Čtete často? Já jsem asi byla odmala celkem knihomol… Číst mě naučili ještě než jsem šla do první třídy a od té doby jsem hlavu z knížek vyndávala jen nerada. Když jsem udělala nějaký průšvih nebo jsem doma odmlouvala, největším trestem pro mě byl zákaz čtení (odebrání rozečtených knížek). Bylo mi úplně jedno, co jsem četla, doma jsem prošla skoro celou knihovnu. V jedenácti mi taťka ukázal Pána prstenů a fantasy a následně i sci-fi mě pak naprosto uchvátilo.
První knížkou, která měla co do činění s jídlem, byla asi Kuchařka Kačera Donalda. Mám ji dodnes a pořád dělám horolezecké sušenky v ní obsažené! (Na této kuchařce jsem se tehdy pěkně vyřádila, je celá počmáraná tužkou ve smyslu “tohle musím vyzkoušet” a dobré a podobně…) Postupně, jak moje vášeň pro vaření rostla, jsem se ke kuchařkám a knížkám spojeným s jídlem vůbec dostávala čím dál tím víc.
A tak jsem pro vás, díky své lásce k jídlu a knihám, s obchodem RájKnih.cz, který prodává e-knihy, e-časopisy a audioknihy, připravila soutěž. Soutěžit budeme o 2 e-knihy zdarma (dle vlastního výběru) z níže uvedeného seznamu e-knih. Vylosování budou dva výherci, kteří si vyberou 2 e-knihy!
Přehled e-knih:
- Jídlo na prvním místě
- Aby dětem chutnalo
- Kuchyně pozdního středověku
- Krkonošská kuchařka
- Život bez pšenice
- Sám sobě lékařem
- Pití
- Je na čase začíst jíst život
- Jíst,Spát, jít. Jíst, Spát, Jít.
Soutěžit můžete až do pondělí 30. 11. 2015, 24:00. Stačí, když vyplníte a správně zodpovíte 2 soutěžní otázky v tomto formuláři. Po ukončení soutěže budou provozovatelem obchodu RájKnih.cz do dvou dnů vylosováni 2 výherci ze soutěžících, kteří odpověděli správně na všechny soutěžní otázky. Výherci budou kontaktování prostřednictvím e-mailu do dvou pracovních dnů, aby si vybrali dvě e-knihy ze seznamu. E-knihy budou výhercům věnovány do jejich knihovny v obchodě RájKnih.cz (musí mít již založen účet nebo si jej založit v tomto obchodě).
Já sama jsem měla díky Ráji Knih možnost si přečíst knihu Jídlo na prvním místě. Miluju všechna jídla a nemám ráda různá omezení ve stylu “mléko není zdravé, nepij ho” a “cukry musíš úplně vynechat” a podobné… Snažím se jíst vyváženě a nepřehánět to ani v jednom směru. Ale stejně mě tato kniha, která doporučuje velmi silné restrikce v jídle, zaujala. Má podtitul “Vyzkoušejte Whole30 a změňte svůj život k nepoznání”.
O této knize už určitě slyšelo hodně z vás. Většinou slýchávám, že ji lidé používají ke zhubnutí (což autoři nevylučují), ale podle mě je tato kniha daleko důležitější v jiných situacích. Třicetidenní program Whole30 sami autoři označují jako nutriční restart, který pomáhá zlepšit kvalitu života. Já osobně ji (pokud nechcete věřit všemu uvedenému v knize) vnímám jako alespoň velmi dobrý způsob zjištění potravinových alergií. Vezměte si za příklad mě, člověka, který odmala trpí ekzémy, zejména na rukách. Stačí intenzivnější mytí nádobí nebo něčeho jiného, plus nějaké další okolnosti a praská mi kůže na rukou, až do krve. Někdy jsem to trpěla, někdy jsem si vyčítala, že si málo promašťuji ruce krémy, někdy jsem se dokopala k návštěvám lékařů. Tam jsem si vystála několikahodinové fronty, abych poté vyzkoušela řadu mastiček, které stav mých rukou klidně i zhoršily. Časem jsem si na to prostě zvykla.
Pokud jste hloubaví čtenáři a chcete mít vysvětleno, proč byste něco měli zkusit vynechat ze svého jídelníčku, vše se v knize dozvíte. O tom, jak jednotlivé potraviny mohou ovlivňovat procesy v těle a detailní důvody, proč byste měli vyzkoušet program Whole 30. Program jsem samozřejmě začala zkoušet na sobě. A také musím na rovinu říct, že jsem ho celých 30 dní nevydržela (pečte si svatební dorty na sestřinu svatbu a neochutnávejte, když chcete mít všechno perfetkní!). Ale krásně ukázal na moje návyky.
Co program Whole 30 vlastně zakazuje? (neúplný výčet, hlavní body)
- cukr jakéhokoliv typu (včetně medu, javorového sirupu, sladidel… asi chápete)
- alkohol
- obilniny (veškeré s lepkem i bez lepku, škroby apod.)
- luštěniny (fazole, hrách, arašídy, sója, …)
- mléčné produkty
A co byste měli vlastně jíst? Skutečné jídlo, ne veškeré předzpracované potraviny.
- maso, plody moře
- vajíčka
- hodně zeleniny
- trochu ovoce
- dobré tuky a oleje
Sama jsem si hned první den uvědomila, jak moc mi chybí mléko do kávy. Druhý den už mi začaly hrozně chybět sýry a třetí den jsem měla neovladatelnou chuť na luštěniny. Tyto chutě popravdě nezmizely ani po dvou týdnech, zato jsem začala mít celkem plné zuby masa (a to si připadám jako velký masožravec). Pečivo mi zas až tolik nechybělo, ale představa do křupava vypečených housek mi po ránu také navodila toužebné stavy.
Nakonec jsem zjistila, že potravinovou alergii spíše nemám, po zpětném zařazení potravin do jídelníčku se moje kůže nijak nezměnila a já už zase jím všechno jako obvykle. Možná jsem jen lehce omezila pečivo, ale jinak se v podstatě ničemu nebráním. Na moje rozpraskané ruce stejně nejlépe zabírá sádlo a pokud možno snížení stresu, který je asi nejdůležitějším spouštěčem. Krásně se ale ukázalo, jak někdy jídlem (případně kávou s mlékem) řeším stresové situace a jak se mi bez nich těžce funguje. Takže nyní se snažím tyto svoje stereotypy trošku rozbít a pečivo jsem začala péct doma. Popravdě musím říct, že ruce mám od té doby povětšinou hladké (klepu na zuby, na dřevo…).
Máte s toutou knihou zkušenosti? Pomohla vám, nebo vám přišla zbytečná? Dejte mi vědět do komentářů níže. A hlavně, soutěžte!