Nestává se často, aby se vám vdávala jediná ségra. Ta moje se vdává tohle léto a s oznámením se, jak je to tady zvykem, roznášely i svatební koláčky. Když jsem je před nějakou dobou zkoušela doma sama z malé dávky, dala jsem jejich fotku na Instagram. Měla poměrně hodně ohlasů a všichni chtěli jediné – recept. Jenže já jsem si postup vůbec nenafotila… A tak jsem se domluvila, že je nafotím přímo v akci, při svatebních přípravách.
Když si zadáte heslo svatební koláčky do Googlu, vyběhnou na vás obrázky koláčků všech různých velikostí a tvarů. U nás se dělají ty nejmenší z nich – malinké, vázané koláčky, obalované v máslu s rumem a v cukru. Jejich příprava zabere poměrně dost času, a když je děláte tak nějak normálně (z deseti kil mouky), potřebujete víc rukou. Sezvete všechny ty úžasné paní a slečny z příbuzenstva a známých, o kterých víte, že vám v den pečení koláčků budou skvělou oporou, a můžete začít. V den pečení se pak v pět ráno všechny dostaví před dům, každá se svým dřevěným válem v rukou a k tomu ještě s úsměvem na tváři. A to i přes to, že ví, jaká to bude úmorná práce.
Přípravy předem
Nejlepší je, když si pozvete šikovnou ženu, která už nějakému tomu pečení koláčků velela, má k dispozici skvělý recept a umí podle něj připravit to nejlepší těsto. Řekne dopředu, co všechno musíte sehnat, koupit a nachystat, a v den pečení ohlídá všechno, co je potřeba. Mamčina nejlepší kamarádka Iva byla tou nejlepší volbou. Díky jejím radám a dohledu se právě ty naše koláčky povedly troufám si říct až k dokonalosti.
Co je potřeba dopředu všechno nachystat? Mít zásoby mouky (hladké i polohrubé), másla, droždí, cukru a rumu. Jedna z hodně otravných příprav je také krájení rozinek na drobounké kousky, které se musí dopředu naložit do rumu. A náplně – my jsme měli připravenou makovou, povidla švestková i jablečná (při jejich vaření týden před se nevěsta tak trochu spálila) a ráno v den koláčků jsme dělali náplň tvarohovou.
Do měkkého vykapaného tvarohu se zamíchají žloutky (pro začátek jeden žloutek na jeden tvaroh), citronová kůra, cukr a vanilkový cukr. Pokud je náplň ještě moc tuhá, přidá se žloutek a po ochutnání se případně doladí chuť cukrem a vanilkou.
Co se týče prostoru a vybavení, je ideální nachystat dostatek místa pro 4-5 válů a nějakou zvýšenou pracovní plochu. Ideálně třeba tak 90-100 cm vysokou. My máme naprosto nejlepšího dědečka pod sluncem, takže nachystal nástavce na stůl, jehož deska se tím pádem zvedla do výšky 95 cm.
Na tomto stole jsme tak mohly pracovat na čtyřech válech (jeden byl nakonec spíš odkládací, pomocný) a další dva byly na normální kuchyňské lince. Na jednom se připravovalo těsto a na dalších válech se vždy postupně do tenka rozválelo těsto, rozkrájelo a připravila se na něj náplň.
Kromě válů jsou potřeba samozřejmě plechy do trouby. Ideálně aspoň čtyři a nejlepší je, pokud máte k dispozici i druhou troubu. Péct na dvou zároveň v jedné troubě na horkovzduch se nám moc nevyplatilo, protože trouba pekla hodně nerovnoměrně a na koláčích to bylo vidět.
Průběh dne pečení
Ráno jsme kromě tvarohu na náplň také začaly na pečení chystat máslo. Kromě toho, které přišlo do těsta, se rozpuštěné máslo používalo na vymazávání plechů a potírání koláčů před pečením i po něm, kdy se do něj přidával rum.
Vytáhly jsme z chladu vejce a droždí (některá másla už byla vytažená z předchozího dne) a mohly jsme začít.
Nakonec nás koláčky dělalo deset. Devět dospělých žen a jedna úžasná slečna Natálka, která se vší pečlivostí obalovala koláčky v cukru. Sama nevěsta by se neměla na přípravě koláčků dle tradice podílet (“aby si nezapekla štěstí”). Já tyto tradice sice moc nechápu (protože nesnáším, když mi někdo něco zakazuje a nezakládá se to na logice), ale můžu říct, že nevěsta u nás vůbec nezahálela. Dopředu připravila dvě buchty, ledový čaj a kávu k občerstvení. Já jsem ještě upekla bůček a kuřecí špízy se zeleninou, abychom měli něco slaného oproti všude přítomnému cukru. Se svým nastávajícím pak ještě nevěsta připravila jednohubky s pomazánkou z Nivy a oba se o nás ještě s naším taťkou a dědou celý den ukázkově starali. Doplňovali džbány s vodou, čajem i kávou, vařili čerstvou kávu, přinášeli jídlo a plnili naše přání.
Nevěsta měla také na starosti tu závěrečnou tečku – rozdělovala hotové koláčky do košíčků, krabiček a hlídala, aby do každé rodiny přišel příslušný počet rohových koláčů.
Pokud tento název neznáte, rohové koláče jsou větší než ty běžné svatební a obsahují všechny čtyři náplně – proto rohový koláč, náplň je v každém rohu jiná. Dle tradice se rozdávají všem svobodným, dospělým i dětem, a zdobí se, většinou myrtou a mašličkou. Košíčky si nevěsta připravovala sama.
Recept na svatební koláčky
Recept přinesla právě už zmiňovaná Iva a musím říct, že zafungoval perfektně. O receptech na koláčky jsme se pak ještě bavily a dospěly jsme k tomu, že i když jich je hodně, poměrově bývají dost podobné. Úspěch koláčků tak nezávisí jen na receptu, chce to hlavně nešetřit máslem, rumem a cukrem a dát si s nimi tu potřebnou práci.
Suroviny:
těsto:
- 500 g hladké mouky
- 500 g polohrubé mouky
- 600 g másla
- 120 g cukru
- 75 g droždí
- 6 žloutků
- 20 lžic mléka
- vanilkový cukr (jeden sáček)
- citronová kůra (z jednoho citronu)
- sůl
na dokončení:
- náplně (tvarohová, maková, jablečná a švestková povidla, někdo dává i ořechovou a podobně)
- máslo na potírání plechů i koláčků
- rum na potírání koláčků
- cukr a vanilkový cukr na obalování
Postup:
Na vál nachystáme mouky a cukr. Uděláme v nich důlek a do něj dáme žloutky a citronovou kůru. Přidáme špetku soli.
Do mouky nakrájíme změklé máslo a do důlku ke žloutkům přidáme vzešlý kvásek z vlažného mléka a kvasnic.
Vše důkladně zpracujeme, až budeme mít hladké těsto.
Těsto uložíme do lednice, aby nám moc rychle nekynulo. Koláčky se totiž z tohoto těsta připravují hned, nenechává se nakynout jako např. na klasické buchty.
Z lednice vždy odebereme kousek těsta, který na vále rozválíme do tenka. Rádýlkem ho rozkrájíme na malé čtverečky a na ně vytlačíme cukrářským sáčkem náplň.
Na tvarohovou a makovou náplň jsme vždy dávali po malém kousku rozinky naložené v rumu.
Koláčky ukládáme těsně vedle sebe na plech vymazaný máslem.
Před pečením potřeme máslem i samotné koláčky. Pečeme je na 180°C až 220°C – to mi teď řekla mamka, která pečení hlídala. Teplotu v troubě prý musela často přizpůsobovat, aby se koláčky upekly rovnoměrně dozlatova.
Po upečení koláčky potřeme máslem smíchaným s rumem a přikryjeme je na chvíli utěrkou. Máslo se tak hezky vsákne a koláčky budou vláčnější. Koláčky je taky potřeba před obalováním nechat trochu zchladnout, aby se na nich všechen cukr hned nerozpustil.
Vychladlé koláčky od sebe oddělíme a obalujeme je v moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.
A dáváme je do velkých krabic.
Na rohové koláče vyválíme těsto o maličko silnější. Doprostřed dáme do čtverce všechny čtyři náplně a na ně pár kousků rozinek.
Stejně jako drobné koláčky je vyskládáme na vymaštěný plech, potřeme máslem a upečeme.
Upečené rohové koláče opět potřeme máslem s rumem.
A také je obalíme v cukru.
Hotové je naskládáme na tác.
Rohové koláčky zdobíme myrtou a mašličkou a pak už můžeme kompletovat košíčky :)
A spolu s oznámením je roznášet po příbuzných a známých.
Tipy na závěr:
- Je potřeba nachystat co nejvíc věcí předem – náplně a cukrářské sáčky na ně, rozinky, udělat občerstvení a spoustu místa pro vály. Taky je ale potřeba hodně místa na obalování v cukru a místo na krabice s koláčky a košíčky, do kterých se budou dávat.
- Je lépe začít co nejdřív, než uhodí vedra, zejména pokud děláte koláčky v létě. My jsme začínali v pět ráno a také nám hodně pomohl otočný větrák.
- Na koláčky nachystejte velké, mělčí krabice a vyložte je pečícím papírem.
- Máslo je lepší nechat nejenom rozpustit, ale i lehce zezlátnout, až se z něj vysráží bílkoviny a získá tu krásnou barvu i vůni.
- Pokud jsou povidla (zejména švestková) příliš tuhá, je potřeba je rozmíchat s rumem, aby se s nimi dalo lépe pracovat.
Myslím, že můžu na 100% napsat, že se na těchto koláčcích sešla úžasná skupina žen, které předvedly to nejlepší, co umí. I když se naše role tak nějak samy rozdělily, každá jsme zaskočila, kde zrovna bylo potřeba a práce nám šla od ruky. Ani se mi o koláčích nezdály žádné noční můry :)
Doufám, že jsem na nic nezapomněla a že jsem napsala všechno, co by mělo být potřeba k úspěchu. Pokud vás bude něco zajímat, určitě se neváhejte ozvat. Já bych totiž také něco chtěla vědět: děláváte doma takovéto svatební koláčky nebo u vás vypadají jinak? Anebo je neděláte vůbec?
P.S.: Držte mi palce, budu dělat všechny dorty na svatební stůl a začínají se mi z toho už teď třást ruce :)
38 comments
Zrovna nedávno jsem se se známou bavila o svatebních koláčcích a popisovala mi jak se dělají svatební koláčky u nich…jsou to přesně ty z receptu. Já pocházím z Krkonoš a tam máme svatební takové malé kulaté, kde je náplň vidět a když jsem se vdala na Moravu, tak jsem byla docela překvapená jak svatební koláčky vypadají tady. Jsou kulaté s tvarohem uvnitř. Můj bratr se ženil na Domažlicku a tam jsou kulaté velké, krásně ozdobené. Je to pěkné jak v tam malé zemi má každý kraj ty “svoje” svatební koláčky.
A že je to krásné, že všude vypadají jinak? :)
Já jsem z Podkrkonoší a znám jen tyhle z článku :-)
Teda to byla pěkný práce,ale výsledek je nádherný :)
Díky, a hlavně chutný :D
Takové společné pečení je skvělé, množství ohromující…vím, že jsou svatební koláčky různých tvarů, znám metáčky, kulaté, co se házely z vozu cestou do i z kostela…tedy znám je z literatury :) V Praze a okolí jsou spíše ty kulaté s náplní, ev. drobenkou, ale někde v stř. Čechách se dělají takové prťavé uzavřené se špetičkou náplně, v cukru též obalované, snad jen asi centimetr velké, no vypadá to jako drobení… jsou to asi koláčky zvací. A neznala jsem, že rohové jsou s 4 náplněmi, dík.
Tak tak, příbuzní na Moravě zase dělají ty kulaté… tyhle drobné (opravdu centimetr až dva) se dělávají u nás ve východních Čechách :)
tak zrovna s těmito maličkými jsem setkala v okolí Svratky
Vaše výpomocná sešlost i dílo si zaslouží velký obdiv!
Krásné a svatební atmosféru umocňující!
Prosím o radu – jak dlouho se odhadem 1 várka koláčků peče
a jaký byl cca počet koláčků na 1 košíček, ale i množství koláčků na hostinu cca na 1 hosta?
S díky a uznáním zdravím.
Děkujeme :) Popravdě vůbec netuším, kolik jich bylo v košíčku, nevím, jestli je nevěsta počítala, spíš možná sázela tak od oka :) Jak dlouho se peče jeden plech? Možná tak kolem půl hodiny… Na hostinu se koláčky nedávaly, tam už bylo jiné cukroví. Kromě košíčků se braly i krabičky koláčků do práce a podobně…
Tak já jsem z Vysočiny a tady nepeceme koláčky ale buchticky. Tvar je stejný jako u vas, musí být co nejmenší a kde je v rodině svobodná dívka, tak dostane do výslužky také rohovou buchticku. U nás to ale znamená, že je na rohu plechu, kde se pečou, tj. 4 buchticky z každého plechu. Pokud ji sní tak se brzy také vdá. Dceři jsme je pekly naštěstí v mnohem menším množství a bylo nás na to pět. Zeť je z Moravy a tam se zase pekly malé kulaté s drobenkou a plněné uvnitř jako vdolecky. Tak to jen pro zajímavost. Přejí hodně štěstí.
Aha, tak to je zajímavé, že i rohové koláčky mají jinde jiný význam, děkujeme :)
úžasná reportáž ze života svatebních koláčků, škoda že už jsem vdaná…..
chytla jsem takovou slinu, že snad vymyslím nějakou rodinnou oslavu , abych je mohla upéct. Lenka.w.
Jen do nich :) Taky jsme si je občas dělávali… ale stačí je udělat i ve větším, i tak jsou moc dobré :)
Vzpomněla jsem si na tebe před týdnem, v pátek, pekly jsme s mámou chodské koláče k narozeninám a neměli jsme vyvýšené stoly na šikovných nástavcích, které vymyslel tvůj dědeček. Už mi to ohýbání vadí i jen na krátkou chvíli. Tak v naší rodině se dávali do výslužky dva chodské koláče na sebe a na ně naložit cukroví (vše se balí do “bonbonu” z papíru nebo celofánu). Na pouti šel do výslužky jen jeden koláč. :-)
Jé, chodské koláče jsem už dlouho neměla, máš na ně zaručený recept, který se dá šířit? Nebo zachováváte rodinné tajemství? :)
A to jsem si rikala, buhvijaka nejsem kucharka a cukrarka, ale kdyz tenhle blog vidim, tak teda vsechna cest :)
Díky, to je milé :)))
Mila Meg, v rodine chystame svatbu a dnes jsem si na zkouzku objednala svatebni kolace ze slehackoveho testa. Bohuzel nic moc… A tak mne to nedalo a pustila jsem se do Tvych svatebnich z pul kg mouky. Jsou proste skvele, zvlast kdyz se nesetri maslem:-).
Nicmene jsem si zadelala na problem, ze je budu muset upect pro 100lidi:-).
Chtela jsem se zeptat na dve veci: pekla jsem je cca 30min, jak dlouho muzou cekat dalsi plechy na soupnuti do trouby… Bojim se, ze utrpi kvalita. A druhy dotaz: mas vyzkouseno, jak dlouho vydrzi cerstve…? Moc diky a gratuluji!! Silvie
Milá Silvie, děkuji ti za báječný ohlas :) Chci se zeptat, to pečení pro 100 lidí bude k jaké příležitosti, přímo na svatební stoly? Nebo do košíčků k rozvážení? A potom ještě – hodláš je všechny péct jen sama? :) Čerstvé vydrží pár dnů, ale dají se dát do uzavíratelných krabiček do mrazáku. Pak je člověk třeba den předem vytáhne a nechá v pokojové teplotě rozmrazit – i tak jsou výborné.
prosím o radu jak dlouho dopředu je mohu udělat aby byly chutné a měkké. Jinak krásná práce
My je máme nejraději úplně čerstvé. Vydrží třeba i 3, 4 dny v dobrém stavu. Pokud je chcete dělat s větším časovým předstihem, tak už pomůže asi spíš mrazák… Díky!
Díky Meg :-). Dnes jsem vyzkoušela a za 14 dní mě to čeká naostro :-). Koláčky jsou výborné a s těstem se krásně pracuje. Jen se po nich zaprášilo.
Není zač :) Jsem moc ráda, že se povedly :)
Dobrý den Meg,
Chystáme se péct pro kamarádku svatební koláčky, ale nedokážu si představit, kolik jich z 1kg mouky bude. Můžete mi odhadem říci, kolik kousků z kila mouky uděláme?
A mimochodem – Váš popis celé přípravy a postupu je skvělý, moc za něj děkuji!! :)
Kristýna
Dobrý den, omlouvám se, že jsem nestihla zřejmě včas odpovědět. Koláčků je opravdu hodně, když se dělají hodně mrňavé. Každý navíc dělá trošku jiné rozměry, jinak rozválí těsto – je nejlepší vyzkoušet menší dávku těsta předem a podle potřeby si to spočítat. Na velikosti rádýlka a síle těsta záleží při počítání opravdu enormně. A my to nepočítali, je jich opravdu moc :)
Prosím, kolik koláčků se povede z Vámi udaných ingrediencí?
500 g hladké mouky
500 g polohrubé mouky
600 g másla
120 g cukru
75 g droždí
6 žloutků
20 lžic mléka
vanilkový cukr (jeden sáček)
citronová kůra (z jednoho citronu)
sůl
Dobrý den, viz výše, těch koláčků je opravdu hodně a nepočítala jsem je. Navíc má každý jiné rádýlko, jinak rozválí těsto… Je nejlepší udělat menší dávku a tu spočítat.
Recept supr ale nevěsta nesmí dělat na svatbu nic z těsta to je u nás pověra :)
Jasně, u nás též :) Já takové pověry moc nemám ráda :D
Dobrý den, prosím o informaci zda koláčky jsou křehké ihned po upečení, nebo zda je máte týden v krabice a následně je rozvážíte? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
tyto jsou křehké ihned a také se hned rozváží.
Jsou skvele. Prave jsem po celem dni dopekla. Delala jsem uplne sama 3 varky. Z jedne je cca 1200 kolacku. Dekuji
Děláte si legraci?! Já před vámi smekám a hluboce se ukláním… to bych rozhodně sama dělat nechtěla! Jste úžasná!
Dobrý den Meg,
koláčky jsou úžasné. Pekla jsem je na svou oslavu narozenin do práce, a ušila si bič..
Kolegyně mě prosila, zda je upeču dceři na svatbu (15.6.) Nedákážu odhadnout množství pro cca 70 lidí počítám 4 – 5 dávek těsta. Chce výslužky a “něco na stůl”. Také řeším trvanlivost. Svatba je v pátek. Když je upeču o víkendu budou v pátek “jedlé”… U nás doma jsou totiž hned pryč!
Děkuji za odpověď a gratuluji ke krásnému blogu. Martina
A cukr do těsta je cukr krupice nebo moučkový ?
Chystám se na pečení svatebních koláčků.
Díky za odpověď. Již jsem zkoušela jiný recept, ale koláčky mi nechutnají jsou jak pečená jíška.
Bohužel z těsta jsem byla zklamaná, bylo hodně mastné a při dělání buchtiček se hrozně trhalo, takže s ním nešlo vůbec pracovat.
Dobrý den, nebylo teplo a nevykynulo vám pod rukama? V teple to chce hned chladit a vyndávat po kouskách.