The Daring Cooks’ May 2012 Challenge – Boeuf Bourguignon

by Meg

Májová výzva The Daring Kitchen tak trochu navázala na tu březnovou. I tentokrát jsme si mohli nechat lehce probublávat hrnec plný báječných chutí po několik hodin a pak si vychutnat naprosto skvělý výsledek. Tuto výzvu hostila Fabi a její zadání znělo Boeuf Bourguignon. Jedno z nejznámějších francouzských jídel, a dokonce verze v podání Julie Child.

Původně, jak už název napovídá, se zrodilo v regionu Bourgogne, známého vínem; a víno je také základním stavebním kamenem celého pokrmu. Na víně se tu rozhodně nedá šetřit, čím lepší víno, tím daleko lepší konečný výsledek. Nemůžu se považovat za žádného znalce, ale rozhodně prosím o použití toho, co vám chutná, a žádného krabičáku. Já tentokrát použila víno z domácích zásob a to byl Cabernet Sauvignon.

Od původního receptu Julie Child jsem se trochu odlišila a to hlavně v části dušení – v receptu je totiž uvedené dušení v troubě, ale protože jsem nějak nevěděla, do čeho to dát, nakonec jsem vše pomalu táhla na plotně a výsledek byl podle mě parádní. Rozhodně doporučuji shlédnutí videa –  http://www.youtube.com/watch?v=PrnXvE9Fqdo.

Suroviny:

(pro 6 osob)

  • 200 g (anglické) slaniny
  • olivový olej
  • 1 a 1/3 kg hovězího masa vhodného na dušení
  • 1 lžička soli
  • půl lžičky pepře
  • 3 lžíce mouky
  • 3 hrnky (720 ml) červeného vína – vhodné samozřejmě burgundské, ale jinak i Bordeaux, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Chianti, Rioja
  • 1 mrkev na plátky
  • 1 cibule na půlkolečka
  • 1 a 1/2 až 2 hrnky hovězího vývaru
  • 1 lžíce rajčatového protlaku
  • 2 stroužky česneku
  • 1/2 lžičky tymiánových lístků
  • 1 bobkový list
  • 18-24 malých cibulek ( na ně máslo a trochu vývaru)
  • asi 1/2 kg hub (žampionů a na ně máslo)

Postup:

Do kastrůlku si dáme vařit vodu. Ze slaniny odkrojíme kůži a nakrájíme ji na kostičky, vše dáme do vařící vody na deset minut. Slanina by se tímto měla zbavit té výrazné kouřové vůně.

Mezi tím si nakrájíme maso na kostky (dle receptu asi 5 cm, já měla možná menší) a pořádně osušíme.

Po deseti minutách slaninu slijeme a taky osušíme.

V tuhle chvíli bychom si měli rozpálit troubu na 230°C (vynechala jsem).

V rozpáleném silnostěnném hrnci rozehřejeme lžící olivového oleje a opečeme na něm slaninu do zlatova, dáme stranou.

V oleji a tuku ze slaniny opečeme kostky hovězího masa.

Nespěcháme a rozhodně jich nedáváme moc najednou – cílem je maso nechat rychle, do hněda zatáhnout a ne začít dusit. Já jsem tohle absolvovala na třikrát.

Maso dáme stranou ke slanině a do tuku vhodíme cibuli a mrkev, orestujeme.

Pak do hrnce vrátíme maso a slaninu, osolíme (ne pokud používáme již slaný vývar), opepříme a přidáme mouku.

V tuhle chvíli by se mohla směs promíchat a nechat 4 minuty zapéct v troubě. Já jsem ji restovala dál v hrnci na plotně.

A pak už jsem ji mohla zalít vínem. A vývarem. A přidat rajčatový protlak, lisovaný česnek, tymián, bobkový list a kůži ze slaniny.

Pokud nemáte rádi hodně výraznou chuť vína v jídlech, trošku si pomůžete, pokud nejdřív na maso nalijete jen víno (ne vývar) a necháte ho dost odpařit. Až bude skoro všechno pryč, pak teprve přidejte vývar a přiklopte, nechte pomalu dusit. Tedy spíš táhnout – jen tak zlehka bublat. Pokud byste chtěli dávat dusit do trouby, tak teď je ta chvíle – snížit teplotu a taky nechat jen lehce probublávat. A nastávají tak 3 – 4 hodinky klidu, tedy podle typu masa. Skoro klidu…

Zbývá čas na přípravu cibulek a houbiček. Takže tedy…

Rozehřejte lžíci másla a kapku olivového oleje na pánvi nebo v kastrůlku a vhoďte do něj malé cibulky (šalotky, klasické malé cibulky a dokonce se dají použít i ty jarní, odkrojené). Nechte je opéct dozlatava.

Zalijte je vývarem, až budou skoro celé ponořené a nechte vařit tak 20-25 minut, nebo až se skoro všechen vývar odpaří. Měly by pak být měkké. Dejte stranou.

Houby očistěte a rozpulte nebo rozčtvrťte, podle velikosti. Na pánvi rozehřejte dvě lžíce másla a trochu olivového oleje.

Opečte je do zlatava a dejte stranou.

Průběžně můžete kontrolovat maso a když by se mu odpařilo moc tekutiny, přilijte vodu nebo vývar. Až bude měkké (mě to trvalo asi dvě a půl hodiny), maso s omáčkou přeceďte, vyberte kůži ze slaniny a bobkový list. Maso vraťte do hrnce, přidejte k němu cibulky a žampiony.

Omáčku v jiném kastrůlku zahřejte, a pokud se z ní odděluje tuk, tak ho seberte. Nechte tak dvě až tři minutky provařit, víc, pokud potřebuje zhoustnout. Nebo ji naopak můžete zředit dle potřeby. A hlavně ochutnejte, můžete ji doladit solí, pepřem, i trochou česneku nebo protlaku. Taky můžete dát lžičku nebo dvě cukru. Omáčku nakonec přelijte přes maso a podávejte.

Někdo k boeuf bourguignon připravuje brambory, kaši, nudle… Nám rozhodně stačil kousek pečiva.

Omáčka byla skvělá, maso rozpadající se a korunu na závěr všemu daly cibulky a žampiony. Pokud je moc nemusíte, přimlouvám se za ně. Dodaly tomu šmrnc.

A na druhý den to bylo ještě dvakrát lepší. Když nastala ta vedra minulého týdne, tak jsem si říkala, že tohle dušené hovězí asi nebude to pravé… ale ochlazení o víkendu splnění výzvy nahrálo. Výsledek byl úžasný, takže pokud se chcete někdy vytáhnout a pustit se do francouzské klasiky, tady máte inspiraci.

You may also like

22 comments

Martina 14. 05. 2012 - 8.01

A výsledek? Naprosto úžasná chuť a masíčko, které se rozplývá na jazyku.

Reply
Jana 14. 05. 2012 - 8.01

To vypadá dokonale, moc se mi líbí fotky, která hezky napovídají co a jak..myslím, že podle tvého návodu tuhle mňamku někdy uvařím:)

Reply
Lucie 14. 05. 2012 - 10.58

Jezis to je nadhera!

Reply
Meg 20. 05. 2012 - 20.42

Dekuji :))

Reply
Vanda 14. 05. 2012 - 11.49

Á to je náhoda, taky jsem td nedávno dělala. Máš ho nádherné, hned jsem dostala chuť zopakovat

Reply
Meg 20. 05. 2012 - 20.44

Koukala jsem na něj, ještě než jsem se do něj pustila, vypadá u tebe moooc dobře :)

Reply
Madla 16. 05. 2012 - 16.32

Hovězí po burgundsku je božská klasika! Já dělám moc ráda klasickou verzi dušenou na sporáku, ale i tu v troubě. Ty tvoje fotky jsou fakt nádherný, tý jo, hned bych si dala!

Reply
Meg 20. 05. 2012 - 20.44

Díky :) Bylo to fakt vynikající :)

Reply
HaF 16. 05. 2012 - 21.09

Jedna z dalších met, ke které bych se chtěla jednou dopracovat. V tvém provedení je to nádhera, voní to i přes monitor!

Reply
Meg 20. 05. 2012 - 20.45

Není na tom nic těžkého, jen mít čas :) Taky to tak na mě z fotek dýchá, že bych si dala ještě :))

Reply
Jasněnka 20. 05. 2012 - 19.05

Meg, fotky jsou skvělé! Smekám.

Reply
Meg 20. 05. 2012 - 20.46

Díky moc :))

Reply
Jenda 27. 05. 2012 - 13.23

Týjo, máš to nádherný! Tahle výzva mě moc potěšila, protože jsem chtěl BB vařit už dávno, ale jsem chronickej odkládač :-)
A už to mám konečně taky postnutý, tentokrát teda ale opravdu opožděně a navíc s příšernejma fotkama… Ale bylo to naprosto vynikající krmení :-)

Reply
Meg 27. 05. 2012 - 18.26

Jo, to je fakt, bylo to prostě skvělý :) Děkuju :)

Reply
vilemina 30. 05. 2012 - 13.13

Pěkně povedená klasika, taky jsem příznivcem, i když cibulky extra jsem ještě nikdy nedělala, to musím příště zkusit.
Pro návštěvy je to ideální, protože se dá udělat den předem a jen dohřát, čili je čas na další přípravy…a tousty nasucho jsou výborná příloha. Ostatně coq au vin sedělá stejně.

Reply
Meg 01. 06. 2012 - 11.37

Vsechno s vinem a pomalym vareni je proste super :) co se tyce navstev, tak to je urcite pravda, a hlavne se to vse jeste rozlezi a bude to daleko lepsi :)

Reply
Lenka 05. 06. 2012 - 18.59

Zase pěkný článek!!
Na tenhle recept mi doma bylo řečeno, že je to jeden z nejlepších pokusů letošního roku:) Na blog jsem ale dávala až coq au vin, což je trochu kratší a taky výborné.

Reply
Meg 20. 06. 2012 - 10.51

Diky :)) Jsem moc rada, ze to melo uspech.

Reply
Magda 21. 10. 2013 - 8.12

Nadšená tchýně s tchánem! Moc děkuji za dokonalý recept :-)

Reply
Meg 29. 10. 2013 - 13.52

Já moc díky za reakci! :)

Reply
Iveta 04. 08. 2015 - 9.01

Moc Vás zdravím :-) Nejdřív Vám musím vychválit blog, je úžasný a moc ráda Vám tady šmejdím, koukám a pročítám. Sbírám rady na vhodné masíčko na boeuf bourguignon – nepamatujete si prosím, z jakého jste ho vařila Vy, případně jaké je Vaše nejoblíbenější pro tento recept? Moc Vám děkuji!

Reply
Meg 11. 08. 2015 - 11.18

Moc vám děkuji :) Na hovězí na víně používám různé druhy masa, podle toho, které se mi zrovna v řeznictví líbí – jde použít libové zadní, nebo i přední, případně i pěkná, masitá kližka. Maso se bude dlouho dusit, takže krásně změkne :)

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc