Domácí sushi krok za krokem

by Meg

Před několika lety, ještě než jsem sushi prvně ochutnala, jsem po něm pořád pokoukávala. Stále jsem čekala na tu správnou příležitost, kdy si ho budu moci dát. Teď už si ani stejně nevzpomínám, kde to bylo poprvé. Jen vím, že mě ohromně nadchlo. Chtěla jsem si ho pak dávat všude – jenže ne všude mi tak chutnalo… A tak jsem se zcela samozřejmě rozhodla si ho vyzkoušet stvořit doma a prozkoumat, co mi bude chutnat nejvíc.

Nešla jsem na žádný kurz, opět jsem jen hledala informace na internetu. Našla jsem spoustu návodů v angličtině, ale taky jeden skvělý český. Narazila jsem totiž na blog Sushiqueen, o tom, jak správně připravovat sushi rýži. Z něj vycházím tak nějak dodnes, v podstatě se jednalo o moc pěkné shrnutí informací, které jsem našla v jiných návodech. Rýži na sushi už jsem takhle připravovala doma nevímkolikrát, ohromně mi chutná.

Většinou dělám doma několik druhů rolek, od “obyčejných” jednodruhových maki po obrácené sushi, s různými náplněmi. Koupím lososa, avokádo (i když to tentokrát neměli), okurku a případně přidám i vaječnou omeletu. Sushi rýži, řasy i ostatní suroviny mám v zásobě doma, takže mi pak stačí jen málo, abych se mohla do přípravy pustit.

A tak jsem si v těhle vedrech řekla, že sushi bude jedním z nejlepších jídel. Ono totiž když máte doma v obýváku 33°C, žádná slast to není a saláty jíst pořád dokola taky nejde. Dělat sushi napoprvé sice stojí nějakou energii a soustředění, ale čím víc rolek umotáte, tím snadnější to bude.

Suroviny:

  • 1 hrnek sushi rýže (200-250 g)
  • 60 g rýžového octa (používám na 250 g rýže)
  • 40 g krupicového cukru
  • 10 g soli
  • řasy Nori
  • losos, okurka, případně další náplně (tuňák, avokádo, ředkev, vaječná omeleta, krabí tyčinky, …)
  • sezamová semínka (světlá a tmavá)
  • sojová omáčka, nakládaný zázvor a wasabi pasta k podávání

Postup:

Rýži odměříme v hrnku / odměrce / jakékoliv misce. Kolik budeme mít rýže, tolik budeme potřebovat vody.

Odměřený hrnek rýže

Důkladně ji propláchneme, tolikrát, aby byla voda z rýže co nejčistší. Sama proplachuji minimálně sedmkrát.

Propírání rýže

Rýži scedíme a dáme do hrnce, ve kterém se bude vařit. Zalijeme ji stejným množstvím vody jako bylo rýže na začátku a necháme minimálně hodinu v klidu.

Namočení rýže

Po hodině do sebe rýže natáhne část vody a zrnka získají bílou barvu. Pokud máte přístroj, který si vaření rýže ohlídá sám, máte skoro vyhráno. Já používám program rýže v Tefal Multicookeru na veškeré druhy rýže, které vařím a nemůžu si na něj stěžovat. Pokud ale budete vařit rýži v hrnci na plotně, nebojte se, také to jde. V tomto případě přiveďte rýži v hrnci s pokličkou prudce k varu a pak stáhněte teplotu na minimum. Rýže by se měla vařit 10-20 minut, občas můžete rychle nakouknout pod pokličku. Po sluchu byste měli poznat, že se rýže již vyvařila, ale pro klid duše doporučuji zkontrolovat :) Po  uvaření rýži stáhněte z ohně a nechte pět minut dojít.

Namočená rýže

Během vaření rýže ochutíme ocet – dáme ho do misky, přidáme cukr a sůl. Já vše většinou odvážím v jedné misce, která je vhodná do mikrovlnky. Misku v ní pak 30 vteřin zahřívám, cukr a sůl se pak mnohem snadněji rozpustí.

Ochucení rýžového octa

Pokud máte na dně hrnce napečenou vrstvu rýže, nechte ji být a zbytek rýže vyklopte do dřevěné nebo skleněné mísy.

Ochucený ocet pak přelijeme přes vařečku na rýži do misky. Zkuste nejprve tak 3/4 směsi a po promíchání rýži ochutnejte. Já ji mám ráda dost výraznou, sama rýže mi musí chutnat tak, abych ji chtěla při dělání sushi užírat… Nedochucená rýže stojí za většinou případů, kdy mi sushi nechutná v restauracích.

Ochucování rýže

Rýži opatrně promícháváme s octem, skoro, jako kdybychom ji chtěli krájet. Nejlépe ještě misku s rýží ovíváme druhou rukou s vějířem, abychom ji ochladili. (Pokud jste nepoužili všechnu octovou směs, nyní je čas rýži ochutnat a případně ji přidat. Počítejte ale s tím, že vychladlá rýže bude chutnat o něco méně výrazněji, než ta ještě teplá/vlažná.)

Po vychladnutí přikryjeme misku s rýží potravinovou fólií.

Chlazení rýže

A připravíme si ostatní suroviny. Řasu Nori přepůlíme. (U správně suché řasy to jde po ohnutí normálně v rukách, pokud chcete jistotu, použijte nůž.)

Řasa Nori

Omyjeme okurku a připravíme si lososa a ostrý nůž.

Losos a okurka

A nakrájíme je na příhodné kousky. K ruce si připravíme vodu s rýžovým octem na namáčení rukou (pro práci s rýží) a utěrku na jejich usušení (pro práci s řasou). Budeme také potřebovat bambusovou podložku na formování sushi rolek. Já ji vždycky obalím potravinovou fólií, abych měla snazší úklid.

Sushi mise en place

Polovinu Nori řasy položíme na podložku hrubou, matnější stranou nahoru. Ruce si navlhčíme a do dlaně nabereme jednu hrst rýže. Snažíme se ji rozprostřít po celé řase, jen na jednom konci nechat trochu volného místa pro lepší zabalení. Pokud rýže nevychází, trochu přidáme, ale snažíme se, aby množství jedné dlaně stačilo. Na rýži položíme kousky lososa.

Lososové maki

 Pomocí podložky zarolujeme do pevné rolky.

Lososové maki

To samé uděláme s okurkou.

Okurkové maki

Pokud chceme vyzkoušet i další druhy sushi, tak na další kousek řasy rozprostřeme rýži po celé ploše a posypeme ji sezamovými semínky.

Obrácená rolka

Poté ji pomocí podložky převrátíme a na řasu dáme okurku a lososa. Zabalíme.

Plnění obrácené rolky

Podobný princip jsem vyzkoušela i u další rolky. Nesypala jsem tady rýži semínky, protože jsem chtěla mít rolku navrchu obalenou kousky lososa.

Obrácené maki s okurkou

Vedle hotové rolky jsem pak tedy rozložila tenké plátky lososa a pomocí podložky jsem je na ni přenesla.

Balení obráceného maki s okurkou

Hotové sushi nakrájíme na kousky – pokud je to třeba, odkrojíme kraje. Potřebujeme ostrý nůž a misku s vodou, ve které ho můžeme namáčet.

Krájení maki

A takhle může výsledné sushi vypadat. Podáváme ho s nakládaným zázvorem, trochou wasabi a sojovou omáčkou.

Sushi

Pokud jste ho doma ještě nezkoušeli, natrénujte nejdřív jen ty “obyčejné” rolky s jednou náplní uvnitř.

Sushi

I ty totiž chutnají a vypadají skvěle.

Sushi

Ale pokud si chcete užít spoustu zábavy a případně překvapit návštěvu různými druhy, směle do toho!

Pár tipů závěrem:

Pokud si připravíte dobře ochucenou rýži, zjistíte, že nepotřebujete k sushi přidávat přílišné množství wasabi ani omáčky. Prostě jen přidejte k soustu kousíček wasabi a jen zlehka namočte tento kousek do sojovky. Uvidíte, že méně je v tomhle případě rozhodně více.

Nakládaný zázvor nepřikusujte s jednotlivými sousty – použijte ho pro neutralizaci chuti mezi různými druhy sushi.

V Japonsku se prý sushi jí rukama. Nemůžu si pomoct, mě to těmi hůlkami prostě baví, a tak je na sushi stále používám :)

Rýži je opravdu potřeba propláchnout, lepivost získává díky octu.

Ochucený ocet se také do rýže přidává kvůli bezpečnosti – rýže se dokáže velmi rychle kazit a ocet ji konzervuje.

IMG_9390ooZajímalo by mě, jestli si sushi doma také připravujete – nebo si ho dáváte jen v restauracích? Anebo ho nejíte vůbec?

Těším se na vaše postřehy :)

You may also like

36 comments

Runa 07. 07. 2015 - 14.49

Parádní shrnutí. :) Sushi dělám doma už z toho důvodu, že vyjde podstatně levněji a můžu si ho dochutit, jak potřebuji. S tou rýží vždy trochu bojuju, takže jsem ráda za takový krásně blbuvzdorný návod. :) Asi večer trochu něco pokoupím, protože jsem dostala zas chuť. :)
Krásný den!

Reply
Meg 08. 07. 2015 - 6.27

Díky za milý komentář :) Přesně proto dělám sushi doma, prostě je podle mě… Posledně jsem udělala veliký tác na oslavu narozenin kamaráda a jen se po něm zaprášilo :)

Reply
Jana 10. 07. 2015 - 11.06

Hmm tak tohle je opravdu krása :)

Reply
Meg 11. 08. 2015 - 11.05

Díky :)

Reply
Katka 14. 07. 2015 - 13.17

Vyzerá to výborne, už sa na to chystáme. Akurát by som potrebovala radu ohľadne rýb. Kde ich kúpiť? Nakupujete niekde v Tescu/na trhu? Trošku sa bojím o kvalitu, keď sa to nebude variť/piecť.

Reply
Meg 11. 08. 2015 - 11.07

Většinou kupuji ryby v Globusu, pokud byste měli někde blízko Makro, tak určitě v pohodě čerstvé ryby i tam. Jinak co se týče lososa, dá se do sushi s úspěchem použít i uzený, právě v případech, že není možnost sehnat čerstvého :)

Reply
monika 09. 01. 2017 - 16.59

Díky za super návod na dochucení rýže. Udělala jsem vše podle návodu, ale neměla jsem lososa, tak jsem dala krabí tyčinky s okurkou. Byla to mňamka. Moc moc díky

Reply
Meg 22. 01. 2017 - 22.36

Jsem ráda, že sushi takto chutnalo!

Reply
Petr 26. 01. 2017 - 12.17

Zdravím, kde se dá koupit “sushi rýže” a řasy? Dá se to sehnat normálně v obchodech jako Tesco apod. nebo v nějakých speciálních obchodech? :)

Reply
Meg 26. 01. 2017 - 14.13

Sushi rýži, rýžový ocet, řasy i další potřebné věci byste měl v Tescu naprosto bez problémů sehnat, alespoň u nás v Pardubicích měli vždy vše potřebné :) I v jiných supermarketech (Globus, Albert) byste asi také uspěl :)

Reply
Martin Novy 31. 01. 2017 - 14.29

Dobry den
Prave jsem se vratil z Japonska. Tak na pripravu sushi nepouzivejte ryzovy ocet, ale bud original smes na sushi, kterou ale v evrope asi nesezenem a jinak mi bylo receno, ze se da pouzit jablecny ocet a vetsi mnozstvi cukru. Ryzovy ocet pry rozhodne ne! Dale vsichni v japanu jedli sushi hulkama, tak komentar, ze se to tam ji rukama, neni pravdivy. Dale TO wasabi, krete si muzete koupit u CR, neni az tak wasabi. Davejte poroz – vsechny radoby wasaby u nas, jsou barvene brilantni modri E 133 ( vyrabena z hnedouhelne dehtu a KARCINOGENI!!!) – Radeji pouzijte nas cerstvi kren a jemne ho namelte – sice nebude zeleny, ale bude za to zdravi :-). Co se zazvoru tyce – opet nakladany zazvor obsahuje velke mnozstvi umelych karcinogenich sladidel – asi budete mit lepsi, kdyz si doma trochu vyhrajete a zazvor si sami nalozite – zazvor, cukr a kyselina citronova myslim :-). Samozrejmosti k sushi je sojovka KIKKOMAN – ne jinna :-)

Reply
Marián Hyčko 04. 02. 2017 - 9.24

Hlavně že jste byl v Japonsku ale český jste se nenaučil. Když něco zveřejním, tak si to buď nechám zkontrolovat nebo si to aspoň po sobě přečtu. A jíst sushi rukama je možné a je tolerováno u neasiatů, kteří hůlkama tolik nevládnou. Co se týče zázvoru, nikde na obalu jsem nenašel Vámi deklarované škodliviny, takže zase smůla. Jinak článek s nulovou informační hodnotou, spíše si myslím, že jste nikde nebyl, a vše si vymyslel.

Reply
Henry 09. 03. 2017 - 15.10

Ale pane Hyčko, co vám tak vadí na tom příspěvku? Já ho považuji za trochu jiný názor a každý ať se zařídí podle svého a informaci buď přijme nebo ne. Čím víc názorů, tím lépe.
Vaše reakce je agresivní a to se k sushi nehodí.

Reply
Barca 08. 07. 2017 - 18.24

Dobry den, dekuji mockrat za postup. Dnes jsem delala svoje prvni sushi a jsem nadsena!!! Super

Reply
Meg 23. 08. 2017 - 22.59

Jé, to jsem moc ráda!

Reply
Mili 20. 10. 2017 - 12.47

Dobrý den, také děkuji za postup dělám již po několikáté a vždy chutná. Já jen bez těch hůlek nějak se pořád nemůžu naučit jak je správně držet :-)

Reply
Meg 12. 02. 2018 - 15.00

Děkuji Vám, jsem ráda, že se daří a chutná! :) Na ty hůlky je asi potřeba jen trénovat a trénovat, najít si třeba i návod na YouTube a zkusit podle něj :)

Reply
Verča 23. 12. 2017 - 17.33

Markétko! Parádní návod. Diky za poměry surovin k ochucení rýže- vždycky to dávám “od oka” a podle chuti, takhle obtom nemusím přemýšlet. :-)
Rýžový ocet tedy nevedu, ale ume-ocet nebo jablečný ocet ho opravdu důstojně nahradí.
Ještě jednou díky za recept a celé tvoje stránky. ❤

Reply
Vendula 13. 02. 2018 - 12.02

Dobrý den, tuto neděli jsme se rozhodli s manželem poprvé zkusit sushi doma, jelikož ho milujeme a musím říct, že Váš návod je luxusní, protože ani já to podle něj nezbabrala a to jsem se té rýže šíleně bála. Taky Vám musím přiznat, že máte velkou pravdu v tom, že doma je to chutnější, protože rýže ochucená podle nás dělá u sushi úplně jiný rozměr. Ještě jednou moc moc moc děkujiiiii. :-)

Reply
Meg 20. 02. 2018 - 14.05

Není vůbec zač, já jsem moc ráda, že vám chutnalo a že se tak dařilo!

Reply
Tomáš Vymetálek 30. 07. 2020 - 5.53

Děkuji

Reply
Pavlína Žílová 16. 10. 2020 - 18.28

Dobrý den, hodlám se o víkendu pustit do tohoto receptu, sushi budu dělat popvé! a tento recept vypadá kvalitní a dobrý :) Ale chci se zeptat, zda je tedy možné nahradit rýžový ocet jablečným, zda to hodně ovlivní chuť. :) Děkuji za odpověď!

Reply
Meg 31. 10. 2020 - 7.08

Dobrý den, asi už píšu pozdě, ale já bych rozhodně neměnila! Rýžový ocet je pro mě v tomto nenahraditelný :)

Reply
Pavel 19. 12. 2021 - 11.03

Dobrý den,
skvělý návod. Včera jsem ho aplikoval a dopadlo to velmi dobře (vše se snědlo) Jen mám jeden postřeh k tomu octu. Není ocet jako ocet. Já si u našeho asijského obchodníka koupil 9% ocet a výsledek byl poměrně extrémně kyselí… Takový utopenec z rýže a lososa:-) Příště naředím a bude to dokonalé.

Reply
Meg 08. 03. 2022 - 9.49

Díky mockrát za reakci, já mám doma rýžové octy o kyselosti 5%, na silnější jsem asi zatím nenarazila :)

Reply
Leona 05. 08. 2022 - 11.11

Tak jsme si dnes udělali s mýma klukama sushi den a podle vašeho návodu jsme to i s dětmi zvládli na jedničku 👍 kluci motali a pak si to sami snědli, rýže byla dokonale ochuzena.. podložka zabalena v potravinářské fólii je super vychytávka.. proste paráda a děkuji za sdílení!!

Reply
Meg 04. 10. 2022 - 12.29

Jé, děkuju, mám radost!

Reply
Klára 06. 12. 2022 - 20.39

Dobrý den, moc děkuju za článek. Moje devítiletá dcera miluje sushi, já ho nemusím, tak jsem měla obavy… zbytečně, jelikož v článku je vše perfektně popsané i pro začátečníky a dcera si moje výtvory moc chválí! A já, jakkoli sushi pořád “nemusím”, tu ochucenou rýži užírám :)

Reply
Veronika Zahrádková 08. 01. 2023 - 19.04

Markétko, po čase jsem k večeři chystala sushi (děti si ji vyprosily), tak jsem se zase vrátila k Tvému receptu.
Díky za něj. ♡

Doma nám chutná nejvíc.

Reply
Veronika Zahrádková 08. 01. 2023 - 19.05

Děti si to vyprosily. :-D

Reply
Kristyna 13. 02. 2023 - 11.11

Dobry den, take jsme se pokusily s dcerou vyrobit sushi, bylo to delikatni, jen ta rasa byla proste moc zvykaci. Ono se to ma nechat odlezet, aby ta rasa zvlacnela?

Reply
Laďka 02. 03. 2023 - 8.54

Dobrý den. Děkuji moc za recept. Dělala jsem podle Vás již podruhé. Opět výborné. I syn “odborník” byl spokojený a to je co říct. :) Těším se na příště a budu více kreativní. Mějte se. L

Reply
Dedy 26. 09. 2023 - 15.19

Měl bych otázku na tu rýži, protože při vaření rýže je uváděn poměr rýže:voda 1:2. Teda rýže jako příloha, 1:1 se mi zdá docela málo. Jak to teda vlastně je? Normálně vařím , ale sushi jsem ještě nezkoušel.

Reply
Dedy 27. 09. 2023 - 8.04

Špatně čtu, ona je to asi speci rýže tj sushi rýže, takže asi je to v cajku. Zkusím sehnat a vyrobit si sushi.

Reply
Petra 30. 12. 2023 - 20.06

Nejlepší recept na sushi které znám. Zkoušela jsem recepty i od kuchařů z profi restaurací na sushi, ale toto je jednoznačně nejlepší. Ta chuť je akorát, ani ne kyselá ani mdlá. Velké děkuji za tento recept ❤️

Reply
Jiří Demko 10. 02. 2024 - 17.59

Zdravím,upravujete nějak lososa(marinujete)nebo jen čerstvý?Děkuji

Reply

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Stránka Megvkuchyni.cz využívá pro potřeby sledování návštěvnosti a lepšího prohlížení webu cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přijmout Číst víc