Prvně se musím omluvit, protože jsem slíbila, že výherci nožů budou oznámeni v neděli a nyní je úterý a já se se teprve chystám losovat výherce. Za druhé musím všem zúčastněným poděkovat, komentáře se moc pěkně četly a já jsem mnohokrát přemýšlela, komu dát svůj hlas. Nakonec jsem si dokonce přizvala pomoc.

Jsem ráda, že soutěž zaujala natolik, že se sešlo 18 komentářů. Nejradši bych výhru rozeslala všem, ale to je bohužel nad mé možnosti. Pokud nebudete mezi vybranými a vylosovanými, nemračte se prosím, určitě to není poslední příležitost! Pokud vás nože zaujaly, klidně se pro ně vydejte do obchodu, podle mě rozhodně stojí za to.

Nestranná porota složená ze mě, z rodiny a nejbližších přátel rozhodla a tak můžu vyhlásit výherkyni (skoro by se dal použít titul Miss Nůž). Nejvíce hlasů získala Táňa.

My máme doma nožů asi deset. Milovaní, s láskou opečovávaní a pozorností zahrnvaní jsou ale jen čtyři. Nevím, jestli se o ostatních mám vůbec zmiňovat.
Zakoupeny byly v IKEA a dostala jsem je ke svatbě. Vím, že darovanému noži na zuby nekoukej, ale když oni jsou taková pižlátka! Práce s nimi je akorát ke vzteku! Chátra líná.
Zbývající jsou ovšem milánkové. Jeden je obří s vroubkami, použivám ho na chleba.
Drhuhý je klasická menší KDS-ka. Moje starší známost. Chodila se mnou na houby, objela Indii, otvřela kdejakou konzervu na výletě… Prostě je to kamarádka do nepohody.
Poslední dva od značky Zepter jsem dostala za předplatné k časopisu. Častěji poživám ten menší.Byly doby, kdy každé krájení končilo lepením náplastí. Je pekelně ostrý. S ním musím krotit svoji roztěkanou povahu a naprosto se soustředit. Skoro jako mistr kungfu. Proto mu říkám Sayur Assam.
Poslední se jmenuje Nebojsa. Po něm sahám hlavně když je manžel mimo domov a já jsem s malým sama v naší chalupě na konci světa, a někdo večer klape na dveře. To vždy otevírám jen s ním po boku.
Protože nový nůž by byl moderní a stylový, předváděla bych se s ním hlavně před návštěvou. Možná bych naši novou známost podpořila i stejně barevným šátkem okolo krku aby jsme ladili. Vidím, jak s ním krájím briošky pro své gurmánské kamarádky… Jak pozvu v létě synovy kamarády a každému ukrojím kus melounu… A nakonec vidím i sebe, jak na podzim sedím v zahradě a krájím si jablko.

Jenže dost hlasů taky získala Katka. A tak jsem si tedy dovolila ustoupit počátečním podmínkám a přidat jeden nůž…

Nad nožmi sa v poslednom čase zamýšľam trochu viac. Neriešim však problematiku, aké nože doma mať, ale skôr, ako ich čo najrozumnejšie uskladniť, aby ad 1 boli po ruke, ad 2 neničili sa (netupili o seba v šuflíku), ad 3 boli na bezpečnom mieste, kde nikomu nijako nemôžu ublížiť. Záhadu som ešte nerozlúskla, tak nechám mozog ešte trochu pátrať.
Doma máme nožov niekoľko, ale reálne pracujem len s niekoľkými kúskami.
1) Malé pracovné nože. Máme habadej malých nožíkov, s cca 5-6 cm čepieľkou, ktoré sú pracovné. Očistenie zeleniny, húb, vykrojenie “špiniek”, odrezanie koncov zeleniny, korienkov. Niekoľko ich máme zámerne lebo muž občas príde a nejaký použije na nekuchynské účely, a hneď sme v kuchyni “-1″.
2) Nôž na pečivo. Dlhé roky som ho v domácnosti nemala, ale raz mi ho naši poriadili a odvtedy nedám na neho dopustiť. Iným ako veľkým zubatým nožom by som chlebík a pečivo už veľmi krájať nechcela. Ale jasné, že keď musíš, tak musíš ;-)
3) Veľké pracovné nože. Pre mňa najdôležitejší nožový artikel v kuchyni. Neviem si predstaviť prácu a krájanie v kuchyni bez neho. Velikánska čepeľ presahujúca rukoväť tak, aby sa s ním dalo krájať sťaby profi. Používať tento nôž som sa naučila na kurze varenia u Jardu Žídeka a malými tintrlátkami by som veru už nekrájala.
4) Škrabka na zeleninu – nožíková Viktorinox. Tiež mi ju zaobstarali rodičia. S peknou drevenou rúčkou, fantatstický pomocník v kuchyni. Neviem, čo som roky bez neho v kuchyni šaškovala. Ale určite je kumšt aj v tom, mať fakt kvalitnú dobrú škrabku, nie žiadne tupé “strúhatko na ceruzky”.
5) Mám aj vykosťovák, ale keďže mäsom sa moc neživíme, nie je moc čo vykosťovať.

V podstate už roky mám zálusk na nožík s okrúhlou špičkou a zúbkami. Vo všetkých gréckych dokumentoch ním režú domáci všetko možné, a tak by som si ho raz chcela poriadiť. Je to ten tvoj červený. Krájala by som s ním určite rajčiny.

S nožmi sa mi spája ešte jedná historka. Na spomínanom kurze varenia sa Jardovi pri krájaní jeho nôž vyšmykol (nosí ho zabalený a nikomu ho nepožičiava). Ako ten nôž padal, ja som ho vo vzduchu chytila a s úsmevom na tvári mu ho podala. V hlave sa mi hneď vírilo, aká som dobrá, aký mám postreh a on ma zdrbal ako malé decko! Zásada v kuchyni, padajúci nôž nikdy nechytaj (hlavne nie ten profi), lebo by ti kľudne mohol odfakliť celú ruku, prsty. Takže, toľko :-)

Nakonec jsou tedy ze dvou výher tři. Jeden hladký delší nůž, jeden vroubkovaný… A komu padne ten třetí?

Komentáře jsem očíslovala následovně:

 1. Martina
 2. Kaya
 3. Míša
 4. Lenka
 5. westruše
 6. HaF
 7. Kateřina Dvořáková
 8. happy.lenulka
 9. Ilona
 10. Veronika
 11. toffo
 12. Bohunka
 13. Lenka
 14. Maruška
 15. Iva
 16. Klára

A za pomoci generátoru …

LosováníTřetí výherkyní je westruše. Gratuluji!

Nožů mám hnedka několik, žádná značka, ale tím že je vzorně brousím tak krájí pořád obstojně. používám vlastně dokola jen jeden mému srdci ( teď i zadku mému nejbližší). je už chudák tak vybroušený, že pomalu mu mizí čepel a stává se tenčí a tenčí.ale věřím, že si spolu ještě dlouho zařežeme.
A nyní objasním ten zadek. Abych měla nůž pořád v pohotovosti, nemám ho v šuplíčku, nýbrž neustále na odkapávači. I to jsem ho zase potřebovala, ale protože byl ještě mokrý, tak jsem ho ladným pohybem ( dělám to už 15 let)otřela o boko-zadek. Jenže tentokrát, jsem nějak špatně stočila ostří a do milého zadku se zařízla. Prořízla jsem si hnedle tři vrstvy oblečků. Manžel se do dneska dobře baví, když mě vidí v kuchyni s nožem a vy alespoň víte, že při krájení je možné nejenom přijít o kus prstů ale i pr….le.
Na svůj nožík jsem nezanevřela a vše mu odpustila, no a co bých krájela vítězným nožem ? no hádej te….
hezký den.

Výherkyním se ozvu během zítřka na uvedenou e-mailovou adresu kvůli upřesnění detailů, adresám a podobně.

Ještě jednou patří mé velké díky všem zúčastněným a doufám, že se zase brzy do něčeho podobného pustíme. Mě teď čeká zase zpracování několika nafocených receptů, nové výzvy, dva zážitkové příspěvky… No brzy uvidíte sami :) Zatím dobrou noc!

You may also like

9 comments

Katka Hrncekvar 20. 03. 2013 - 18.25

Juhuuu, nádhera, veľmi sa teším za tvoj krásny príspevok, oceňujem nápad obdarovať a tiež, že som jednou z víťaziek. Veľká vďaka vopred :-)
Krásnu jar, teda, dúfam, že už naozaj a ďalšie snehy už neprídu – ani k vám, ani k nám – nech sneží len na horách a basta.

Reply
Meg 20. 03. 2013 - 20.52

Diky za prani, taky doufam, ze dalsi snih uz nebude – dneska jsem konecne namocila raselinove tablety a nachystala seminka – a zitra jdu po dnesnim zkontrolovani zasob kupovat dalsi :D

Reply
HaF 21. 03. 2013 - 19.40

Gratuluji výhercům, byla to milá “soutěž”!!!

Reply
Táňa 25. 03. 2013 - 19.40

Děkuju moc. Dnes mi přišel krásný zelenkavý nůž. Chodím po domě a všechny nutím aby ho obdivovali.

Reply
Meg 26. 03. 2013 - 0.43

Super, a dari se to s tim donucovanim? :D Jsem zvedava, jak se s nim bude krajet :)

Reply
westruše 25. 03. 2013 - 20.30

Jupíííí dneska dorazil zelený nožík. moc Meg děkuji. Také chodím po domě, jen s tím, že hledám do čeho bych se zařízla. westruše

Reply
Meg 26. 03. 2013 - 0.44

Neni zac :) prosim te, jen se vyhni svemu pozadi, vyber neco k jidlu :D

Reply
jata 30. 04. 2013 - 7.44

musím uznat, že výhra je opravněná, taky Táni držel pěsti, opožděně blahopřeji

Reply
Meg 11. 05. 2013 - 22.35

;)

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc