To si tak jednou přijdete do Globusu a v sekci ryb uvidíte slávky. Co byste dělali? Já jsem odjakživa tvor zvídavý a slávky jsem v jejich nabídce viděla poprvé. Rozhodla jsem se, že jich prostě pár na zkoušku vezmu, abych zjistila, jaké budou. Podle komentářů na Instagramu o tom, že je v Čechách velmi težké čerstvé slávky sehnat, jsem měla velké štěstí. Slávky voněly po moři a nebyly cítit rybinou, a jen jedna z nich byla otevřená. Suma sumárum, byla to velmi šťastná náhoda.
Rozhodla jsem se je večer zpracovat co nejjednodušeji. A tak jsem vzala kousek bílé části pórku, víno, šalvěj a máslo. Byla to lahoda! Měla jsem jen malou, degustační porci. Někdo potřebuje slávek na porci půl kila, někdo kilo. Já patřím spíše do té první části, protože mám možná ještě radši než slávky ten vývar, co po nich zbude. Recept je proto jen velmi inspirativní a množství surovin prostě odhadněte dle své chuti a nálady.
Suroviny:
- slávky (kolem půl kila na menší porci)
- kousek bílé části pórku
- máslo
- bílé víno (takové, jaké vám chutná, co byste rádi k slávkám pili, minimálně 1 dcl do vývaru a 2 dcl k podávání)
- pár lístků čerstvé šalvěje
- sůl, pepř
- čerstvé pečivo k podávání
Postup:
Slávky dobře očistíme kartáčkem, případně nožem (pokud již nejsou očištěné). Pokud mají fousek, odtrhneme ho. Pokud v tom ještě nemáte jasno, na detailní rozpis kroků se podívejte zde: http://www.wikihow.com/Clean-Mussels. Všechny musí být dobře zavřené, pokud jsou hodně otevřené, hned je vyhodíme. V případě, že je nějaká jen lehce pootevřená, zkusíme na ni lehce zaklepat. Měla by zareagovat a zavřít se, v tu chvíli ji můžeme použít, jinak ji také vyhodíme.
Máslo rozehřejeme na středním plameni a lehce na něm osmažíme nakrájený pórek.
Až pórek změkne (neměl by začít hnědnout), osolíme ho, lehce opepříme a přidáme nasekanou šalvěj.
Promícháme a vše zalijeme asi 1 dcl bílého vína.
Směs přivedeme k varu, vhodíme do ní očištěné slávky a hrnec přiklopíme poklicí.
Po 6-8 minutách by měly být slávky uvařené. Jakékoliv neotevřené vyhodíme a zbytek můžeme podávat.
Slávky servírujeme buď v hrnci, ve kterém se vařily (v případě více lidí, aby si každý mohl nabrat) anebo samostatně v hlubších talířích. Nesmíme zapomenout na čerstvé pečivo a sklenku vína, se kterým se vařily.
Musím se přiznat, že ač byly slávky dobré, ten vývar byl ještě lepší. Máslo s pórkem, šalvějí a vínem, ochucené vývarem z mušlí, to prostě nemůže dopadnout špatně. Tedy pokud jíte plody moře ;) Hned bych se zase do takového talíře s čerstvým pečivem pustila…
2 comments
Slávky mají v Kauflandu prakticky pořád, před 2 týdny byly v akci 1 kg za 109 Kč. Normálně stojí okolo 150 Kč. Většinou jich vyhodím jen pár. A pak samozřejmě Makro.
Jéé, díky moc za tip – já mám Kaufland normálně mimo svou trasu, takže se tam skoro nikdy nepodívám :)