Žloutkové cukroví

Žloutkové cukroví

Milovníci rakviček se šlehačkou, dávejte pozor! :) Recept na žloutkové cukroví, které, když si ho třeba polijete trochou vaječného koňaku a ozdobíte šlehačkou, dostane zase jiný rozměr.

Pokud nemáte zkušenosti s amoniem, nebojte, koupí se snad v každé drogerii, jen při pečení a hlavně po otevření dvířek nemusíte ihned vdechovat výpary z trouby…

Suroviny:

  • 5 žloutků
  • 250 g + 250 g moučkového cukru
  • 5 g amonia (cukrářské droždí)

Postup:

Žloutky utřeme s 250 g cukru a amoniem, misku zakryjeme a necháme odstát do druhého dne. Poté přidáme zbylý cukr a vypracujeme těsto.

Těsto nemá klasickou konzistenci, lehce se “roztéká”, ale po vyválení už svůj tvar udrží. Musí se na něj s trochou trpělivosti –  a podsypávat moučkovým cukrem.

Vykrájené tvary dáme na plech s pečícím papírem. Pečeme cca na 150°C, dokud nevyskočí a lehce nezezlátnou (upečenost lze vyzkoušet rozlomením jednoho kousku).

Hotové cukroví lze také “pocákat” čokoládou nebo půlky do čokoládové polevy namočit.

6 comments

  1. Tak tohle žloutkové asi ještě letos zvládnu. :-) Moc pěkně vypadá! Snad ještě seženu amonium, kdysi se prodávalo v drogérii, ale to už je hooodně dlouho.

  2. Díky, u nás se prodává stále – asi desetidekový balíček za 13 korun – a je toho potřeba jen 5g, tak mi toho spoouuusta vydrží na příští Vánoce… Jiný recept, kde by se používalo, totiž v zásobě nemám :)

    Nejvíc se tohle cukroví u nás vážně kombinuje s vaječňákem a šlehačkou – alá rakvičky speciál :D

  3. ahoj, žloutkové mám ráda ale nikdy jsem ho nepekla tak zkusím, tento recept se mi líbí víc než ten do formiček bez amonia, to zkoušela kdysi máma a nešlo jí to. Když jsem koupila pekařské droždí v pytlíčku norm. v regálu na pečení, to asi nebude ono, co? TAkže jedině drogerie?

    1. Omlouvám se, že píšu tak pozdě – ale opravdu jedině asi drogerie a to taková toho staršího typu, ty novější řetězcové je většinou vůbec nemívají…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *