Pokud vás nebaví pořád dokola zpracovávat brokolici do polévky nebo zapékanou se sýrem, vyzkoušejte tuto variantu s maltézskou omáčkou. Maltézská omáčka je v podstatě ochucená holandská omáčka, do níž patří krvavé pomeranče. Ty mají zrovna teď sezónu, ale pokud je neseženete, klidně použijte i ty normální. Čím sladší, tím více vám bude omáčka chutnat.
Jako přílohu můžete zvolit bulgur (= předvařená, nalámaná pšenice), kuskus, nebo třeba i vařené brambory. Já do bulguru zamíchala kousky pomerančů a do omáčky přidala jen šťávu z nich. Pokud byste například chtěli tuto omáčku uvařit k rybě, doporučila bych uvařit filet z nějaké jemné ryby na páře nebo ho upéct a omáčku k němu podávat. V tomto případě bych pak kousky pomerančů přidala do omáčky a k rybě podávala třeba vařené brambory.
Suroviny:
Uvedené množství postačí na 4-6 porcí, podle toho, jak velké porce jste zvyklí večeřet / obědvat. Pokud máte hodně kyselé pomeranče, do omáčky nemusíte dávat všechnu šťávu, aby sama omáčka nebyla ve výsledku moc kyselá.
bulgur:
- 250 g bulguru
- cca 600 ml vody
- kousek másla
- snítka tymiánu
- sůl, pepř
- filety ze třech krvavých pomerančů
- mletá sladká paprika
brokolice s omáčkou:
- šťáva ze třech filetovaných pomerančů
- 3 žloutky
- 150 g másla
- sůl, pepř
- cca 1 kg brokolice
Postup:
Bulgur připravíme podle návodu – já ho většinou na začátek dobře propláchnu.
Zalijeme ho vodou v určeném poměru (pro mě cca 600 ml vody na 250 g bulguru), přidáme trochu soli, kousek másla a větvičku tymiánu. Přivedeme k varu a vaříme cca 15 minut, poté z něj vytáhneme větvičku tymiánu a necháme přiklopený dojít. Dá se takto uvařit i v rýžovaru nebo multifunkčních hrncích, které mají funkci na vaření rýže, pokud máte rádi bulgur měkčí.
Mezitím, co se vaří bulgur, vyfiletujeme pomeranč. Na prkénku z něj okrájíme slupku, nevadí, že na ní zůstanou kousky dužiny, později z nich vymačkáme šťávu.
Pomeranč vezmeme do jedné ruky a do druhé menší ostrý nůž, kterým vedeme řezy podle slupek jednotlivých dílků, abychom z nich vykrojili čisté dílky. Vše děláme nad miskou, která zachytí šťávu.
Takto vypadají dílky pomeranče. Z okrájených slupek také vymačkáme šťávu do misky.
Brokolici omyjeme a rozdělíme na jednotlivé růžičky, které dáme vařit na páru. Mělo by jim stačit cca 20 minut, pro jistotu ji radši po této době ochutnejte.
Uvařený bulgur dochutíme solí, pepřem a mletou sladkou paprikou. Vmícháme do něj vyfiletované kousky pomeranče, nakrájené na půlky. Mísu překryjeme alobalem, aby bulgur ještě chvíli vydržel teplý.
Připravíme si suroviny na omáčku – žloutky, pomerančovou šťávu, kterou přecedíme, a máslo. To rozehřejeme, abychom ho mohli do omáčky pomalu nalévat.
Žloutky s pomerančovou šťávou dáme do ohnivzdorné misky nad vodní lázeň. Začneme je spolu šlehat.
Směs začne pěnit a poté i houstnout, ochutíme ji solí a pepřem.
Do houstnoucí směsi po troškách přiléváme rozpuštěné máslo.
Výsledná omáčka je hladká a hustá a je vidět, že hezky kryje rubovou stranu lžíce. Ještě ji ochutnáme a případně doladíme solí a pepřem.
Brokolici rozdělíme na talíře a přelijeme ji omáčkou.
Podáváme k ní ochucený bulgur.