Domácí ochranný balzám na ruce s včelím voskem a levandulí

by Meg

Odjakživa jsem trpěla na citlivou a suchou kůži, a některé z těch problémů stále trvají dodnes. Jako malá jsem dost často mívala vyrážky ze všeho možného – krému, sprchového gelu, aviváže a občas bylo dost obtížné identifikovat co mi vadí. Tenhle problém se naštěstí časem zklidnil, ale suchá a citlivá kůže mi zůstala. Dost často se mi v poslední době projevovala na rukou, kdy jsem se dostávala i do stádia dlaní a prstů rozpraskaných do krve (buďte rádi, že jsem ta nejhorší stádia nenafotila). Většinou se to pár týdnech nebo měsících samo zklidnilo, někdy to ale trvalo dlouho a přijít na něco, co by pomáhalo, bylo jen velmi těžké.

Stav rukou samozřejmě zhoršoval stres, počasí (zima), mytí nádobí (nedokážu mýt nádobí v rukavicích) a určitě i spousta dalších faktorů. Vyzkoušela jsem krémy a mastičky z drogerií i lékaren, dokonce i od kožních doktorů (tam mě už jen tak nikdo nedostane). Nakonec jsem už ani nevím jak začala přemýšlet o výrobě vlastního balzámu na ruce. Vytvořila jsem si postupem času několik variant, až jsem se ustálila na této, jež předávám dál.

Tenhle recept mi totiž prostě funguje. Po týdnu používání se mi ruce začaly krásně hojit a po pár týdnech se stále drží. Navíc už mě i chválí manžel, že mám zase konečně hladké a hebké ruce, bez vyrážek, bez prasklin. Moje kůže je prostě přirozeně velmi suchá a některé z prodáváných krémů, které ji měly hydratovat, jí spíše ještě více ubližovaly (anebo minimálně ten stav neměnily). To je hlavní důvod toho, proč jsem zkusila balzám se včelím voskem, který pomáhá tak nějak udržovat přirozenou bariéru, aby se takováto kůže zbytečně nevysušovala.

Používám ho vždy na noc v o něco větší vrstvě, a pak vždy po mytí nádobí nebo delším kontaktu s vodou. Nosím ho v malém balení v kabelce, a kdykoliv mám během dne pocit, že kůže začíná být moc suchá, maličko balzámu si do rukou vetřu. S tím, jak se mi ale ruce zahojily, už ho takto během dne používám méně, než na začátku. Pro mě je tenhle balzám zachránce, a protože vím, že v tomto zimním období na vysušené ruce trpí více lidí, rozhodla jsem se recept sepsat, aby mohl pomoci dalším.

Pokud se budete po přečtení článku ptát, kde sehnat některé suroviny, já jsem je kupovala samozřejmě na internetu, v potřebách pro výrobu domácí kosmetiky.

Suroviny:

(na cca 130 – 140 ml balzámu)

  • 60 g olivového oleje
  • 30 g kokosového oleje
  • 20 g bambuckého másla
  • 20 g včelího vosku
  • 15 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 1 – 3 kapky vitamínu E

Potřebovat budete i:

  • kastrůlek na vodní lázeň
  • misku nebo nějakou nádobu do vodní lázně
  • nádobky na balzám – plastové, kovové, skleněné, …
  • vodu na vyvaření nádob nebo čistý alkohol na jejich vytření

Postup:

Připravíme si nádobky, do kterých budeme balzám dávat. Pokud máme schované různé kelímky od jiných krémů, důkladně z nich vytřeme veškeré zbytky. Pak je, stejně jako ty čisté, ještě vymyjeme alkoholem nebo vyvaříme v horké vodě. Stejným způsobem bychom měli ošetřit veškeré nádoby a pomůcky, které přijdou s balzámem do styku, abychom zabránili kontaminaci nežádoucími látkami a prodloužili balzámu trvanlivost.

Co se týče samotné trvanlivosti balzámu, protože v něm není voda, bude mít nejkratší trvanlivost z trvanlivostí jeho složek. Obecně se nemusíte bát, minimálně tři měsíce by měl být balzám naprosto bezpečný (pokud do něj nebudete sahat mokrýma a špinavýma rukama). Podle některých zdrojů by takovýto balzám mohl mít trvanlivost až rok – ale takové množství já si nikdy dopředu stejně nechystám.

Vymyté krabičky

Do nádoby, kterou budeme dávat do vodní lázně, si odvážíme olivový olej, kokosový olej, bambucké máslo a včelí vosk.

Základ surovin na balzám

Postavíme ji do vodní lázně a necháme vše pomalu rozpustit, občas dle potřeby promícháme. Dbáme na to, aby se do olejové hmoty nedostala voda.

Rozpouštění vosků a másel

Rozpuštěnou směs vyndáme z vodní lázně a nádobu kolem dokola otřeme papírovou utěrkou, aby na ní ani zvenku nebyla voda a nedostala se pak do kelímků při nalévání.

Rozpuštěné oleje

Do směsi odstavené z tepla nakapeme levandulový esenciální olej – cca 15 kapek, ale můžeme se řídit i naší preferencí intenzity vůně. Důležitý je tu zejména k hojení ran, ne jen jako parfém.

Přidání levandule

Přidáme i vitamín E a směs promícháme.

Přidání vitamínu E

Pokud chceme, připravíme si etikety nebo štítky dle libosti – já si připravila vlastní etikety, které jsem natiskla na samolepící papír a pak vystříhala (což mě na všem vždy nejvíc nebaví :D ).

Vytištěné etikety

Vychladlý balzám zavíčkujeme a opatříme etiketami.

Domácí ochranný balzám na ruce s včelím voskem a levandulí

Konzistence balzámu je tužší, nedá se srovnat s obyčejným krémem na ruce. Z kelímku ale jde prstem (případně hranou nehtu) nabrat bez problému a na rukou se pak rychle rozpouští.

Domácí ochranný balzám na ruce s včelím voskem a levandulíBalzám je na rukou trochu mastnější – hodí se opravdu pro suchou a vysušenou kůži, do ní se vsákne velmi rychle. Lidé s normální pokožkou ho mohou používat spíše na noc anebo po velmi malých troškách, pokud si ho najednou naberou moc, budou mít nějakou dobu ruce mastnější.

Domácí ochranný balzám na ruce s včelím voskem a levandulí

A na závěr něco málo ke složení:

Olivový olej – hodí se pro suchou a málo prokrvenou pokožku, zklidňuje podrážděnou kůži. 

Kokosový olej – vhodný pro suchou a citlivou pokožku, zpomaluje stárnutí kůže. V zimě chrání před mrazem, v létě je vhodný zejména po opalování.

Bambucké máslo – hydratuje, vyživuje, zjemňuje a chrání pokožku proti nepříznivému počasí. Je přirozeně bohaté na vitaminy A, E, F. Vitamin F pomáhá chránit a revitalizuje poškozenou pokožku a vlasy. Podporuje obnovu pleti, zvyšuje krevní oběh a urychluje hojení ran.

Včelí vosk – zajišťuje balzámu jeho konzistenci, má antioxidační vlastnosti. Pokožku chrání a zvláčňuje, je bohatý na vitamin A.

Levandulový esenciální olej – má všestranné použití, důležitý je hlavně regeneračními účinky na pleť, proto jsem ho přidala do tohoto balzámu. Pomáhá hojit rány, zmírňuje zarudnutí a svědění po bodnutí hmyzem. Kromě toho prý pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a dýchacích obtížích. Důležité je, že je bezpečný v těhotenství (zejména Lavandula angustifolia oil) a pro děti.

Vitamín E – přírodní antioxidant, pomáhá zabraňovat žluknutí olejů a másel. Chrání kožní buňky a je obzvlášť vhodný pro suchou pokožku a po opalování.

You may also like

9 comments

Adri 03. 02. 2017 - 21.49

Ahoj, super nápad, urcite vyrobim, jen se chci zeptat, lze ho používat i na pusu? Díky.

Reply
Míša 05. 02. 2017 - 14.09

Já si dělám balzámy na rty ůplně ze stejneho složení, talže určitě. Pokud chcete aby se Vám balzám na rty lesk jako při lesku na rty přidejte trochu ricinového oleje, ale jen pár kapek jinak bude lepivý :)

Reply
Meg 17. 03. 2017 - 9.06

Teoreticky ano, ale na pusu jsou i lepší recepty, časem se mi snad podaří nafotit a přidat :)

Reply
Silvie 06. 02. 2017 - 0.08

Dobry vecer, neprodavate ho? Vedela bych o zajemci, nebot trpim stejnym problemem…:-)

Reply
Meg 17. 03. 2017 - 9.08

Neprodávám, ale brzy se mi snad podaří přichystat nějakou menší soutěž, kde bych ho vzhledem k množícím se dotazům rozdávala :)

Reply
Nikita 16. 12. 2017 - 10.14

Nešlo by ně čím nahradit to bambucké máslo? :)

Reply
Meg 12. 02. 2018 - 15.24

Bohužel v tomto receptu jsou suroviny složené tak, aby byl zaručený výsledek, takže náhrada bambuckého másla by mohla ohrozit jak konzistenci, tak účinky.

Reply
Aja 10. 01. 2018 - 20.11

Dobrý den, děkuji za super recept a popis. Máte krásné etikety. Jak je děláte, prosím? V nějakém programu? Díky. Ája

Reply
Marcela 13. 12. 2019 - 8.20

Dobrý den, prosím Vás, kde můžu tento ochranný balzám na ruce koupit? Nejsem žádná “kutilka” a ráda bych si opatřila už hotový produkt.
Děkuji velice
Marcela

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc