Únorovou výzvu hostili Lisa a Audax a řekla bych, že se jim zadání vážně povedlo. Téma znělo Flipping Frying Patties!!! a úkolem bylo vytvořit smažené nebo pečené placičky/karbanátky, jaké vás jen napadnou. K dispozici bylo pár zajímavých receptů, a já dva z nich vyzkoušela.
Bramborové rösti
Aneb bramboráčky trochu jinak – tento recept byl uveřejněný přímo s výzvou a i když něco podobného děláváme, tak jsem neodolala a udělala je znova. Na rozdíl od klasických bramboráků neobsahují česnek a majoránku a bývají křupavější.
Suroviny (na dvě velké placky):
- 1 kg brambor
- 1 lžička soli
- 1-2 lžičky čerstvě namletého pepře (to já vážně jen odhaduju :D)
- 1 velké vejce
- 2 lžíce kukuřičného škrobu nebo mouky
- olej na usmažení
Postup:
Brambory nastrouháme a zbavíme vody (například vymačkáme v čisté utěrce). Přidáme ostatní suroviny a smícháme.
Rozehřejme si pánev s olejem a půlku směsi na ni dohladka rozetřeme. Snížíme teplotu (“medium”) a smažíme asi 8-10 minut po první straně (občas zkontrolujeme, sami nejlépe známe náš nevypočitatelný sporák a pánev), dozlatova. Pomocí talíře pak otočíme a druhou stranu usmažíme dalších 6-8 taky dozlatova.
Takhle jsem usmažila jednu velkou placku a zbytek malých:
Hash browns
Pokud jste se někdy vyskytli v nejmenovaných řetězcích rychlého občerstvení, už jste mohli narazit na bramborové placičky, které jsou z vrchu křupavé a uvnitř měkké, nadýchané a mají v sobě kousky brambor. Ano, mluvím o hash browns. Nevím proč, ale ve spojitosti s výzvou jsem si na ně ihned vzpomněla a chtěla je zkusit. Bylo mi jasné, že asi nedosáhnu stejné textury jako u těch prodávaných, ale chtěla jsem to risknout, takže jsem zagooglila a výsledkem bylo toto video nadšeného příznivce grilování :)
Suroviny:
- 4 brambory, předvařené, ne úplně do měkka
- 1 vejce
- 2 lžíce sušeného mléka (odtučněného)
- 1/3 hrnku mouky
- 1 lžička soli
- 1 lžička cukru
- špetka pepře
- 1 lžíce změklého másla
- olej na smažení
Postup:
Vychladnuté brambory si nakrájíme na menší kostičky a smícháme se zbytkem surovin – přitom směs mačkáme obrácenou stranou lžíce (viz video), ale tak, aby nám některé kostičky zůstaly vcelku a zachovaly tak strukturu. Směs rozválíme mezi dvěma kusy pečícího papíru a dáme zamrazit.
Zmrzlou hmotu vykrájíme dle našeho přání a rozpálíme si olej. Musíme sami zkusit stupeň rozpálení, tak, aby se daly placičky smažit asi dvě minuty bez spálení :)). Necháme je okapat a zchladnout a pak ještě asi půl minuty dosmažíme dozlatova.
Vzhledově mají do kupovaných ještě docela velký kus, ale chuťově byly vážně křupavé na povrchu i měkké uvnitř a byly příjemným překvapením.
Francouzský cibulový Salisbury Steak
Hned, jak jsem tento recept ve výzvě uviděla, jsem věděla, že ho musím vyzkoušet. Karbanátek z mletého hovězího masa, s cibulovou omáčkou a servírovaný na toustu zapečeném se sýrem? To se nedá ani váhat!
Suroviny:
- 600 g mletého předního hovězího
- 1/4 hrnku pokrájené petržele
- 2 lžíce nasekané jarní cibulky
- lžička soli
- 1/2 lžičky pepře
- hladká mouka
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 hrnky (140 g) cibule na plátky
- 1 lžička cukru
- 1 stroužek česneku, nasekaný
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- 2 hrnky hovězího vývaru
- 60 ml suchého červeného vína
- sůl, sušené tymiánové lístky (cca půl lžičky)
- nasekaná petrželka a parmazán na ozdobu
- toastový chléb, bageta nebo veka
- 2 lžíce změklého másla
- trochu rozmačkaného česneku
- špetka papriky
- 1/4 hrnku strouhaného sýra (já použila ementál a goudu)
Postup:
Mleté hovězí maso smícháme s petrželkou, nasekanou cibulkou, solí a pepřem. Vytvarujeme oválné placičky, které obalíme v mouce. Rozehřejme olej (“medium-high heat”) a osmažíme po obou stranách dozlatova.
Masové placičky vyndáme z pánve/hrnce a dáme do něj cibuli a cukr. Asi pět minut restujeme, pak přidáme česnek a rajčatový protlak, minutku smažíme, nebo až začne směs zlátnout/hnědnout. Poprášíme lžící mouky a další minutku necháme zasmažit.
Přilijeme vývar, víno, lehce osolíme a přidáme sušený tymián. Do hrnce vrátíme maso a přivedeme omáčku k varu, trochu snížíme teplotu, přiklopíme a necháme zlehka bublat asi 20 minut.
Mezitím si připravíme sýrové toasty – předehřejeme si troubu a plátky chleba potřeme směsí másla, česneku, papriky. Dáme je na plech s pečícím papírem a posypeme strouhaným sýrem. Zapečeme, až je chleba křupavý, nebo až se sýr dobře rozpeče. Já jsem je zapekla v troubě na funkci grilu.
Co se týče toastového chleba – upekla jsem domácí, podle receptu na francouzskou bylinkovou briošku, kterou jsem dělala v chlebíčkové formě k cibulové polévce na zářijovou výzvu DC – rozhodně můžu tu trochu práce doporučit, recept viz odkaz. K polévce měl úžasný úspěch a tak mi bylo jasné, že i k hovězímu steaku bude vynikajícím společníkem.
Hotové steaky servírujeme na sýrovém toastu, přelité omáčkou, posypané petrželkou a doplněné parmazánem (v mém případě Gran Moravia).
Z tohoto “steaku” jsme byli nadšení, byl vynikající a sýrový toast jako příloha je vítaná změna. Celkově bych řekla, že výzva byla povedená, umožnila každému si vybrat, co chtěl a fantazii se meze nekladly.
8 comments
Mnam, ten Salisbury Steak vypada strasne dobre :-)
Diky, i tak moc dobry byl :)
Koukám že si tento měsíc pěkně činila. ;-) já stihnul “jen” dva recepty. A ten Salisbury Steak si budu muset někdy udělat. Vypadá luxusně…
No jo, nejak to slo samo :) Bylo to vynikajici… Mne se moc libily ty tvoje burgery :)
Mňamky, mňamky! Vypadá to luxusně a Salisbury Steak asi budem muset vyzkoušet!
Diky diky :) Ten zcela s klidnym srdcem doporucim, byl vynikajici :)
Tý jo, asi budu muset překonat svůj strach ze smažení (zvládnu tak akorát palačinky nebo řízek) a něco s tebou prezentovaných dobrot vyzkoušet. Mě hrozně lákají ty prostřední brambroáčky Hash browns, vypadají více než skvěle! jsi borec!
Teda, ty a mas z neceho strach? :D To snad neni mozny :) Diky :))