Svatební speciál: Jak na svatební koláčky

Svatební koláčky

Nestává se často, aby se vám vdávala jediná ségra. Ta moje se vdává tohle léto a s oznámením se, jak je to tady zvykem, roznášely i svatební koláčky. Když jsem je před nějakou dobou zkoušela doma sama z malé dávky, dala jsem jejich fotku na Instagram. Měla poměrně hodně ohlasů a všichni chtěli jediné – recept. Jenže já jsem si postup vůbec nenafotila… A tak jsem se domluvila, že je nafotím přímo v akci, při svatebních přípravách.

Když si zadáte heslo svatební koláčky do Googlu, vyběhnou na vás obrázky koláčků všech různých velikostí a tvarů. U nás se dělají ty nejmenší z nich – malinké, vázané koláčky, obalované v máslu s rumem a v cukru. Jejich příprava zabere poměrně dost času, a když je děláte tak nějak normálně (z deseti kil mouky), potřebujete víc rukou. Sezvete všechny ty úžasné paní a slečny z příbuzenstva a známých, o kterých víte, že vám v den pečení koláčků budou skvělou oporou, a můžete začít. V den pečení se pak v pět ráno všechny dostaví před dům, každá se svým dřevěným válem v rukou a k tomu ještě s úsměvem na tváři. A to i přes to, že ví, jaká to bude úmorná práce.

Přípravy předem

Nejlepší je, když si pozvete šikovnou ženu, která už nějakému tomu pečení koláčků velela, má k dispozici skvělý recept a umí podle něj připravit to nejlepší těsto. Řekne dopředu, co všechno musíte sehnat, koupit a nachystat, a v den pečení ohlídá všechno, co je potřeba. Mamčina nejlepší kamarádka Iva byla tou nejlepší volbou. Díky jejím radám a dohledu se právě ty naše koláčky povedly troufám si říct až k dokonalosti.

Co je potřeba dopředu všechno nachystat? Mít zásoby mouky (hladké i polohrubé), másla, droždí, cukru a rumu. Jedna z hodně otravných příprav je také krájení rozinek na drobounké kousky, které se musí dopředu naložit do rumu. A náplně – my jsme měli připravenou makovou, povidla švestková i jablečná (při jejich vaření týden před se nevěsta tak trochu spálila) a ráno v den koláčků jsme dělali náplň tvarohovou.

Tvaroh k vykapání
Tvaroh k vykapání

Do měkkého vykapaného tvarohu se zamíchají žloutky (pro začátek jeden žloutek na jeden tvaroh), citronová kůra, cukr a vanilkový cukr. Pokud je náplň ještě moc tuhá, přidá se žloutek a po ochutnání se případně doladí chuť cukrem a vanilkou.

Tvaroh se žloutky, cukrem a citronovou kůrou
Tvaroh se žloutky, cukrem a citronovou kůrou

Co se týče prostoru a vybavení, je ideální nachystat dostatek místa pro 4-5 válů a nějakou zvýšenou pracovní plochu. Ideálně třeba tak 90-100 cm vysokou. My máme naprosto nejlepšího dědečka pod sluncem, takže nachystal nástavce na stůl, jehož deska se tím pádem zvedla do výšky 95 cm.

Zvýšení pracovní plochy
Zvýšení pracovní plochy díky nástavcům na nohy stolu

Na tomto stole jsme tak mohly pracovat na čtyřech válech (jeden byl nakonec spíš odkládací, pomocný) a další dva byly na normální kuchyňské lince. Na jednom se připravovalo těsto a na dalších válech se vždy postupně do tenka rozválelo těsto, rozkrájelo a připravila se na něj náplň.

Příprava koláčků
Příprava koláčků

Kromě válů jsou potřeba samozřejmě plechy do trouby. Ideálně aspoň čtyři a nejlepší je, pokud máte k dispozici i druhou troubu. Péct na dvou zároveň v jedné troubě na horkovzduch se nám moc nevyplatilo, protože trouba pekla hodně nerovnoměrně a na koláčích to bylo vidět.

Průběh dne pečení

Ráno jsme kromě tvarohu na náplň také začaly na pečení chystat máslo. Kromě toho, které přišlo do těsta, se rozpuštěné máslo používalo na vymazávání plechů a potírání koláčů před pečením i po něm, kdy se do něj přidával rum.

Rozpouštění másla
Rozpouštění másla

Vytáhly jsme z chladu vejce a droždí (některá másla už byla vytažená z předchozího dne) a mohly jsme začít.

Kilová kostka droždí
Kilová kostka droždí

Nakonec nás koláčky dělalo deset. Devět dospělých žen a jedna úžasná slečna Natálka, která se vší pečlivostí obalovala koláčky v cukru. Sama nevěsta by se neměla na přípravě koláčků dle tradice podílet („aby si nezapekla štěstí“). Já tyto tradice sice moc nechápu (protože nesnáším, když mi někdo něco zakazuje a nezakládá se to na logice), ale můžu říct, že nevěsta u nás vůbec nezahálela. Dopředu připravila dvě buchty, ledový čaj a kávu k občerstvení. Já jsem ještě upekla bůček a kuřecí špízy se zeleninou, abychom měli něco slaného oproti všude přítomnému cukru. Se svým nastávajícím pak ještě nevěsta připravila jednohubky s pomazánkou z Nivy a oba se o nás ještě s naším taťkou a dědou celý den ukázkově starali. Doplňovali džbány s vodou, čajem i kávou, vařili čerstvou kávu, přinášeli jídlo a plnili naše přání.

Rozdělování koláčků do košíčků
Rozdělování koláčků do košíčků

Nevěsta měla také na starosti tu závěrečnou tečku – rozdělovala hotové koláčky do košíčků, krabiček a hlídala, aby do každé rodiny přišel příslušný počet rohových koláčů.

Košíček svatebních koláčků s rohovými koláči
Košíček svatebních koláčků s rohovými koláči

Pokud tento název neznáte, rohové koláče jsou větší než ty běžné svatební a obsahují všechny čtyři náplně – proto rohový koláč, náplň je v každém rohu jiná. Dle tradice se rozdávají všem svobodným, dospělým i dětem, a zdobí se, většinou myrtou a mašličkou. Košíčky si nevěsta připravovala sama.

Košíčky na svatební koláčky
Košíčky na svatební koláčky

Recept na svatební koláčky

Recept přinesla právě už zmiňovaná Iva a musím říct, že zafungoval perfektně. O receptech na koláčky jsme se pak ještě bavily a dospěly jsme k tomu, že i když jich je hodně, poměrově bývají dost podobné. Úspěch koláčků tak nezávisí jen na receptu, chce to hlavně nešetřit máslem, rumem a cukrem a dát si s nimi tu potřebnou práci.

Recept na svatební koláčky
Recept na svatební koláčky

Suroviny:

těsto:

 • 500 g hladké mouky
 • 500 g polohrubé mouky
 • 600 g másla
 • 120 g cukru
 • 75 g droždí
 • 6 žloutků
 • 20 lžic mléka
 • vanilkový cukr (jeden sáček)
 • citronová kůra (z jednoho citronu)
 • sůl

na dokončení:

 • náplně (tvarohová, maková, jablečná a švestková povidla, někdo dává i ořechovou a podobně)
 • máslo na potírání plechů i koláčků
 • rum na potírání koláčků
 • cukr a vanilkový cukr na obalování

Postup:

Na vál nachystáme mouky a cukr. Uděláme v nich důlek a do něj dáme žloutky a citronovou kůru. Přidáme špetku soli.

Mouka s cukrem, žloutky a citronovou kůrou

Do mouky nakrájíme změklé máslo a do důlku ke žloutkům přidáme vzešlý kvásek z vlažného mléka a kvasnic.

Do těsta přijde kvásek

Vše důkladně zpracujeme, až budeme mít hladké těsto.

Zadělávání těsta

Těsto uložíme do lednice, aby nám moc rychle nekynulo. Koláčky se totiž z tohoto těsta připravují hned, nenechává se nakynout jako např. na klasické buchty.

Těsto v lednici

Z lednice vždy odebereme kousek těsta, který na vále rozválíme do tenka. Rádýlkem ho rozkrájíme na malé čtverečky a na ně vytlačíme cukrářským sáčkem náplň.

Těsto na koláčky s připravenou náplní

Na tvarohovou a makovou náplň jsme vždy dávali po malém kousku rozinky naložené v rumu.

Přidání rozinek do náplně
Tvarohová náplň s rozinkami
Maková náplň s rozinkami
Maková náplň s rozinkami
Náplň z jablečných povidel
Náplň z jablečných povidel
Náplň z klasických povidel
Náplň z klasických povidel

Koláčky ukládáme těsně vedle sebe na plech vymazaný máslem.

Koláčky na plechu před pečením

Před pečením potřeme máslem i samotné koláčky. Pečeme je na 180°C až 220°C – to mi teď řekla mamka, která pečení hlídala. Teplotu v troubě prý musela často přizpůsobovat, aby se koláčky upekly rovnoměrně dozlatova.

Potírání koláčků máslemPo upečení koláčky potřeme máslem smíchaným s rumem a přikryjeme je na chvíli utěrkou. Máslo se tak hezky vsákne a koláčky budou vláčnější. Koláčky je taky potřeba před obalováním nechat trochu zchladnout, aby se na nich všechen cukr hned nerozpustil.

Koláčky potřené máslem s rumem

Vychladlé koláčky od sebe oddělíme a obalujeme je v moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.

Obalování koláčků v cukru

A dáváme je do velkých krabic.

Svatební koláčky

Na rohové koláče vyválíme těsto o maličko silnější. Doprostřed dáme do čtverce všechny čtyři náplně a na ně pár kousků rozinek.

Příprava rohových koláčů

Stejně jako drobné koláčky je vyskládáme na vymaštěný plech, potřeme máslem a upečeme.

Rohové koláče na plechu

Upečené rohové koláče opět potřeme máslem s rumem.

Potírání rohových koláčů máslem s rumem

A také je obalíme v cukru.

Obalování rohových koláčů

Hotové je naskládáme na tác.

Rohové svatební koláče

Rohové koláčky zdobíme myrtou a mašličkou a pak už můžeme kompletovat košíčky :)

Svatební koláčky

A spolu s oznámením je roznášet po příbuzných a známých.

Svatební koláčky

Tipy na závěr:

 • Je potřeba nachystat co nejvíc věcí předem – náplně a cukrářské sáčky na ně, rozinky, udělat občerstvení a spoustu místa pro vály. Taky je ale potřeba hodně místa na obalování v cukru a místo na krabice s koláčky a košíčky, do kterých se budou dávat.
 • Je lépe začít co nejdřív, než uhodí vedra, zejména pokud děláte koláčky v létě. My jsme začínali v pět ráno a také nám hodně pomohl otočný větrák.
 • Na koláčky nachystejte velké, mělčí krabice a vyložte je pečícím papírem.
 • Máslo je lepší nechat nejenom rozpustit, ale i lehce zezlátnout, až se z něj vysráží bílkoviny a získá tu krásnou barvu i vůni.
 • Pokud jsou povidla (zejména švestková) příliš tuhá, je potřeba je rozmíchat s rumem, aby se s nimi dalo lépe pracovat.

Svatební koláčky

Myslím, že můžu na 100% napsat, že se na těchto koláčcích sešla úžasná skupina žen, které předvedly to nejlepší, co umí. I když se naše role tak nějak samy rozdělily, každá jsme zaskočila, kde zrovna bylo potřeba a práce nám šla od ruky. Ani se mi o koláčích nezdály žádné noční můry :)

Doufám, že jsem na nic nezapomněla a že jsem napsala všechno, co by mělo být potřeba k úspěchu. Pokud vás bude něco zajímat, určitě se neváhejte ozvat. Já bych totiž také něco chtěla vědět: děláváte doma takovéto svatební koláčky nebo u vás vypadají jinak? Anebo je neděláte vůbec?

P.S.: Držte mi palce, budu dělat všechny dorty na svatební stůl a začínají se mi z toho už teď třást ruce :)

35 comments on “Svatební speciál: Jak na svatební koláčky

 • Dagmar Janíková , Direct link to comment

  Zrovna nedávno jsem se se známou bavila o svatebních koláčcích a popisovala mi jak se dělají svatební koláčky u nich…jsou to přesně ty z receptu. Já pocházím z Krkonoš a tam máme svatební takové malé kulaté, kde je náplň vidět a když jsem se vdala na Moravu, tak jsem byla docela překvapená jak svatební koláčky vypadají tady. Jsou kulaté s tvarohem uvnitř. Můj bratr se ženil na Domažlicku a tam jsou kulaté velké, krásně ozdobené. Je to pěkné jak v  tam malé zemi má každý kraj ty „svoje“ svatební koláčky.

 • vilemina , Direct link to comment

  Takové společné pečení je skvělé, množství ohromující…vím, že jsou svatební koláčky různých tvarů, znám metáčky, kulaté, co se házely z vozu cestou do i z kostela…tedy znám je z literatury :) V Praze a okolí jsou spíše ty kulaté s náplní, ev. drobenkou, ale někde v stř. Čechách se dělají takové prťavé uzavřené se špetičkou náplně, v cukru též obalované, snad jen asi centimetr velké, no vypadá to jako drobení… jsou to asi koláčky zvací. A neznala jsem, že rohové jsou s 4 náplněmi, dík.

 • mamina , Direct link to comment

  Vaše výpomocná sešlost i dílo si zaslouží velký obdiv!
  Krásné a svatební atmosféru umocňující!
  Prosím o radu – jak dlouho se odhadem 1 várka koláčků peče
  a jaký byl cca počet koláčků na 1 košíček, ale i množství koláčků na hostinu cca na 1 hosta?
  S díky a uznáním zdravím.

  • Meg , Direct link to comment

   Děkujeme :) Popravdě vůbec netuším, kolik jich bylo v košíčku, nevím, jestli je nevěsta počítala, spíš možná sázela tak od oka :) Jak dlouho se peče jeden plech? Možná tak kolem půl hodiny… Na hostinu se koláčky nedávaly, tam už bylo jiné cukroví. Kromě košíčků se braly i krabičky koláčků do práce a podobně…

 • Dana , Direct link to comment

  Tak já jsem z Vysočiny a tady nepeceme koláčky ale buchticky. Tvar je stejný jako u vas, musí být co nejmenší a kde je v rodině svobodná dívka, tak dostane do výslužky také rohovou buchticku. U nás to ale znamená, že je na rohu plechu, kde se pečou, tj. 4 buchticky z každého plechu. Pokud ji sní tak se brzy také vdá. Dceři jsme je pekly naštěstí v mnohem menším množství a bylo nás na to pět. Zeť je z Moravy a tam se zase pekly malé kulaté s drobenkou a plněné uvnitř jako vdolecky. Tak to jen pro zajímavost. Přejí hodně štěstí.

 • westruše , Direct link to comment

  úžasná reportáž ze života svatebních koláčků, škoda že už jsem vdaná…..
  chytla jsem takovou slinu, že snad vymyslím nějakou rodinnou oslavu , abych je mohla upéct. Lenka.w.

  • Meg , Direct link to comment

   Jen do nich :) Taky jsme si je občas dělávali… ale stačí je udělat i ve větším, i tak jsou moc dobré :)

 • toffo , Direct link to comment

  Vzpomněla jsem si na tebe před týdnem, v pátek, pekly jsme s mámou chodské koláče k narozeninám a neměli jsme vyvýšené stoly na šikovných nástavcích, které vymyslel tvůj dědeček. Už mi to ohýbání vadí i jen na krátkou chvíli. Tak v naší rodině se dávali do výslužky dva chodské koláče na sebe a na ně naložit cukroví (vše se balí do „bonbonu“ z papíru nebo celofánu). Na pouti šel do výslužky jen jeden koláč. :-)

  • Meg , Direct link to comment

   Jé, chodské koláče jsem už dlouho neměla, máš na ně zaručený recept, který se dá šířit? Nebo zachováváte rodinné tajemství? :)

 • Andrea , Direct link to comment

  A to jsem si rikala, buhvijaka nejsem kucharka a cukrarka, ale kdyz tenhle blog vidim, tak teda vsechna cest :)

 • Silvie , Direct link to comment

  Mila Meg, v rodine chystame svatbu a dnes jsem si na zkouzku objednala svatebni kolace ze slehackoveho testa. Bohuzel nic moc… A tak mne to nedalo a pustila jsem se do Tvych svatebnich z pul kg mouky. Jsou proste skvele, zvlast kdyz se nesetri maslem:-).
  Nicmene jsem si zadelala na problem, ze je budu muset upect pro 100lidi:-).
  Chtela jsem se zeptat na dve veci: pekla jsem je cca 30min, jak dlouho muzou cekat dalsi plechy na soupnuti do trouby… Bojim se, ze utrpi kvalita. A druhy dotaz: mas vyzkouseno, jak dlouho vydrzi cerstve…? Moc diky a gratuluji!! Silvie

  • Meg , Direct link to comment

   Milá Silvie, děkuji ti za báječný ohlas :) Chci se zeptat, to pečení pro 100 lidí bude k jaké příležitosti, přímo na svatební stoly? Nebo do košíčků k rozvážení? A potom ještě – hodláš je všechny péct jen sama? :) Čerstvé vydrží pár dnů, ale dají se dát do uzavíratelných krabiček do mrazáku. Pak je člověk třeba den předem vytáhne a nechá v pokojové teplotě rozmrazit – i tak jsou výborné.

  • Meg , Direct link to comment

   My je máme nejraději úplně čerstvé. Vydrží třeba i 3, 4 dny v dobrém stavu. Pokud je chcete dělat s větším časovým předstihem, tak už pomůže asi spíš mrazák… Díky!

 • Jitka , Direct link to comment

  Díky Meg :-). Dnes jsem vyzkoušela a za 14 dní mě to čeká naostro :-). Koláčky jsou výborné a s těstem se krásně pracuje. Jen se po nich zaprášilo.

 • Kristýna , Direct link to comment

  Dobrý den Meg,
  Chystáme se péct pro kamarádku svatební koláčky, ale nedokážu si představit, kolik jich z 1kg mouky bude. Můžete mi odhadem říci, kolik kousků z kila mouky uděláme?
  A mimochodem – Váš popis celé přípravy a postupu je skvělý, moc za něj děkuji!! :)
  Kristýna

  • Meg , Direct link to comment

   Dobrý den, omlouvám se, že jsem nestihla zřejmě včas odpovědět. Koláčků je opravdu hodně, když se dělají hodně mrňavé. Každý navíc dělá trošku jiné rozměry, jinak rozválí těsto – je nejlepší vyzkoušet menší dávku těsta předem a podle potřeby si to spočítat. Na velikosti rádýlka a síle těsta záleží při počítání opravdu enormně. A my to nepočítali, je jich opravdu moc :)

 • Paša , Direct link to comment

  Prosím, kolik koláčků se povede z Vámi udaných ingrediencí?

  500 g hladké mouky
  500 g polohrubé mouky
  600 g másla
  120 g cukru
  75 g droždí
  6 žloutků
  20 lžic mléka
  vanilkový cukr (jeden sáček)
  citronová kůra (z jednoho citronu)
  sůl

  • Meg , Direct link to comment

   Dobrý den, viz výše, těch koláčků je opravdu hodně a nepočítala jsem je. Navíc má každý jiné rádýlko, jinak rozválí těsto… Je nejlepší udělat menší dávku a tu spočítat.

 • Marsi , Direct link to comment

  Dobrý den, prosím o informaci zda koláčky jsou křehké ihned po upečení, nebo zda je máte týden v krabice a následně je rozvážíte? Děkuji za odpověď

 • Markéta Zeman , Direct link to comment

  Jsou skvele. Prave jsem po celem dni dopekla. Delala jsem uplne sama 3 varky. Z jedne je cca 1200 kolacku. Dekuji

  • Meg , Direct link to comment

   Děláte si legraci?! Já před vámi smekám a hluboce se ukláním… to bych rozhodně sama dělat nechtěla! Jste úžasná!

 • Martina , Direct link to comment

  Dobrý den Meg,

  koláčky jsou úžasné. Pekla jsem je na svou oslavu narozenin do práce, a ušila si bič..
  Kolegyně mě prosila, zda je upeču dceři na svatbu (15.6.) Nedákážu odhadnout množství pro cca 70 lidí počítám 4 – 5 dávek těsta. Chce výslužky a „něco na stůl“. Také řeším trvanlivost. Svatba je v pátek. Když je upeču o víkendu budou v pátek „jedlé“… U nás doma jsou totiž hned pryč!

  Děkuji za odpověď a gratuluji ke krásnému blogu. Martina

 • Hanka , Direct link to comment

  A cukr do těsta je cukr krupice nebo moučkový ?
  Chystám se na pečení svatebních koláčků.
  Díky za odpověď. Již jsem zkoušela jiný recept, ale koláčky mi nechutnají jsou jak pečená jíška.

Máte dotaz, chcete napsat jak Vám chutnalo nebo nechutnalo? Tady můžete zanechat komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web potřebuje ke správné funkčnosti a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít