Stěhování je věc náročná – jak na čas, tak na síly. A tak po stěhování pár dnů před Vánoci jsem nakonec na Silvestra ležela v posteli s parádním bacilem. Takhle špatně mi už dlouho nebylo a při druhé návštěvě pohotovosti jsem si vysloužila i antibiotika. Co tak slyším kolem sebe, podobných případů je ohromná spousta. Chce to klid, teplo a podpořit léčení i stravou. Ovoce, zeleninu, česnek, zázvor, med… a taky parádně silný vývar.
Odjakživa jsem milovala dědovy polévky, jako on je uměl málokdo. Nejvíc jsem se bála si dávat v restauracích vývary. Z domu jsem neznala umělou chuť masoxu a rozvařenou zeleninu v talíři. Děda vždy dělal vývar z kostí a masa, a při přípravě polévky do ní dával zeleninu čerstvou, nikdy ne tu uvařenou, která už svou chuť vývaru dodala. A tak, když už jsem vstala z postele a potřebovala se doléčit a trochu se dostat do běžného tempa, uvařila jsem si vývar.
Občas dělám kuřecí, jindy zase jen hovězí, ale tentokrát jsem potřebovala silný vývar a nebyla jsem vybíravá. Vyndala jsem z mrazáku všechny možné kosti a pustila se do polévky, jakou znám z dětství. Silný masový vývar, obrané maso od kosti a celestýnské nudle.
Suroviny:
na vývar:
- kosti dle výběru – hovězí, vepřové, kuřecí, …
- kořenová zelenina – mrkev, petržel, celer
- cibule, česnek, pórek
- kuličky černého pepře, nového koření, bobkový list
na polévku:
- dvě střední mrkve
- dvě střední petržele
- kousek celeru
- malá cibulka
- petržel, libeček
- sůl, pepř
- maso obrané z kostí
na celestýnské nudle:
- 1 vejce
- cca 100 ml mléka
- 4 lžíce polohrubé mouky
- sůl
Postup:
Kosti omyjeme (aby se z nich odstranily případné úlomky) a osušíme, Naskládáme je do pekáčku / na plech a dáme do trouby rozehřáté na 200°C.
Ke kostem můžeme přidat i zeleninu, pokud se bojíte, že by se spálila, tak o něco později. Já přidala rozkrojenou cibuli a česnek. Kosti upečeme do zlatova, během pečení je obrátíme. Neměly by tvořit černé napáleniny. (Cibuli občas očistím a nechám na ní čisté vrstvy slupky – dodá tak vývaru zlatavou barvu.)
Upečené kosti narovnáme do hrnce/tlakového hrnce a přidáme očištěnou a na větší kousky pokrájenou zeleninu. (Na tento pekáček kostí u mě padly dvě mrkve, dvě petržele, kousek celeru a zelená část pórku). Přidáme také několik kuliček černého pepře, nového koření a pár bobkových lístků.
Připečeniny na plechu zalijeme trochou horké vody a seškrábneme je s ní do hrnce ke kostem. Kosti a zeleninu dolijeme vodou, aby bylo vše ponořené, nebo do maxima tlakového hrnce.
V tlakovém hrnci vaříme při vyšším tlaku cca 45 minut. Při normálním vaření v hrnci dosáhneme bodu varu a pak ho jen mírně “táhneme” – alespoň dvě až tři hodiny, ale čím déle, tím lépe. Případnou pěnu či nečistoty na hladině sbíráme.
Uvařený vývar přecedíme přes síto, pokud chceme vývar vyloženě čistý, do síta dáme ještě plátno. Já dávám zvlášť kosti s masem a zvlášť zeleninu.
Tuto uvařenou zeleninu už totiž do polévky nedávám a tak si ji vyndám na talířek, lehounce nad ní otočím mlýnkem se solí (a případně i pepřem) a zbaštím ji jen tak.
Zchladlé kosti obereme od veškerého masa, které natrháme/nakrájíme na velikost jednoho sousta.
Přecezený vývar necháme vychladit. Navrchu se utvoří vrstva tuku, kterou můžeme sebrat. Pod ní je krásně rosolovitý vývar.
Na plátku másla a kapce oleje (nebo tuku z vývaru) osmažíme nastrouhanou zeleninu na polévku a na drobno nakrájenou cibulku.
Zalijeme vývarem nebo jeho částí (můžeme ho například ještě zredukovat a pak zamrazit ve tvořítku na led) a přivedeme k varu. Necháme zeleninu uvařit doměkka.
Mezitím si připravíme celestýnské nudle – palačinky. Vajíčko dáme do misky, přidáme asi 100 ml mléka, 4 lžíce polohrubé mouky a osolíme. Vymícháme hladkou směs jako na palačinky, podle potřeby přidáme mléko nebo mouku.
Na suché pánvi (nebo jen lehoulince vytřené olejem) usmažíme palačinky – mně vyšly z jednoho vajíčka tři.
Palačinky pak nakrájíme na proužky.
Uvařenou polévku dochutíme solí, čerstvě mletým pepřem, nasekanou petrželkou a třeba i libečkem (já použila tentokrát sušený).
Nudle vložíme doprostřed talíře.
Takováhle polévka rozhodně dokáže postavit na nohy! Pokud chcete ještě podpořit účinek proti chřipce a podobným potvorám, přidejte před podáváním do polévky anebo přímo do talíře rozmačkaný stroužek česneku.
Dobrou chuť a v novém roce hlavně zdraví a štěstí!
P.S.: A jak bojujete s nachlazením vy?
6 comments
Teda vypadá neodolatelně a celestýnské nudle miluju , takže díky za recept
Já díky :)
Přesně takhle dělám vývar taky! A muž zase miluje celstýnské nudle, tak je budu muset nějak upgradovat do bezlepkové verze :-)
Věřím, že se ti ty bezlepkové určitě povedou :)
Nejlepší recept, který jsem zatím objevila. Děkuji moc.
Díky, jsem ráda, že vyhovuje. My na takovéto vývary nedáme dopustit! :)