeme k varu.
Vaříme spolu 10 – 15 minut, aby začala cuketa i tykev mírně průhlednět.
Horkou směsí plníme čisté (předtím sterilizované) skleničky. Já ráda používám tenhle široký trychtýř, abych skleničku moc neopatlala.
Víčka je také potřeba mít čistá, já je nejradši otírám ubrouskem namočeným v lihu. Lihem pak otřu i vrchní, šroubovací část skleniček, abych setřela veškeré nečistoty.
Sklenice uzavřeme a sterilujeme při teplotě 90°C po dobu 10 minut.
Čalamáda se dá jíst ihned, ačkoliv jí prospěje dvoutýdenní odležení v chladu. Hodí se k masu, sýrům, do sendvičů a baget, nebo ideálně na ty hot dogy :) Z vyfocených surovin jsem měla 10 skleniček různých velikostí.