Když jsem chodila na osmiletý gympl, jen první rok jsem chodila jíst do školní jídelny (a to ještě jen některé dny). Školní jídlo se s tím domácím totiž nedalo v té době absolutně srovnávat a já se tak radši najedla teprve až když jsem přišla ze školy. Vážně jsem nesnášela tuhé podrážky, co měly být hovězím, na houbách nebo ještě lépe s játry… a podobná jídla. Naopak jedním z jídel, které jsem tam měla celkem ráda, byla krupicová kaše (a to já normálně sladké obědy moc nemusím).
Ale musím přiznat, že doma bych ji sama od sebe neudělala. Radši si dám rohlík s pomazánkou, kus masa, nebo pečenou zeleninu, než abych připravila sladkou večeři nebo oběd. Ale nedá se nic dělat, občas na mě můj milý hodí smutná očka, že by si ty palačinky nebo kaši vážně dal… a já ihned podlehnu. Tak jsem se tedy po době pustila do krupicové kaše. Připravila jsem ji jak klasicky, tak i v obměně na studeno, v několika příchutích, abych si to trochu zpříjemnila :))
Klasická krupicová kaše
Někdo přidává cukr do kaše už v průběhu vaření, někdo ho naopak nasype na kaši až na talíři… Jak je to u vás?
Suroviny:
na kaši:
- 1/2 l mléka
- 4 lžíce jemné krupičky
- špetka soli
k podávání:
- cukr (med, … jakékoli vaše sladidlo)
- rozpustné kakao (jako Granko)
- máslo
- čokoláda
Postup:
Mléko zahřejeme k varu, přisypeme do něj krupičku a pořádně rozmícháme.
Zmírníme plamen a kaši provaříme pár minut, aby zhoustla (záleží na osobních preferencích).
Kaši nalijeme do talíře, poklademe plátky másla, posypeme cukrem a kakaem.
A pokud máte rádi, tak přidejte i kousky čokolády, nejlepší je, jak postupně od krajů taje a na kaši pak zůstává rozpuštěná…
Studená vanilková kaše s lesním ovocem
Výborná kombinace sladké vanilkové chuti s kyselým ovocem…
Suroviny:
na kaši:
- 1/2 l mléka
- 6 lžic jemné krupičky
- špetka soli
- vanilkový extrakt
- cukr
k podávání:
- lesní ovoce (mražené)
- cukr
- trochu vody
Postup:
Uvaříme hustší kaši, ochutíme ji vanilkou a osladíme (studená kaše bude chutnat méně sladce než teplá, takže pozor při dochucování). Nalijeme ji do formiček / skleniček vypláchnutých studenou vodou a dáme do lednice vychladnout.
Mražené ovoce dáme do kastrůlku s trochou vody, lehce osladíme a povaříme, aby nám vznikla horká omáčka. Kaši ze skleniček nebo formiček vyklepneme na talíř (můžeme si pomoci nožem, kterým objedeme stěny)…
… a kaši polijeme ovocnou omáčkou. Ihned podáváme.
Kokosová, čokoládová nebo třeba arašídová kaše
Do kaše vlastně můžete přidat skoro cokoliv, co máte doma. Jen se trochu porozhlédněte a určitě objevíte vícero druhů sladidel (cukr klasický, třtinový, med, sirup z agáve, javovorový sirup, datlový, …) a také spoustu surovin, kterými můžete kaši ochutit. Ať už to bude čokoláda, různé oříšky, semínka, ovoce, určitě najdete spoustu kombinací. Já jsem se naposledy pustila do těchto tří.
Suroviny:
na kaši:
- 1/2 l mléka
- 6 lžic jemné krupičky
- špetka soli
na kokosovou variantu:
- kokosový cukr
- strouhaný kokos
- plátky sušeného kokosu k podávání
na čokoládovou variantu:
- třtinový cukr
- hořká čokoláda
na arašídovou variantu:
- arašídové máslo
- javorový sirup
Postup:
Uvaříme kaši a ochutíme ji dle našich představ: třeba kokosovým cukrem a strouhaným kokosem.
Nebo rozpuštěnou čokoládou a třtinovým cukrem.
Nebo také arašídovým máslem a javorovým sirupem… U něj je ale problém, že hodně naředí konzistenci (viz další obrázek), takže je potřeba uvařit kaši ještě o něco hustší.
Kaše zase necháme ve skleničkách / formičkách vystydnout v lednici a poté je vyklopíme na talíř. Kokosovou můžeme ozdobit opraženými plátky kokosu, čokoládovou strouhanou čokoládou a arašídovou arašídovým máslem a javorovým sirupem…
Tak co myslíte, jaký druh kaše by byl váš favorit? Zůstáváte doma u klasiky, nebo také experimentujete? Pokud budete mít tip na tu nejlepší pod sluncem, budu za něj moc ráda.
A z těch tří dole mi snad nejvíc chutnala ta arašídová s javorovým sirupem. Nemůžu si pomoct, ale jak jsem dřív arašídové máslo nesnášela, teď se do něj začínám vážně zamilovávat…
7 comments
Mě vždycky učili, že se má krupička nasypat do mléka a nechat aspoň půl hodiny nabobtnat, až pak uvařit, je pak o hodně jemnější.
Díky za tip, tohle se u nás doma nikdy nedělalo… musím vyzkoušet :)
Naďa: přesně, tenhle krok bych opravdu nepřeskakovala…a hlavně tím ztratí “moukovou” chuť a nemusí se tak dlouho vařit. Půl hodina je minimum, já ji klidně nechávám i dýl.
Díky! Příště to vyzkouším na porovnání :)
Uzasna inspiracia a pritom tak obycajne jedlo. Dakujem!
Vždy se mi kaše připálila. Pak mi jedna bábinka poradila nejdřív nalít do rendlíku trošku vody (tak 1 cm) a přivést k varu. Pak teprve nalít mléko a klasicky pokračovat. V půl litru mléka se to množství vody ztratí, na chuti to není nijak poznat a kaše se tak nepřichytává. Jinak cukr dávám do kaše ke konci vaření a pak ještě maličko posypu navrch, aby chroupal mezi zubama. Ještě kakao, (hodně) skořice a kousky másla, aby se pomalu roztékalo. Jinak krupičku jsem namáčela jen dokud kluci byli maličcí. Máme ji moc rádi :)
Úplně jsem dostala chuť na tu kaši se skořicí. Díky!