Dalo by se říct, že tohle je naše nejoblíbenější marmeláda, tedy – pardon – džem. Kombinace sladkých třešní s jahodami a vanilkou je parádní a hodí se jak na pečivo s máslem, tak na palačinky, lívance i do dortů. Každé jaro se už těším, jak začnu zavařovat a tohle bývá jedna z prvních lahůdek, kterou plním do skleniček.
V receptu uvádím poměrně velké rozpětí množství cukru – hodně záleží na tom, jak je sladké ovoce samo o sobě. Obecně by se dalo říct, že cukru dávám třetinu až polovinu váhy ovoce. S žádným nebo velmi malým množstvím cukru nepracuji – chci, aby nám džem v pohodě vydržel rok nebo dva, a aby také vydržel načnutý v lednici víc, jak pár dnů. Někdy prostě džemy načneme a jíme po týdnu, dvou nebo i po měsíci – a ty bez cukru nebo jen s malým množstvím by už v lednici dávno plesnivěly.
Většinou používám pektin – přírodní citrusový, aby mi pomohl džemy zahustit. Někdy trochu víc odvařím vodu z ovoce, použiju pektinu méně, ale obecně většinou ovoce trochu svařím a pak dávám přibližně 10 g pektinu na kilo ovoce. Pokud byste vařili ovoce jen krátce, doporučuje se použít pektinu 10 g na celkový kilogram hmoty (ovoce+cukr).
Jahodovo-třešňový džem s vanilkou
Course: Džemy a marmelády, Zavařování10
skleniček1
hour1
hour2
hoursSuroviny
1 kg jahod
1 kg třešní
600 – 1000 g třtinového nebo krupicového cukru
mletá vanilka / vanilkový lusk / extrakt s vanilkovými zrníčky
volitelně 10 – 20 g pektinu
několik lžic citronové šťávy – podle chuti
Postup
- Nachystejte si skleničky s dobře těsnícími víčky – důkladně je umyjte a prolijte horkou vodou, vyvařte je a nebo je zahřejte na 100° C v troubě.
- Ovoce očistěte a nakrájejte na kousky.
- Přidejte cukr podle chuti, já většinou začínám s 1/3 hmotnosti oproti váze ovoce. (Tady jsem na celková dvě kila ovoce přidala 700 g cukru.)
- Přidejte vanilku – já používám hlavně mletý vanilkový lusk, ale pokud máte celý, přidejte k ovoci zrníčka a nakrájený samotný lusk. Můžete také použít dobrý vanilkový extrakt. Ideálně prostě podle chuti.
- Vše dobře rozmíchejte a dejte na střední plamen vařit. Pokuste se odebírat pěnu, která se tvoří na povrchu. Povařené ovoce ochutnejte a zkuste odhadnout, kolik cukru bude ještě potřeba.
- Cukr si nasypte do misky a přidejte k němu pektin (já dala asi 100 g cukru a k tomu 20 g pektinu), dobře je spolu promíchejte.
- Zkontrolujte ovoce, jestli se už z něj trochu odvařila voda. Pokud chcete, můžete změklé ovoce lehce pomačkat mačkadlem na brambory, nebo ho rozmixovat ponorným mixérem. Já mám v tomto džemu ráda kousky ovoce, takže jsem je jen trochu pomačkala.
- Přisypte k němu cukr s pektinem a promíchejte. Po přidání pektinu by se směs měla povařit ještě 5 minut a pak plnit do sklenic.
- Džem ochutnejte a podle potřeby k němu přidejte ještě citronovou šťávu – já přidala asi 3 lžíce.
- Po pěti minutách vaření horkou směs plňte do připravených sklenic.
- Každou sklenici dobře uzavřete víčkem a otočte na 5 minut vzhůru nohama, aby se sklenice s víčky správně “chytly”.
- Po pěti minutách sklenice otočte zpět a nechte vychladnout. Uložte nejlépe do chladného sklepa a pak odebírejte dle potřeby. Načnuté džemy vždy skladujte v lednici, pokud byly sklenice čisté a vy je nabíráte vždy čistou lžičkou, měly by vydržet v pořádku otevřené několik týdnů.
Poznámky
- Cukr můžete dát podle své chuti, pokud ho ale dáte velmi málo, riskujete zkažení džemu. Cukr slouží i jako konzervant a džemy, kterého ho mají velmi málo, pak nemohou být dlouho otevřené. My jíme džemy vlastně jen občas, takže klidně zůstanou v lednici otevřené déle jak měsíc. Pokud jste měli dobře vymyté sklenice a použijete na ně vždy čistou lžičku a vyvarujete se kontaminace, nemusíte se bát, že by rychle plesnivěly.
- Pokud nechcete vůbec používat pektin, musíte ovoce vařit tak dlouho, až se odvaří poměrně velké množství vody. Ideálně pak tuhost džemu před plněním do sklenic vyzkoušejte na nachlazeném talířku.