Zázvorky

by Meg

Už pár let jsem si na každé Vánoce pohrávala s myšlenkou, že bych upekla zázvorky. U nás v rodině se (co se já pamatuju) nepekly, i když jsem v hromadě starých vykrajovátek našla právě to zázvorkové. A tak jsem si letos řekla, že s tím konečně musím něco udělat a začala se v okolí vyptávat. Nakonec jsem se na recept na zázvorky zeptala i na Instagramu a Facebooku. Odpovědí bylo více a za všechny opravdu moc děkuji! Nejvíce mě zaujal recept od Kateřiny Dvořákové, která ho má od své brněnské prababičky. Já jí za něj moc a moc děkuju a hlavně také za svolení ho publikovat :)

Jediná úprava, kterou jsem u receptu udělala, bylo malé navýšení množství zázvoru, protože jsem kromě toho sušeného přidala i lžičku strouhaného čerstvého. A místo současného smíchání všech ingrediencí, jako to bývá u cukroví běžné, jsem nejdříve utřela vajíčka s cukrem, pak přidala ostatní suroviny. Takhle totiž často bývají zázvorky popisované i ve starších kuchařkách. Na pomoc jsem si zase vzala svého kuchyňského miláčka, Kenwood Major Titanium, protože tomu skoro žádná příprava jídla v naší kuchyni neunikne :) Ušetří čas, během kterého si chystám ostatní suroviny, nebo poklízím to, co při vaření vznikne :)

Kenwood Major Titanium

Suroviny:

  • 2 celá vejce
  • 2 žloutky
  • 280 g moučkového cukru
  • 280 g hladké mouky
  • 1 lžička sušeného mletého zázvoru
  • 1 lžička jemně strouhaného čerstvého zázvoru
  • nastrouhaná kůra z půlky citronu

Postup:

Vajíčka a žloutky dáme do mísy robotu a přidáme k nim moučkový cukr.

Vejce a žloutky s cukrem

Pomocí K metly je vyšleháme do světlé, nadýchané pěny.

Pěna z vajec a cukru

Do mísy přisypeme mouku, sušený i čerstvý zázvor a citronovou kůru.

Přidání mouky a koření

Na nejnižší rychlost spolu vše K metlou rozetřeme do hladké hmoty, ze které už se dá vytvořit bochánek těsta.

Utřené těsto

Těsto přendáme na potravinovou fólii a zabalíme do válečku, dáme do lednice odpočinout alespoň na hodinu.

Zabalené těsto

Odpočinuté těsto rozválíme a vykrájíme z něj zázvorky. Může trošku lepit, v tom případě si pomůžeme podsypáváním moukou.

Vykrajování zázvorekZázvorky klademe na plech s pečícím papírem, kde je necháme do rána zaschnout. (Z tohoto množství těsta mi vyšlo cca dva a půl plechu.)

Zázvorky k zaschnutí

Druhý den (ráno) si rozehřejeme troubu na 150 – 160°C. Zázvorky pečeme cca 10 – 15 minut dle trouby, musí naskočit, ale zůstat světlé – pečeme je tzv. jen do růžova.

Upečené zázvorky

Zázvorky by se měly péct jako jedno z prvních cukroví, protože jsou pečené bez přidaného tuku a potřebují čas na změknutí. Nejlépe jim bude v papírové krabici, ve které budou moct natáhnout vlhkost, anebo v krabici, do které dáme rozkrojené jablko, které ke změknutí také pomůže.

Zázvorky

Za sebe ale můžu říct, že mi chutnají rovnou i po upečení a vychladnutí – jsou sice křupavé, ale ono namáčení těchto sušenek do čaje má rozhodně taky své kouzlo – a vůni :)

Zázvorky

You may also like

17 comments

Marie Ryskova 27. 11. 2019 - 20.44

Zdravím,
šlo by hladkou mouku nahradit jinou? Špaldovou nebo celozrnnou? :) nebo půl napůl s hladkou?
Děkuju za odpověď

Reply
Radek 09. 04. 2020 - 6.19

Mám skromný dotaz: Neměl by tam být prdopeč – prášek do pečiva. Měl jsem starý recept, který jsem ztratil – vím ale, že tam bylo na špičku nože prdopeče???
Děkuji
radek

Reply
Tina 01. 12. 2020 - 10.11

Prdopeč tam začala dávat moje babička (taky z Brna, mimochodem) až v pozdějších letech a jen opravdu špetku. Předtím se v tom receptu objevovala tzv. spěšná sůl, nebo-li amoniak. S tím se to nesmělo přehnat, jinak bylo cukroví cítit po čpavku.
V podstatě by tam asi nějaké kypřidlo být mělo, jinak nevím, z čeho by pak mohlo “naskočit”, jak píše autorka.

Reply
Meg 14. 12. 2020 - 21.24

Je více druhů receptů, k některým se opravdu přidávalo cukrářské droždí (amoniak), ale ty zázvorky pak byly více podobné nafukovanému žloutkovému cukroví. Staré recepty na zázvorky opravdu kypřidla nemají, a pečou se také proto velmi brzy, aby se stihly rozležet :)

Reply
Skrik 04. 12. 2020 - 18.48

Rettigova nedavala prdopec ani jine kypridlo :) ja jsem postupovala podle receptu presne a bylo to skvele!

Reply
Meg 14. 12. 2020 - 21.27

Tak tak, ve starých kuchařkách člověk najde poklady. Díky, jsem ráda, že chutnaly! :)

Reply
Lenka 30. 11. 2020 - 10.50

Velký dík za tenhle recept. Zázvorky miluju, ale každoročně bojuju s těstem, vyzkoušela jsem různé recepty a tenhle je zdaleka nejlepší.

Reply
Meg 14. 12. 2020 - 21.22

Já děkuji, jsem ráda, že chutnají :)

Reply
Barbora 11. 12. 2020 - 16.24

Kypřicí prášek ani nic podobného se tam nedává, proto se nechává do druhého dne odložet na plechu a peče se druhý den, samy naběhnou. ;)

Reply
Meg 14. 12. 2020 - 21.34

Ano ano :)

Reply
Marketa 15. 12. 2020 - 5.45

Tak jsem se konečně odhodlala a vůbec mi nevyskočily :( achjo, kde já jen dělám chybu…

Reply
Meg 03. 03. 2021 - 10.08

To mě mrzí, ani trošičku? A odpočívaly přes noc?

Reply
Veronika 28. 11. 2021 - 13.50

U nás se zázvorky dělávaly pravidelně (Slovensko). Teď je peču já každý rok. Těsto je velmi podobné, ale dělám z dvojnásobného množství (560 hl.mouky, 500g cukru moučka, ale zkoušela jsem i s 350g m. cukru a jde to také, 4 celá vejce, 20g sušeného zázvoru což je cca celý pytlík, 1 balíček prášku do pečiva, citrónová kůra z 1/2 citronu). Ze všeho najednou zpracovat těsto, vyválet na 3mm (podsypávat moukou), vykrojit tvary na peč. papír a nechat do druhého dne odstát. To odstátí není kvůli vykynutí, ale proto, aby se vám zázvorky na plechu neroztekly, když máte v těstu spoustu cukru. Pak při pečení hezky vyběhnou (udělají nožičku). Ze stejného důvodu se nechávají zaschnout i třeba makronky. Po upečení jsou okamžitě jedlé a dobré, ale jen chvíli, pak ztvrdnou a standardně změknou až po nějaké době. Takže pokud někdo nechce riskovat, klidně prášek do pečiva může dát. Zázvor jsem také dávala podle možností, jen sušený nebo i trochu čerstvého, výsledek to podle mě moc neovlivní.

Reply
Meg 09. 12. 2021 - 16.55

Díky za tipy :)

Reply
Tina 03. 12. 2021 - 14.40

Znovu se sem vracím a reaguji téměř přesně po roce :-)
Ta moje brněnská babička vždycky vzpomínala, jak její “stařenka dělávali” zázvorky jako úplně první cukroví, právě aby se stihlo rozležet do vánoc. Přes noc na plechu samozřejmě leželo a ráno to vonělo po celé kuchyni, když se pekly. A když hospodyňky měly mandle, tak část mouky byla mandlová.
Ano, Rettigová ani Sandtnerová kypřidlo v receptech neměly, ale mohu porovnat s ním a bez něj, a s ním jsou lepší. I tak se dlouho rozležávají (sakryš, jak se to skloňuje?), ale jsou vice nafouklé a chutnější. Správná zázvorka by měla uvnitř dutinku.
Jinak zázvorem fakt nešetřit, vyplatí se to :-)

Reply
Meg 09. 12. 2021 - 16.59

Díky za komentář! Já mám letos v plánu, jestli je stihnu, je spíš udělat jako žloutkové cukroví se zázvorem (kypřené amoniem). Uvidíme, zda je stihnu vyzkoušet :)

Reply
sona 19. 12. 2021 - 11.29

Piekla som ich pred 2 týždňami, no stále sú strašne, strašne tvrdé, rozkrojené jabĺčko zatiaľ nepomáha, nejaké rady? 🙏

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc