Je to už několik roků, co jsem zkoušela různé druhy nálevů na okurky a pak jsme ochutnávali, které nám chutnají nejvíc. Nakonec jsem se rozhodla, že si zkusím některé recepty lehce upravit, abych udělala nálev, který bude pro nás úplně nejlepší.
Ze starých receptů jsem vyřadila cukerín, protože představa zbytečných umělých sladidel se mi příčí, a nahradila ho klasickým cukrem. Kdo tvrdí, že právě cukerín zabrání měknutí okurek, nemá pravdu. Další babské rady říkají, že pomůže křen – a tomu se já rozhodně nebráním. Ovšem to nejdůležitější je jasné: mít čerstvé okurky a nepřevařit je. Zlaté pravidlo okurek je 80°C a 20 minut. Ať už máte zavařovací hrnec nebo jen kastrol se starou utěrkou na dně, pokuste se udržet vodu na 80°C a po dvaceti minutách hned okurky vytáhněte.
My jsme dělali okurky ve větším množství – z 20 kil nakladaček jsme měli 50 sklenic klasické velikosti (0,72 l). Jsou to klasické sklenice od okurek, od medu. Pokud by vám chyběly, koupíte je nyní v každém supermarketu. Kdybyste chtěli objednávat někdy větší množství online, já nejradši sklenice kupuji v Bricol-M. Tady je třeba link na klasické okurkové sklenice: https://eshop.bricol.cz/sklenice-faceta-light–0-72-bezbarevna-t-o-82/. Na tohle množství jsem připravila 7-8 dávek nálevu.
Následující recept by vám měl stačit na 7 klasických sklenic, ale berte to prosím trochu s rezervou. Záleží na velikosti okurek, jak je kdo naskládá do sklenic. Vždy je lepší mít něco málo navíc.
Naše nejoblíbenější nakládané okurky
Course: Zavařování, ZeleninaCuisine: česká7
sklenic1
hour20
minutes1
hour20
minutesSuroviny
- Sladkokyselý nálev
1,5 litru vody
0,5 litru klasického kvasného lihového octa (8%)
300 g krupicového/krystalového cukru
90 g soli
kousek skořice
špetka mleté skořice
3 hřebíčky
- Okurky a obsah sklenice
2,5 – 3 kg okurek nakladaček
2-4 cibule (2-3 plátky na sklenici)
2-3 mrkve (5-7 plátků na sklenici)
křen (2-3 plátky na sklenici)
kopr (snítka nebo květ do sklenice)
bobkový list (1 na sklenici)
kuličky černého pepře (6 na sklenici)
kuličky nového koření (4 na sklenici)
hořčičná semínka (1/4 – 1/2 lžičky na sklenici)
koriandrová semínka (1/8 – 1/4 lžičky na sklenici)
chilli papričky, pokud chcete okurky pikantní
Postup
- Suroviny na nálev dejte do většího hrnce, promíchejte a přiveďte k varu. Nechte 2-3 minuty provařit a odstavte z tepla, nechte zchladnout.
Nachystejte si sklenice, dobře je umyjte a případně vyvařte nebo vypařte v troubě. Nakladačky vydrhněte kartáčkem a dobře omyjte studenou vodou. - Na dno každé sklenice nachystejte koření: hořčičná semínka (1/4 – 1/2 lžičky semínek), koriandr (1/8 – 1/4 lžičky semínek), 4 kuličky nového koření, 6 kuliček černého pepře a 1 bobkový list.
- Přidejte plátek nebo dva cibule, cca 5 koleček mrkve, 2-3 kolečka křenu.
- Pokud máte rádi, přidejte podle chuti i chilli papričky (my vždycky uděláme několik pikantních sklenic).
- Do sklenice naskládejte okurky, pokud jsou moc dlouhé nebo baculaté, tak je překrojte podle potřeby.
- Přidejte ještě kolečko nebo dvě cibule, mrkev a snítku nebo květ kopru.
- Na závěr přidejte malé nebo rozkrájené okurky a zalijte vychladlým lákem (celou skořici a hřebíčky z něj vyndejte).
- Zašroubujte víčka (já je před tím ještě otírám ubrouskem namočeným v lihu) a sterilujte při 80°C 20 minut.
- Pokud je potřeba (lákem se polily sklenice), tak ulepené sklenice po úplném vychladnutí omyjte, osušte a označte rokem. Dejte jim ideálně měsíc na odležení a pak se do nich s chutí pusťte :)
Poznámky
- Buďte prosím opatrní při manipulaci s horkými sklenicemi a vodou. Nejlepší je si pořídit kleště na vyndávání zavařovacích sklenic, prodává je už hodně obchodů. Určitě pořídíte v klasických domácích potřebách, Tescomě nebo Orionu.
- Pokud je víčko od sklenice už lehce poškrábané nebo zdeformované (od minulého otvírání sklenice), vyhoďte ho a použijte nové. My většinou každý rok na okurky bereme víčka nová – z loňských 64 sklenic se ani jedna nezkazila, všechna víčka se dobře chytila.