Dědova vánočka pro nás vždycky byla jedním ze symbolů Vánoc. Od té doby, co mám vlastní domácnost, ji samozřejmě na Vánoce peču taky – a občas ji ještě maličkato vylepším. Tak jsem se rozhodla, že i to mírné vylepšení by stálo za to zveřejnit, abych tu měla aktuální recept.
Letos mám také díky spolupráci s bonami konečně na čem vánočku hezky servírovat. Doteď jsem ji vždycky dávala na velký tác, ještě většinou šikmo. Díky tomu, že jsem si vybrala servírovací talíř s vánočním motivem Brandani Vassoio Rettangolare, na který se mi naše vánočka akorát vejde, mám zase něco hezčího a vánočního na svátečním stole. Tenhle talíř má totiž rozměry 41,5 x 22 cm a bude se určitě hodit i na servírování cukroví doprostřed stolu, až vánočku sníme. K tomu ještě hrnečky na kávu od stejné značky a hned mám svátečnější náladu.
Pokud byste si chtěli také něco podobného vybrat, určitě se mrkněte na kategorii stolního nádobí na bonami – já bych tam rozhodně mohla vybírat do aleluja… Nejenom sváteční talíře a mísy, ale i nádobí na běžné používání je tam prostě nádherné. Jestli nějaké máte, pochlubte se, prosím, ať mám inspiraci!
Jinak co se týče samotného receptu na vánočku, přidala jsem lehce na másle, místo vejce jsem dala žloutky a lehce jsem upravila postup, aby vzniklo ještě hebčí, měkké těsto, se kterým se krásně pracuje. Tak jestli i tento recept vyzkoušíte, budu moc ráda, pokud mi napíšete, jak se vám dařilo!
Náš vylepšený rodinný recept na vánočku
Course: Nezařazené1
velká vánočka30
minutes2
hours30
minutes45
minutes3
hours45
minutesSuroviny
- Těsto:
250 ml plnotučného mléka
2 lžičky krupicového cukru
100 g hladké mouky
20 g čerstvého droždí
400 g polohrubé mouky
100 g moučkového cukru
3 žloutky
1 vanilkový cukr nebo lžička až dvě vanilkového extraktu
kůra z jednoho (ideálně chemicky neošetřeného) citronu
čtvrt lžičky soli
130 g změklého másla
0 – 100 g rozinek (předem namočených v rumu)
- Na dokončení
1 vejce
plátky mandlí
Postup
- Vlažné mléko nalijte do mísy, přidejte k němu hladkou mouku, krupicový cukr a rozdrobte k nim droždí. Vše dobře rozmíchejte a nechte cca 15 minut odpočinout, aby mohl vzejít kvásek.
- Ke vzešlému kvásku přidejte polohrubou mouku, moučkový cukr, žloutky, vanilkový cukr nebo extrakt, sůl a nastrouhejte k nim kůru z citronu.
- Vypracujte hladké těsto, v robotu nebo klasicky vařečkou v míse.
- K uhnětenému těstu přidejte máslo a dobře ho do těsta zapracujte.
- Po zapracování másla přidejte okapané rozinky z rumu.
- Zpracujte těsto, udělejte z něj bochánek a nechte ho cca hodinu až hodinu a půl přikryté kynout, aby zdvojnásobilo svůj objem.
- Těsto rozdělte na poloviny. Jednu rozdělte rovnoměrně na čtyři díly. Druhou také na 4 díly, ale ideálně tři stejně velké a jeden o trošku větší.
- Ten jeden větší kousek ještě rozdělte na půl. Ze všech kousků uválejte bochánky a nechte je přikryté cca 10-15 minut odpočinout.
- Pak si vezměte čtyři první bochánky a rozválejte je na válečky. Z nich upleťte cop a nebojte se, je to jednoduché:
– prameny si dejte kolmo k sobě a očíslujte si je zleva doprava 1-4
– 4. pramen přehoďte přes 3.
– 2. pramen přehoďte přes 1.
– nově vzniklý 2. pramen přehoďte přes nový 3.
– opakujte až do konce.
Pokud radši tyhle návody sledujete, mrkněte třeba na tohle video. - Upletený cop přendejte na plech s pečícím papírem, podložkou, nebo plech vymazaný máslem. Hranou dlaně ho uprostřed zmáčkněte.
- Upleťte cop ze třech dalších pramenů, přeneste ho na první cop. Také ho trochu hranou dlaně uprostřed zmáčkněte. Ze zbylých dvou bochánků také udělejte válečky, zamotejte je a umístěte navrch.
Vezměte si špejle a vánočku na třech až čtyřech místech propíchněte z vrchu dolů, abyste ji zajistili. Přikryjte ji utěrkou a nechte nakynout – cca 30-60 minut. Ke konci kynutí troubu rozpalte na 180°C. - Nakynutou vánočku potřete rozšlehaným vejcem a posypte plátky mandlí.
- Vánočku pečte na 170°C (horní a dolní ohřev) nebo 160°C horkovzduch cca 45 minut. Pokud se vám zdá, že zlátne příliš rychle, přikryjte ji alobalem, aby se nespálila, ale mohla se propéct.
- Po 45 minutách vezměte čistou špejli a píchněte s ní do středu vánočky. Pokud vyjde ven bez mazlavého těsta, vánočku vyndejte z trouby a ideálně na mřížce ji nechte vychladnout. Jinak jí dopřejte ještě 5-15 minut v troubě podle potřeby.
Pokud máte k dispozici pečící sondu nebo teploměr, vánočku pečte, aby měla vnitřní teplotu 90°C. Pak ji můžete bez obav vytáhnout z trouby. - Před podáváním vánočku lehce pocukrujte moučkovým cukrem a vychutnejte si ji tak, jak ji máte nejradši – já třeba s kávou a namazanou máslem :)