Když v práci zmínil kolega možnost odkoupení domácího králíka, neváhala jsem ani chvíli. Vzpomněla jsem si totiž na všechna ta skvělá jídla, která dělával děda, když je ještě choval. A já se rozhodla, že jedno z těch nejmilejších musím vyzkoušet taky. U tohoto jídla jsme vždycky dědovi říkali, že musí přidat na zelenině, protože ta je na něm to nejlepší.
Podávali jsme ho nejčastěji s vařenými bramborami, ale tentokrát jsem skvělé, malé nové brambory od dědečka upekla v troubě.
Pro začátek vás musím ještě trochu varovat – tento příspěvěk obsahuje fotku králíka i s vnitřnostmi, tak snad se tu nenajdou povahy, kterým by tato fotka udělala špatně :)
Během dne, kdy jsem králíka pekla, jsem dědovi volala třikrát. Nejdříve o přesný recept, potom už nad samotným králíkem o instrukce, jak s ním konkrétně naložit. A co s vnitřnostmi. Dle původních informací měl mít jen játra, nakonec jsem našla i ledvinky, srdíčko a plíce (ano, tohle jsem dělala poprvé a trochu jsem panikařila). Takže teď už mám králičí anatomii skoro v malíčku ;) A jakmile bude možnost, králíka bych opět brala a vyzkoušela z něj další recept z domácí kuchařky.
Suroviny:
- 2 – 3 mrkve
- 1 petržel
- 1 malý celer
- 2 cibule
- 20 dkg slaniny
- kousek másla
- celý králík (i játra)
- 3 stroužky česneku
- 3 housky (a mléko na jejich namočení)
- 30-50 dkg mletého vepřového masa (krkovice, bůček)
- 3 vejce
- sůl, pepř, majoránka
- brambory a hladkolistá petržel k podávání
Postup:
Cibuli, slaninu a kořenovou zeleninu nakrájíme na kostičky, které promícháme v pekáčku a přidáme máslo.
Králíka naporcujeme na kousky, játra si schováme na nádivku a ledvinky s ním můžeme upéct. Srdíčko případně schováme spolu s upečenými kostmi na polévku.
Každý kousek králíka z obou stran osolíme a opepříme a všechny naskládáme na zeleninu. Pečeme při cca 200°C hodinu až hodinu a půl, až bude maso upečené a zlatavé.
Housky natrháme na kousky a namočíme do mléka.
Přidáme k nim mleté vepřové maso (množství podle toho, jaké máte rádi množství nádivky typu sekaná), osolíme.
Játra rozmixujeme spolu s česnekem.
Přidáme je k mletému masu, opepříme a okořeníme majoránkou, promícháme.
Upečeného králíka přendáme na studený talíř, aby rychleji vystydnul a dalo se s ním manipulovat. Veškeré maso obereme od kostí a ty si třeba schováme na vývar. Při téhle obíračce jsem mimochodem zjistila, že králičí maso rozhodně není bez chuti a mám pocit, že do výsledného jídla ho mohla putovat tak půlka, jak jsem neustále ochutnávala.
Obrané maso natrháme na kousky a rozložíme na zeleninu.
A rozetřeme na něj nádivku.
Pekáč dáme do trouby, kde upečeme nádivku dozlatova (cca 45 minut, já dala společně s masovým pekáčem upéct i plech brambor).
Brambory jsem smíchala před podáváním s máslem a hladkolistou petrželkou a na talíři je osolila.
Obsah pekáče rozkrájíme na kostky a dáme na talíř. Nezapomeneme vybrat veškerou zeleninu, která k danému kousku patří.
A podáváme. Dobrou chuť!
7 comments
Pěkná peřinka pro králíčka! Velmi zřídka se též dostanu k domácímu, chlazení nebo mražení chudáčci se mu nemohou rovnat – a hlavně jsou tam ty vnitřnosti, což přidá hned plno dalších chutí.
Díky :) Tohle bylo odmala mé oblíbené jídlo :)
Ou toe naaaadhera to musim hned zejtra vyzkouset.
Odzkouseno. VYNIKAJICI ZNAMENITA VYBORNA pochoutka…. Sice sem nemela k dispozici vnitrnosti..ale i tak mmmmmm lahoda
Díky :)
[…] nebo na smetaně. Jenže u nás se takto králík připravoval minimálně. Mívali jsme ho spíše s nádivkou, v podobě biftečků a nebo […]
[…] nebo na smetaně. Jenže u nás se takto králík připravoval minimálně. Mívali jsme ho spíše s nádivkou, v podobě biftečků a nebo […]